Intel E5700 OC

Witam :slight_smile:

Mam dosyć nietypowe pytanie. Czy wie ktoś w jakich granicach można bezpiecznie i stabilnie podkręcić procka ( Intel Dual Core E5700 - 3.0GHz, FSB 800Mhz)? Zależy mi na tym, ponieważ potrzebuję dużej mocy obliczeniowej. Aktualny wynik to 333Mhz x 11 (3,33 GHz) Poniżej podaję parametry kompa:

Zasilacz: Tagan TG480-U15

Płyta Główna: Gigabyte GA-EP45T-UD3LR

Ram: Geil 2x2Gb DDR3 ( 1333Mhz )

Karta Graf.: MSI GTX550 Ti/OC

Dodam, że posiadam box’owe chłodzenie procesora, obudowa jest otwarta, tylny wentylatorek w obudowie jest tego największego rozmiaru.

Z góry dziękuję za sensowne odpowiedzi :slight_smile:

Pozdrawiam.

Każdy procesor kręci się inaczej (nie ma reguły)?

Dużo na tym nie podkręcisz.

Wewnątrz obudowy nie ma poprawnej cyrkulacji powietrza i zapewne wnętrze obudowy się kurzy.

Jakie masz temperatury maksymalna dla tego procesora to 74.1st C

http://ark.intel.com/pl/products/42801/ … 00-MHz-FSB

@falcon89

Bywa że z otwartą obudową temperatury są niższe gdy nie ma ściany bocznej (stare obudowy) a kurz wystarczy przy “sobotnim sprzątaniu” przedmuchać xD

Kurz sprzątam raz na tydzień :slight_smile:

Temperatura procka w spoczynku jest w granicach 35-40 stopni. Pod obciążeniem 100% osiąga stałe 70 . Jak na box’owe chłodzenie daje radę :stuck_out_tongue: W poniedziałek zamykam prawdopodobnie obudowę, chociaż przy otwartej wyższych temperatur nie odnotowuję, zawsze są te same :smiley:

Nie bawiłem się napięciem, gdyż mam obawy przed spaleniem proca, czego wolałbym uniknąć. Słyszałem, że płyty gigabyte w ustawieniu auto same często podbijają napięcie w celu stabilności procka :>

Ten procesor można podkręcić o więcej niż 330MHz (to jest pikuś dla tego procesora), realne do osiągnięcia jest 4GHz (zależy od danej sztuki) ale do tego potrzebne jest dobre chłodzenie.

Ustawienie napięcia na Auto jest niebezpieczne (możesz usmażyć sekcję zasilania płyty lub procesor).

Więc jak to ustawić? Domyślnym ustawieniem jest właśnie “auto”, na którym to własnie procek ciągnie całe życie i nic mu się do tej pory nie stało. Oprócz wspomnianego “auto” mam też “normal” i poszczególne napięcia. Do tego jest też Opcja “Load-Line Calibration” która jest ustawiona na “disabled”. Byłbym wdzięczny, gdybyś mógł mi trochę to rozjaśnić :slight_smile:

http://www.purepc.pl/podkrecanie/poradn … w?page=0,5

Oski mam pojęcie, jak podkręcać procesor, bo już to robiłem wielokrotnie. Po prostu chciałbym znać opinię kogoś, kto miał doświadczenie z tym procem i wie jakie napięcie ustawić, bo jak wspomniał kolega wyżej “auto” jest niebezpieczne, oraz jak to ustawić, żeby było stabilne, ale jednocześnie, żeby mieć wysokie wyniki. Sama teoria to niestety nie wszystko, a ja po prostu boję się eksperymentować :slight_smile: