Intel C2Q 9650 vs. AMD Phenom II 955 BE (pomoc w wyborze)

Witam,

meritum wątku jak w temacie. Temat wałkuje się dość często, ale jako, że nie uzyskałem nigdzie satysfakcjonującej odpowiedzi i nie chcę się podpinać pod kogoś wątek, uderzam tutaj.

Który procesor jest wydajniejszy - Intel C2Q 9650 4x3Ghz czy AMD Phenom II 955 BE 4x3.2Ghz? I ewentualnie - czy są to na tyle duże różnice, że opłaca się dopłacać do droższego Intela? Zastosowanie komputera - najnowsze gry, multimedia (muzyka, filmy HD). Raczej żadnego specjalistycznego oprogramowania.

Chciałbym się także dowiedzieć jak oba CPU stoją z: temperaturą (spoczynek/praca), poborem prądu oraz możliwościami OC (wiem, że Q9650 w przeciwieństwie do o wiele droższej wersji z serii Extreme dla entuzjastów ma zablokowany mnożnik w górę, a Phenom II 955 jako procesor z serii Black Edition ma odblokowane mnożniki). I tutaj prosiłbym o przedstawienie dwóch wyników: max oc na fabrycznym oraz na dodatkowym chłodzeniu.

Jeszcze coś - propozycja i7 920 z pewnych względów odpada (wiem, że to przyszłościowe). Jeżeli Intel - socket 775.

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź,

leszekmieszek1.

Moim zdaniem nie warto pchać się w Quady. Owszem są wydajne, ale podstawka S 775 jest nierozwijalna jeśli chodzi o proce, więc ten Q9650 jest ostatnim jakiego można wepchnąć. Dlatego bardziej opyla się brać AMD X4 955. Ale fakt różnica w wydajności bez kręcenia jest na korzyść Q9650 i to zauważalna.

Czyli Twoim zdaniem warto przeczekać na Phenomie II 955 (co automatycznie umożliwi późniejszą rozbudowę) dopóki AMD nie wypuści na AM3 czegoś konkretniejszego?

Warto zbudować komputer na podstawce AM3. Wyżej wymieniony procek jest bardzo dobry, trochę podkręcisz i różnica będzie nie wielka - między quadem.

Ok, to jeszcze jedno pytanie. Jest wbudowany kontroler pamięci DDR3 1333Mhz. A czy mogę wsadzić 2x2GB DDR3 1600Mhz?

jeśli płyta obsługuje to tak ale mogą być czasem problemy i wydajnosć dużo się nie zmieni.

Wszystko zależy od płyty, ale z tego co widziałem i przejrzałem te nowe płyty pod AM3 mają dużo częstotliwości pod ramki. Także te pójdą :slight_smile: