Internet Bezprzewodowy - jaki?

(Konrad93) #1

Witam! Kupuję laptopa i chcę do niego mieć internet mobilny. Słyszałem, że najlepszy(pod względem zasięgu) jest iPLUS potem ORANGE, ERA, PLAY.

Dzisiaj do ręku wziąłem gazetkę z Saturna. Znalazłem tam coś takiego http://europe.nokia.com/A41437047 za 399zł. Czy ten modem odbierałby internet czy potrzebne jeszcze coś by było ? Potrzebuję jak najlepszego i najtańszego mobilnego neta. Będę go używał przez wakacje i czasami na weekendy, więc nie widzi mi się płacić 50zł (minimum) abonamentu.

(Wojteko10) #2

modem dostajesz od dostwacy internetu, jesli podpisze umowe na czas okreslony, a jak nie to kupujesz od nich modem!!

polecam ci blueconnect w era. Maja lepszy zasieg od plusa i sie wyrownal bo ma tanszy internet tez za 1gb danych :smiley:

(Konrad93) #3

To wiem, że dostaję modem jak biorę na abonament... Chodzi mi oto, że ten modem NOKII to jest modem, który odbiera internet >?

Akurat w mojej lokalizacji BLUECONNECT działa bardzo słabo...

(kamil_w) #4

Zdecydowanie największy zasięg ma Plus i jego usługa iPlus. Jako pierwsi na polskim rynku wprowadzili bezprzewodowy internet i kupę kasy wyłożyli na jego rozbudowę. Niestety bardzo się cenią i karzą sobie słono płacić za największy zasięg.

Najtańszy z kolei jest Play i jego usługa PlayNet. Niestety Play korzysta z nadajników swoich i Plusa tylko przy połączeniach głosowych. Jeśli chodzi o bezprzewodowy internet to korzysta tylko ze swoich nadajników, co odbija się negatywnie na zasięgu. Mimo wszystko nie jest on taki zły. Na stronie Play'a możesz sprawdzić mapkę zasięgu i dowiesz się, czy się w nim znajdujesz. Potem możesz sprawdzić usługę przez 7 dni (tylko jeśli bierzesz abonament. Przy internecie na kartę nie ma opcji testowania przez tydzień).

W play'u masz do pobrania najwięcej danych za najniższą cenę. Przykład: w Play za 10GB danych płacisz abonament miesięczny 80zł (a jeśli jesteś abonentem Play'a to tylko 45zł). W Orange Free płacisz 39.50 za 500MB.

Żeby nie było tak kolorowo to w Play masz maksymalny transfer na poziomie 1Mb/s, a u reszty tyle, na ile pozwala HSPDA, czyli 7.2 Mb/s. Zastanówmy się tylko czy faktycznie potrzebujemy takiej prędkości? W domu mam 2Mb/s i jestem bardzo zadowolony. 1Mb/s w netbooku również wystarcza.

Moim zdaniem jeśli tylko jesteś w zasięgu Play'a jego usługa jest najlepszym wyborem.

Co do modemu:

Ten modem Nokii to zwykły modem HSPDA. Służy on do odbioru internetu mobilnego. Żeby z niego korzystać trzeba do modemu wpakować kartę SIM z usługa internetu. Na upartego możesz nawet nie kupować modemu i korzystać z telefonu komórkowego jako modemu, jeśli tylko ten obsługuje HSPDA. Niestety, żeby korzystać z telefonu jako modemu musiałbyś wyciągać swoją kartę SIM. W takim przypadku jesteś odcięty od rozmów ze światem. Dodatkowo jeśłi masz innego usługodawcę internetu i telefonii komórkowej to trzeba mieć zdjętego SIMLock'a. Co innego jak masz telefon z DualSIM.

(Arcin11) #5

Tylko ,że ten 7,2 jest mało gdzie a jakby była prędkość nawet 1 mb czyli około 120 kb na sec to już możesz się bardzo cieszyć.

(Kpc21) #6

Maksymalny transfer. Operatorzy inni niż Play i tak rzadko osiągają prędkości rzędu 1 Mb/s. 7 , 2 Mbps jest osiągalne w idealnych warunkach (blisko nadajnika, brak zakłóceń), których normalnie nie ma.

(kamil_w) #7

Mieszkam na Śląsku i jako takich problemów z internetem bezprzewodowym nie mam. Testowałem PlayNet, iPlusa i BlueConnect. Zasięg miałem w każdej z sieci, w BlueConnect transfer dochodził do 3,6, a w iPlusie do 4.2 Mb/s. W Play tyle ile operator pozwala, czyli 1Mb/s. Testowałem na obszarze: Sosnowiec, Katowice, Będzin, Gliwice ( i na trasie pociągiem z Katowic do Gliwic).

Osobiście zdecydowałem się na PlayNet, bo jako abonent tej sieci płacę tylko 45 zł za 10GB na miesiąc.