Internet bezprzewodowy- sporadyczne "lagi"


(Adrian1927) #1

Witam, tak jak w temacie mój problem dotyczy chwilowych tzw."Lagów". Posiadam kartę Realtek RTL8187b ,najnowsze sterowniki do tejże karty , router Pentagram Cerberus P6381-2 oraz XP Sp2,dość szybki internet (2mb/s), na komputerze stacjonarnym nie ma najmniejszych problemów.Wyżej wspomniane Lagi najbardziej dają o sobie znać, gdy gram w jakąś grę przez internet. Dokładnie jest to skok Pingu z średniej wartości 30-40 do ok.200-300.Dodam,że dzieje się tak nawet, gdy jestem w odległości nie większej niż metr od routera :slight_smile: .Zdarza się on na tyle często, że postanowiłem coś z tym w końcu zrobić. Najpierw zająłem się ustawieniami karty w Menadżerze urządzeń>Zaawansowane. Niestety nie pomogło.

Czy jest ktoś w stanie mi pomóc? Może miał ktoś podobny problem i umiał go rozwiązać? Z góry dziękuję...

P.S na innych forach ludzie piszą, że zmienili prędkość połączenia(menedzer urzadzen > karta wifi > zakladka zaaawansowane > predkosc), ale ja nic takiego zrobić nie mogę, nie ma takiej opcji. :?


(Trytonit) #2

Niestety ale to są wady sieci bezprzewodowych, bardzo duże znaczenie ma odpowiednio dobrany kanał i moc anteny. Nie mniejsze znaczenie maja warunki zewnętrzne (zakłucenia czy interferencje z innymi kanałami). Dlatego mimo najlepszych starań może się okazać że sieć i tak od czasu do czasu "laguje".

Generalnie powinno się wybierać kanał 1, 6 lub 11 (najmniejsze oddziaływanie kanałów pośrednich). Oprogramowanie netstumbler.com pozwoli Ci pokazać jakie sieci bezprzewodowe masz w zasięgu i co ważniejsze na jakim kanale pracują. Spróbuj w swojej sieci zmienić kanał na taki które nie posiadają inne obce sieci, to powinno pomóc.


(Adrian1927) #3

Dziękuję za pomoc. Rzeczywiście,jest w pobliżu kilka routerów o tym samym kanale co mój (PENTAGRAM)

W związku z tym, czy aby zmienić kanał muszę powiadamiać swojego providera? Czy wystarczy, że zmienię to jakoś sam i nie będzie z tym żadnych problemów?

Dodam jeszcze, że jak podłączałem router musiałem zadzwonić do providera którym jest lokalny dostawca (firma ta działa tylko na terenie Białegostoku), aby przydzielili mi jakiś adres.

EDIT. Zmieniłem kanał na 1,potem na 3, ale niestety problem nadal występuje. Chyba będę się musiał z tym pogodzić.


(bachus) #4

(Kpc21) #5

Musieli u siebie wpisać adres MAC Twojego routera. A tak właściwie, to wcale nie musieli - Ty też mogłeś przepisać MAC swojej karty sieciowej do routera.

Jeśli to jest Twój własny router, który Ty kupiłeś, nie musisz o niczym powiadamiać operatora.


(Trytonit) #6

Bardzo dobrze zrobiłeś, zostaw na kanale 1, akurat nic na nim nie chodzi w pobliżu. To z pewnością nie zaszkodzi a co najwyżej pomoże.

Nikogo nie musisz powiadamiać o tego typu zmianach, to Twój router i Ty sam jesteś odpowiedzialny za jego konfiguracje.

Wracając do lagowania, wyglada na to że tutaj wpływ mają czynniki zewnętrzne (na które pewnie nie masz wpływu). Przyczyn może być naprawdę wiele. Jak pisałem to niestety wada sieci bezprzewodowych. Kolega bachus dobrze pisze. Sieci bezprzewodowe są bardzo ale to bardzo wrażliwe na nasze kuchenki mikrofalowe (działają one na tym samym paśmie). Może to jest przyczyną? Bez analizatora pasma to takie strzelanie w ciemno.

Co najlepsze wielu użytkowników ma ten sam "problem" co Ty, tylko go zwyczajnie nie zauważa. Przeglądając www czy używając gg czasy odpowiedzi na łączu nie muszą być super stabilne. Inaczej w grach online, gdy u ciebie następuje gubienie pakietów i/lub zwiększa się czas z 30ms do 300ms od razu zauważasz "lagowanie" w grze.

Tak więc zmień kanał na 1 i spróbuj poszukać co może zakłucać sygnał.

Przy okazji, widze że stosujesz szyfrowanie WEP. Niestety te zabezpieczenie można bardzo łatwo złamać, zmień sobie na WPA.


(Adrian1927) #7

Mam ustawione WPA, nie wiem dlaczego wyświetla się WEP :slight_smile: