INTEL-E4300 1.8@1.8Ghz podkręcanie

Mam procesor E4300 1.8@1.8Ghz i chciałbym go podkręcić ponieważ mam już problemy z niektórymi grami (np. Battlefield:Bad of Company 2) tylko nie wiem ile podkręcić żeby nie przedobrzyć :?: bo grałem troche w BBOC 2 i

robi mi sie teraz biały ekran i D…A :stuck_out_tongue: MUSZE ZAMYKAĆ PRZEZ PROCESY BO MAM 100% ZUŻYCIE PROCESORA :evil:

MAM CHŁODZENIE tzw. BOX`OWE, RAM 1x1024mb ddr2 667mhz i 1x1024mb ddr2 800mhz(bo dokupywałem), karte RADEON HD 4350 512MB DDR3, PŁYTE GŁÓWNĄ GIGABYTE GA-945GM-S2, ZASILACZ 350W (FIRMY NIE PAMIĘTAM ALE JAK KIEDYŚ PATRZYŁEM TO BYL TO JEDEN Z LEPSZYCH A NIE JAKIS Z CZARNEJ LISTY) JEŚLI POTRZEBA JESZCZE JAKIS WIADOMOSCI TO PISZCIE :smiley:

NORMALNIE MAM TEMPERATURE 48 STOPNI A PRZY OBCIĄŻENIU(4 GODZ W GTA4 54-55 STOPNI)

CHCIAŁBYM WYKRĘCIĆ GO ZE 2.3GHZ-2.4GHZ PISZCIE CZY DA RADE NA MOIM SPRZECIE BO NIE CHCE NIC SPALIĆ

Z GÓRY DZIEKI ZA ODPOWIEDZI :smiley:

spokojnie mozesz przejsc na szyne 333. da to prawie 3ghz. pamietaj jednak o zablokowaniu pamieci na 667 i zablokowaniu napiecia na procku bo spalisz plyte. ale chlodzenie trzeba zmienic :wink:

Ten procesor bez problemu pójdzie na 2,4GHz (przestawienie szyny FSB z 400MHz na 533MHz), maksimum jakie mi udało się uzyskać to 2,66GHz (FSB 596MHz) - bez zmiany napięć zasilających.

Tą pierwszą częstotliwość to nawet BIOS pyta czy ustawić (przy uruchamianiu komputera - wykrywa że ten Core2Duo ma ustawione 400MHz zamiast 533MHz jak inne) i komputer działa całkowicie stabilnie.

Problemy z niektórymi nowszymi grami mogą wynikać ze słabej karty graficznej - nie jest do grania, tylko do internetu, oglądania filmów itp.

chyba zaszla duza pomylka- nawet nie mozesz ustawic szyny 596 na tym procesorze :slight_smile: bo jest cos takiego jak wall w plytach glownych. najwyzsza wartosc fsb osiagnieto na chpsecie p35 na plycie dfi (s.775) ale z zastosowaniem cieklego azotu do chlodzenia i podniesienia napiecia ponad standartowe. podniesienie fsb do 596 przy mnozniku 9 daje 5,364 GHz (przy standartowym napieciu- to sie nawet doswiadczonym overlokerom nie udalo)

procesory z rodziny e4xxx maja szyne fsb = 200 (czyli efektownie 800) a nie 400. jezeli nie wiesz dokladnie to nie plec bzdur. jeszcze chlopak spali kompa

a w sprawie karty graficznej - to sie zgadam- jest slaba

jeśli chodzi o kartę to u kolegi ktory ma intel e8400 3ghz i 3 gb ramu idzie bboc 2 na max więc narazie na nią nie narzekam choć mam zamiar ją wymienić(ale to mało ważne) to sądzicie że 2.4 ghz wyciągne bez zmiany napięcia i

nie strace stabilności (ja dużo nie oczekuje tylko 2.3-2.4ghz) bo więcej narazie nie potrzebuje :slight_smile:

oczywiscie nie stracisz na stabilnosci. system bedzie za to szybszy. musisz tylko poustawiac w biosie odpowiednio i bedzie dobrze. proponuje ustawic na poczatek szyne fsb na 266 (co da efektywnie 2,394GHz), vcore na 1,35 i pamieci na 667, pcie na 101 Vnb na 1,25. (wszystko na sztywno). i zobacz jak to bedzie chodzilo. wrzuc jakis program obciazajacy procesor lub wlacz jakas gierke. niestety nie moge powiedziec dokladnie jaka szyne fsb mozesz osiagnac na tym procesorze ale to juz kwestia indywidualna. tylko sprawdzaj temperature procka. co prawda masz slaby wentyl na cpu ale chociaz troche powinienes podgonic. przy okazji-przed karta graficzna kup jakis dobry wentylator na cpu,. nie musi byc od razu drogi. tu masz namiary na w sumie tanie ale i dobre za ta cene:

http://www.komputronik.pl/index.php/pro … REV_2.html

http://www.komputronik.pl/index.php/pro … ooler.html

http://www.komputronik.pl/index.php/pro … r_TX3.html

http://www.komputronik.pl/index.php/pro … ooler.html

polecalbym ten pierwszy ale w rewizji 1. na allegro mozna je kupic za ok 60zl ale sa lepsze od tego w komputroniku.

o zmianie chłodzenia już myślałem :smiley: kupie coś do 100zł ale narazie ile moge wyciągnąć z procka skoro na obciążeniu mam 53 stopnie tak żeby temperatura 60 nie przekraczała bo nie chce nic spalić

tego nie wiem na pewno- ile teraz wyciagniesz. musisz dosc do tego sam. proponuje podniesc lekko fsb tak do 240 i zobaczysz co sie dzieje. jezeli temperatura podskoczy do <60 to bedziesz musial wrocic do ustawien fabrycznych. jezeli temperatura bedzie w porzadku to goń dalej. ustaw tylko napiecia na cpu, chipsecie i pamieciach a sztywno, wtedy nic nie spalisz. procesor ma wlasna ochrone przed przegrzaniem i nie spalisz go. gorzej z plyta- ale jak ustawisz tak jak napisalem to nic nie bedzie. najwyzej w pewnym momencie komp nie wstanie i trzeba bedzie resetowac bios ale to normalne. nie mozesz tylko podnosic napiecia na procku bo bedzie sie grzal.

Przecież podkręcenie procesora o 500MHz nie da Ci dużego skoku wydajnościowego w grze. Jeżeli Twojemu koledze gra chodzi dobrze, to najprawdopodobniej ma dużo lepszą kartę graficzną. To, że ma 3GHz na procku jeszcze nic nie oznacza, ważniejsza jest architektura. Procesor 1,8GHz może być dużo szybszy od procesora 3GHz.

Do podkręcania: nie ustawiaj tak, jak Ci koledzy tutaj poradzili, od razu pewnej częstotliwości FSB. Ustaw napięcie procesora na bezpieczne (na przykład 1.3V), ustaw pamięci na najmniejszą wartość i zwiększaj FSB co 5-10MHz. Po tej czynności sprawdź procesor programem OCCT i jeżeli będzie stabilny (nie wywali błędów/bluescreenów), możesz zwiększać jeszcze więcej. Jeżeli się wykrzaczy, to zwiększa delikatnie napięcie (do np. 1.325V) i sprawdzaj dalej. Tylko pamiętaj, żeby nie przekraczać granicy, bo zjarasz (1.4V bym nie przekraczał). Jednocześnie monitoruj temperatury czy nie przekraczają ~70*C. Wszystko zależy od Twojej płyty głównej jak i samej sztuki procesora, każdy podkręca się inaczej.

Bad Company 2 chodzi Ci słabo z tego powodu:

Masz mało RAMu (2GB to trochę za mało), w dodatku dość wolna (667MHz, chociaż to jest mało ważne). Najsłabszym ogniwem jest tutaj karta graficzna. Chyba najbardziej wykastrowany model. Jeśli chcesz, żeby gry Ci dobrze chodziły, polecam wymianę karty graficznej, dołożenie 2GB pamięci, ewentualnie wymiana procesora.

Pozdrawiam!

Vcore nominalne dla e4300 wynosi 1,35. to jest max napiecie ktore w chwili obecnej mozesz ustawic. poz zmianie chlodzenia mozesz go lekko podniesc ale nie za bardzo. najwazniejsze to temperatura w stresie.

a w sprawie karty graficznej to podtrzymuje swoje zdanie- jest slaba. i dlatego masz problemy. w chwili obecnej plynnosc w grach zalezy wlasnie od niej.

tu masz ciekawy artykul dotyczacy tego procka:

http://pclab.pl/art24336-3.html

dzięki :smiley: zed71 :smiley:

wracająć do karty- to nie jest bardzo dobra ale i nie bardzo słaba.

jak pisałem wczesniej 8) koledze na e8400 i 3gb ramu 533mhz i mojej karcie np. BBOC2 CHODZIŁO MAX TYLKO BEZ WYGŁADZENIA KRAWĘDZI Z 25FPS WIĘĆ NIE PISZCIE MI WKÓŁKO ZE MAM KARTE DO BANI. SKORO MA LEPSZY PROC I MU Śmiga A MI PO 3 MIN GRY BIAŁY EKRAN I GŁOS SIE ZCINA I 100% ZUŻYCIA CPU I LEDWO PRZEZ PROCESY ZAMYKAM TO CHYBA PROSTE ŻE TO PRZEZ PROCEK. BO GRA WYMAG CORE 2 DUO 2.2 A MAM 1.8 :razz: I JESZCZE JEDNO. W TEMACIE PISZE O PODKRĘCANIU PROCKA A DALEJ CZY WYCIĄGNE Z NIEGO 2.4GHZ A WY MI O KARCIE SMUTY PISZECIE.

JEŚLI JESZCZE KTOŚ MA PROBLEM TAKI JAK JA NIECH ZERKNIE TU http://pclab.pl/art24336-2.html

minimen , nie krzycz do mnie…

Po 1: Twoja karta naprawdę jest bardzo słaba. Do gier się nie nadaje, po prostu za bardzo wykastrowana. Tego nie zmienisz, tak jest i koniec. Każdy Ci to powie.

Po 2: Kolega ma dużo wydajniejszy procesor i ma 3GB RAM, więc to jest pewnie przyczyna. Jego procesor jest o 2 generacje wyżej i ma więcej pamięci, gra się nie dławi. Pytanie tylko: czy zaniosłeś swojemu koledze kartę graficzną i sprawdziłeś? Jeśli tak to może napisz chociaż w jakiej rozdzielczości odpalałeś grę u siebie, a w jakiej u kolegi? Skoro kolega ma mniejszy monitor i/lub mniejszą rozdzielczość to nie ma się co dziwić, że mu chodziła płynniej…

Po 3: Skoro u Ciebie po 3 minutach grania masz biały ekran to znaczy, że najprawdopodobniej masz pirata i/lub problem z kartą graficzną/systemem/samą grą.

Po 4: Wymagania gry są zawsze zawyżone, 500MHz w tą czy w tą Cię nie zbawi. Myślisz, że jeśli przekroczysz magiczną granicę 2,2GHz (wymagane, niby), to gra nagle zacznie Ci chodzić jakbyś miał komputer za 3k?

Po 5: Piszemy Ci “smuty” o karcie, bo to jest tego wina…

minimen ,

Proszę poprawić pisownię w opisie problemu. W celu edycji swoich postów proszę skorzystać z przycisku Edytuj.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.