Intel C2Q 9650 vs. AMD Phenom II 955 BE (pomoc w wyborze)


(Leszekmieszek1) #1

Witam,

meritum wątku jak w temacie. Temat wałkuje się dość często, ale jako, że nie uzyskałem nigdzie satysfakcjonującej odpowiedzi i nie chcę się podpinać pod kogoś wątek, uderzam tutaj.

Który procesor jest wydajniejszy - Intel C2Q 9650 4x3Ghz czy AMD Phenom II 955 BE 4x3.2Ghz? I ewentualnie - czy są to na tyle duże różnice, że opłaca się dopłacać do droższego Intela? Zastosowanie komputera - najnowsze gry, multimedia (muzyka, filmy HD). Raczej żadnego specjalistycznego oprogramowania.

Chciałbym się także dowiedzieć jak oba CPU stoją z: temperaturą (spoczynek/praca), poborem prądu oraz możliwościami OC (wiem, że Q9650 w przeciwieństwie do o wiele droższej wersji z serii Extreme dla entuzjastów ma zablokowany mnożnik w górę, a Phenom II 955 jako procesor z serii Black Edition ma odblokowane mnożniki). I tutaj prosiłbym o przedstawienie dwóch wyników: max oc na fabrycznym oraz na dodatkowym chłodzeniu.

Jeszcze coś - propozycja i7 920 z pewnych względów odpada (wiem, że to przyszłościowe). Jeżeli Intel - socket 775.

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź,

leszekmieszek1.


(system) #2

Moim zdaniem nie warto pchać się w Quady. Owszem są wydajne, ale podstawka S 775 jest nierozwijalna jeśli chodzi o proce, więc ten Q9650 jest ostatnim jakiego można wepchnąć. Dlatego bardziej opyla się brać AMD X4 955. Ale fakt różnica w wydajności bez kręcenia jest na korzyść Q9650 i to zauważalna.


(Leszekmieszek1) #3

Czyli Twoim zdaniem warto przeczekać na Phenomie II 955 (co automatycznie umożliwi późniejszą rozbudowę) dopóki AMD nie wypuści na AM3 czegoś konkretniejszego?


(Poniaatowski) #4

Warto zbudować komputer na podstawce AM3. Wyżej wymieniony procek jest bardzo dobry, trochę podkręcisz i różnica będzie nie wielka - między quadem.


(Leszekmieszek1) #5

Ok, to jeszcze jedno pytanie. Jest wbudowany kontroler pamięci DDR3 1333Mhz. A czy mogę wsadzić 2x2GB DDR3 1600Mhz?


(Mateusz95 11 22) #6

jeśli płyta obsługuje to tak ale mogą być czasem problemy i wydajnosć dużo się nie zmieni.


(Poniaatowski) #7

Wszystko zależy od płyty, ale z tego co widziałem i przejrzałem te nowe płyty pod AM3 mają dużo częstotliwości pod ramki. Także te pójdą :slight_smile: