Intel vs ARM

Witam.

Nie wiedziałem, w którym dziale to umieścić więc w razie błędu proszę o korektę.

Spotkałem się niedawno z pojęciem procesorów ARM. I chciałbym się dowiedzieć coś więcej o nich. Z tego co wiem tylko intel posiada tego typu procesory. Ale co jest w nich takiego specjalnego, co je odróżnia od innych procesorów?

Proszę o wyjaśnienie

Witam. Na początek

http://pl.wikipedia.org/wiki/Architektura_ARM

więcej

http://www.google.pl/#hl=pl&source=hp&b … 610f63c3e4

Akurat Intel nie jest gigantem jeżeli chodzi o ARM, najpopularniejsze to Qualcomm i różne inne układy bazujące na rdzeniu Cortex. Ogólnie rzecz biorąc to ARM są kompletnie czymś innym niż PC-towe x86, tak jak by porównywać silnik diesla z benzyną, na takim procesorze nie uruchomisz aplikacji czy systemów przeznaczanych dla x86 ( niektórych przypadkach wystarczy tylko kompilacja kodu źródłowego pod ARM, ale jeżeli aplikacja ma zamknięte źródła, a producent nie udostępnia wersji dla ARM to nic nie zdziałasz). Zalety to krótko mówiąc małe zużycie prądu, to jest ich największa zaleta. Ale nie kupisz normalnie samego procesora ARM, a nawet jeżeli kupisz to bez ogromnej wiedzy z dziedziny informatyki i elektronik, procesory te można spotkać w smartphone, tabletach, routerach itp i itd.

Nie do końca prawda: http://www.tme.eu/pl/katalog/uklady-sca … c3c526bdcd

Modeli tych procesorów są setki a może i tysiące.

Ogromna wiedza w wielu przypadkach nie jest wymagana, można sobie np. sterownik lampek choinkowych zrobić :wink:

Cedar wiem że tak dostaniesz kupić, miałem na myśli “normalnie” tak jak procesor od PC, a zresztą te co pokazałeś co można kupić ta są właśnie do “sterownika lampek choinkowych”, znajdzi mi miejsce gdzie mogę jako indywidualny klient kupić np. Snapdragona 1Ghz, czy coś podobnego, a raczej o tego typu ARM chodziło qwerty18. A co do wiedzy, nawet żeby zrobić ten sterownik lampek choinkowych potrzebujesz większą wiedzę niż żeby kupić zwykłe x86, włożyć do socketu założyć radiator i włączyć kompa.

Pytał ogólnie bo nie miał pojęcia “czym to się je”

Już na tych procesorach, które podałem można zrobić bardzo skomplikowane układy elektroniczne, nie musi być to Snapdragon

Dużo prostsze od niego procesory ARM pracują w komputerkach za 200 -300 z Allegro (z Windows CE)

Jak będziesz miał płytę z odpowiednim miejscem na procesor to nie będzie bardziej skomplikowane (pomijam to, że chyba wszystkie ARM są lutowane) W wielu przypadkach (np. do sterownika lampek) wystarczty wcale nie skomplikowana płytka + wsad do zaprogramowania, który można za darmo znaleźć w sieci.

Jak nie będziesz miał płyty do “normalnego” Intela to też z samym prockiem nic nie zdziałasz.

PS. Na Intel i7 3GHz też można sterownik lampek choinkowych zrobić, tylko, że to jest bez sensu :wink: