Intel Core i3-2120 a Phenom II X4 960T

Mam pytanie jaki procesor byłby bardziej wydajny Phenom II X4 960T po OC i udanym odblokowaniu 2 rdzeni z pokroju płytą ASRock 970 Extreme3 czy Intel Core i3-2120 3.3GHz, też po OC z płytą za 300 zł.

W kwestii ilości rdzeni proszę przeczytać:

http://nvision.pl/Ile-rdzeni-procesora- … ils-4.html

Ja też myślę o wymianie platformy i byłbym za i3

+bardzo małe zużycie prądu

+bardzo dobra wydajność jak na 489zł

+++ podstawka 1155 - przyszłościowa, za rok dwa lata możesz sprzedać procka i kupić szybszego

-minimalne oc

-w nielicznych grach zoptymalizowanych pod wiele rdzeni może

być wolniejszy od Phenom II X4…

Phenom jest takim jakby i4…

2100-czy-amd-phenom-960t-t473747.html

Do normalnego zastosowania (internet, Office, gry) - jestem za i3-2120. Jeżeli zaś ktoś lubi kręcić, odblokowywać rdzenie albo wykonuje zadania lubiące dużą ilość rdzeni - X4 960T@X6 1090T.

@LGA1155 takim przyszłościowym nie jest wyborem, bo Ivy Bridge będzie i potem dla Haswelli ma być LGA1150 (Q1 2013)

Intelowi to się przewala w głowach już, niedługo będą mieli 30 podstawek. I jak tak co roku mają zmieniać to wolę siedzieć w AMD.

No z tą podstawką koło dwóch lat wytrzymali, więc źle nie jest :wink: (nie liczę LGA2011)

Niestety, Intel klepie te podstawki, ale jak sobie kupisz 2500K to na trochę czasu wytrzyma :wink:

Zmiana i3 nawet na i5 Sandy Bridge jest opcją bardzo przyszłościową, nie wspominając już o i5/i7 Ivy Bridge. Pod AM3+ można myśleć tylko o Buldożerach, które w niektórych zastosowaniach potrafią być mniej wydajne od Phenomów II, więc o czym w ogóle ta dyskusja :wink:

Tylko że tańszym.

i3 jest gorszy od Phenoma II X3 o X4 nie wspominając. HT czasem coś daje czasem nie. To jednak tylko 2 pełne rdzenie, zaczynają się dławić przy ostrzejszym katowaniu. 4 rdzenie ciężkiego antywirusa i aktualizacje w tle ma głęboko w… nie czuć że coś robi.

Wirtualizacja, praca na wieeeelu programach i z odpalonymi wieloma usługami to również X4.

ra-v , nie można powiedzieć że i3-2120 jest gorszy, albo że lepszy. Obydwa procesory się sprawdzają lepiej w konkretnych zastosowaniach, po prostu autor musi sprecyzować dokładnie czego oczekuje. No i oczywiście LGA1155 jest przyszłościowe, bo Ivy Bridge jest jeszcze po drodze, a AMD co takiego daje mam z wyższej półki? Phenomy słabsze od 2500K, o Bulldożerach nie wspomnę.

Gdybym to ja wybierał to brał bym i3 2xxx który w aplikacjach wykorzystujących 2/3 rdzenie jest wydajniejszy od 4 rdzeniowego Phenom-a II. Co do aplikacji korzystających z 4 rdzeni to i tak Phenom II x4 jest tylko trochę szybszy ba czasami nawet przegrywa z i3. Co do oc to i3 można podkręcić maksymalnie o 90MHz więc to żadne oc.

Kompa używać będę do “intensywnej” pracy (kilka programów na raz), trochę photoshop, oraz niestety coraz rzadziej granie w nowsze gry (w niedługim czasie zamierzam wymienić grafikę). Poczytałem trochę o tych procesorach, wynika z tego że intel radzi sobie lepiej w grach jednak już w nowsze gry nie widać jakiejś różnicy. Czy teraz to nie będzie tak, że programy i gry lepiej będą sobie radzić z wielordzeniowcami? Pytanie jak wygląda ją ceny płyt głównych do tych procków, które są bardziej opłacalne?

Bez przesady. Ja mam AMD FX 4100 i nie narzekam. Jak do tej pory dałem radę wszystkie gry w jakie gram odpalić na max. detalach w rodzielczości 1366x768 i wszystkie gry działają bez żadnej przycinki.

007arek , to może tak :

X4@X6 vs i3-2100

http://www.anandtech.com/bench/Product/146?vs=289

X4 vs i3-2100

http://www.anandtech.com/bench/Product/102?vs=289

Jak widać, zależy od wykresu. W takim wypadku brałbym X4 960T, chyba że mógłbyś w przyszłości wymienić na i5-2xxx (najlepiej i5-2500K, i5-2400 nie da się kręcić)

X4@X6 vs i5-2400

http://www.anandtech.com/bench/Product/146?vs=363

X4@X5 vs i5-2500K

http://www.anandtech.com/bench/Product/146?vs=288

I na koniec - jaka jest różnica w wydajności między i5-2400 a i5-2500K (oczywiście ten drugi nie podkręcany, po OC odskoczy dalej)

http://www.anandtech.com/bench/Product/363?vs=288

Tak więc, jeżeli byś mógł w przyszłości kupić i5 - wybór dla mnie oczywisty, i3-2120, AMD nie ma żadnego konkurencyjnego produktu dla i5.

i5 vs X6

Radzę odpalić grę, kompresję 7zip, i film na BluRay i potem porównać wyniki. Sam widzę jaka jest różnica pomiędzy stacjonarką czy serwerem jeśli ma mniejszą czy większą liczbę fizycznych rdzeni - z większą ilością trudniej ją “przygasić”.

W grach dużą rolę odgrywają sterowniki, szybkość RAM, GPU, VRAM itd - to nie tylko procek. Sam swego czasu miałem dobry procek ale słabszą grafę znajomy słabszy procek (AMDkowy celeorn) ale z lepszą kartę (4x więcej VRAM, 1.5x szybszy GPU) i gry chodziły po prostu płynniej. Niestety oba na innej płycie, innych sterownikach, innych chipsetach więc też trudno porównać.

AMD nie wypuścił konkurenta dla takich czy takich procesorów - oczywiście cena jest wysoka, ale za darmo nic nie ma.

Teraz jak kupie ten zestaw to chciałbym go trzymać 3-4 lata więc nie wiem czy po tym czasie można mówić o przyszłościowym aspekcie- pewnie po tym czasie bardziej będzie opłacalna wymiana całego kompa. Jak wygląda opłacalność kupna płyty głównej dla tych procków? I czy ta płyta ASRock 970 Extreme3 nadaje się do OC?

Nie patrz na to w ten sposób. Prawda jest taka, że niestety cały czas wychodzą coraz lepsze cześci i prawda jest taka, że podchodząc w taki sposób do tematu musiałbyś komputer co pół roku zmieniać żeby mieć kompa w miarę na topie. Jako przykład mogę podać, że kompa składałem na początku stycznia i parę tygodni temu patrzę, a tu AMD wypuścił już płyty z nowym Socketem. I co mam zrobić, pochlastać się? Po prostu zwisa mi to i tobie też radzę podejść w ten sposób. Części zawsze prędzej czy później sprzedać możesz na Allegro, bo z tego co patrzałem, ludzie handlują płytami z Socketem 478 i częściami do nich i ludzie są gotowi dać praktycznie każde pieniądze żeby tylko kupić daną część. Na przykład w grudniu sprzedawałem dwie pary pamiędzi DDRI 2z1GB i wyobraź sobie sprzedałem je za 260 złotych.

Piotr97 może mnie źle zrozumiałeś. Dobrze wiem, że starsze części nie są takie tanie jak się mogłoby wydawać dlatego, po tych 3 latach możliwe że wymienię cały sprzęt, dlatego nie uważam późniejszej wymiany procka za jakiś duży plus. Co do płyty z Socketem 478 to kupiłem ostatnio taki komp za 80 zł i dałem kumplowi, który teraz giercuje sobie w Diablo :slight_smile:

Dodane 18.02.2012 (So) 11:42

Przypuśćmy biorę Phenoma i jeszcze kiedyś dokupię Radeon HD 6790, to czy dawałby radę mój zasilacz Corsair 430 W czy musiałbym wymienić na coś mocniejszego?

Dodane 19.02.2012 (N) 0:46

Jakie byście mi zaproponowali płyty do tego intela, aby później przejść na i5 tak w granicach 300 zł?