Internet Explorer 9 vs Mozilla 4- pod Win 7 64bit

Witam,

posiadam 64 bitową siódemkę HP i na pulpit właśnie wrzuciłem 2 instalatory:

  1. Mozilla 4, lubiana i sprawdzona przeze mnie,

  2. Nowość Microsoftu w postaci 64 bitowego IE9

Z jednej strony zainstalowałbym mozillę, ale kusi mnie IE9. Jak wygląda róznica pomiędzy przeglądarkami? Rozpatrujemy główinie płaszczyzny: wydajność, szybkość przeglądania, bezpieczeństwo w sieci.

Zainstaluj obie :slight_smile:

zainstaluj dwie, jak Ci się jedna nie spodoba, wrócisz do drugiej :slight_smile:

Przetestuj obie i wybierz która Ci bardziej odpowiada. Też mam ie 9 i ff 4 jednak na co dzień używam ff 4 z przyzwyczajenia :lol:

To ja może nieco opiszę te dwie przeglądarki:

Internet Explorer 9 - wydajność : całkiem dobra, 64 bitowa wersja potrafi w pełni wykorzystać możliwości komputera, choć i 32 bitowa jest całkiem nie złą. Jeśli już jesteśmy przy dwóch wydaniach tej przeglądarki, to przypomnę, że 64 bitowa edycja nie obsługuje Flasha, a więc przeglądanie sieci będzie nieco utrudnione.

Internet Explorer nie ma problemów z działaniem, czego nie można powiedzieć o Firefoxie - denerwuje mnie to, że przy szybkim zamykaniu i otwieraniu okna przeglądarki wyskakuje takie okienko: Firefox jest już uruchomiony i nie mogę uruchomić przeglądarki.

Firefox - wydajność: na pewno poprawiona względem 3, ale Mozilla nie zdecydowała się na wydanie 64 bitowego odpowiednika dla Windows, w związku z czym nie można z jej pomocą wykorzystać w pełni możliwości zaawansowanych maszyn. Działa szybko, wygodnie się na niej pracuje, jej możliwości można rozszerzać za pomocą różnych dodatków - jest ich bardzo sporo, każdy może dostosować przeglądarkę do swoich potrzeb. Należy się jednak liczyć z tym, że dodatki nie aktualizują się automatycznie i prośba o ich aktualizacje pojawia się przy starcie przeglądarki - jest to denerwujące gdy chcesz szybko coś sprawdzić w necie, a musisz jeszcze czekać aż zaktualizują Ci się dodatki…

Internet Explorer szybkość przeglądania - bardzo dobra, nie ma już tego denerwującego czekania na uruchomienie się następnej karty. Choć nie ukrywam, że zdarzają się jej nieraz kilku sekundowe zacięcia. Dużo lepiej działa też 64 bitowa edycja tej przeglądarki, której jednak nie używam ze względu na brak flasha…

Firefox - szybkość działania - gigantyczny skok w porównaniu do Firefoxa 3 (tak jak Internet Explorera 9 w porówaniu do Internet Explorera 8), ale w moim odczuciu działa nieco wolniej od IE9. Należy pamiętać też, że każdy zainstalowany dodatek nieco zwalnia pracę przeglądarki i dlatego należy liczyć się z tym, że jeśli będzie chciało się nad to rozbudować liska, to będzie on wyraźnie wolniejszy.

Internet Explorer 9 - bezpieczeństwo w sieci - no tu trudno jest powiedzieć - bo tak szczerze mówiąc mało ufam tym statystyką, która przeglądarka ma więcej wykrytych luk i która szybciej je załatała… Nowy IE9 ma poprawione zabezpieczenia w porównaniu do poprzednich wersji i myślę, że nie ma już powodów, żeby krzyczeć “Nie używaj Exploera, bo jest niezbepieczny!” - dziś bezpieczeństwo tej przeglądarki jest podobne jak konkurencji i nie ma się czego obawiać używając jej do przeglądania sieci

Firefox - bezpieczeństwo w sieci - myślę, że jej poziom bezpieczeństwa jest podobny jak IE - z tym, że Mozilla szybciej łata swoje produkty… z drugiej strony Firefox ma otwarty kod i łatwiej podejrzeć wszystkie błędy jakie powstały podczas jej tworzenia. Jeśli zależy Ci na tym, żeby nie uszkodzić systemu używając przeglądarki zaopatrz się w Sandbox - środowisko izolujące przeglądarkę od systemu. Wtedy jedna i druga będzie bardziej bezpieczna:)

Jedną i drugą przeglądarkę możesz rozszerzyć o Google Toolbar - dodatek który poszerza ich możliwości o wiele z możliwości Chrome’a - czyli m.in. tłumaczenie stron na bieżąco, synchronizowanie zakładek itp.

W mojej subiektywnej opinii gdybym miał wybierać z której przeglądarki chcę korzystać wybrał bym z tych dwóch IE9 - Firefox według mnie wciąż ma wady znane z trójki, a Explorer jest dla mnie stabilniejszy i wygodniejszy w użytkowaniu - choć pewnie to przez to, że się po prostu do niego przyzwyczaiłem:)

Bzdury. Jest już Flash dla IE 64:

Screen_jpg_300x300_q85.jpg

Nie ma znaczenia czy wybierzesz IE czy Firefoxa obie przeglądarki w najnowszych wersjach są naprawdę dobre pod każdym względem. Wybierz tą którą uważasz za “wygodniejszą” w użytkowaniu.

Dodam jeszcze małe sprostowanie do tego co pisze @kubus94

Nie jest prawdą że IE9 w wersji 64 bitowej nie obsuguje flasha. Obsługuje i to nawet całkiem dobrze.

Co do kwestii bezpieczeństwa współczesnych przeglądarek wśród nich tych wymienionych przez ciebie podam ci ciekawy test znaleźiony dziś na forum wss.pl :

http://www.microcreative.pl/blog/?p=338

O to dobrze, że mi powiedzieliście:) Gdy kiedyś chciałem zainstalować jeszcze go nie było i stąd moja mylna opinia:)

A do IE8 x64 też jest?

Tak jak koledzy po fachu proponowali, wyprobuj obie. Osobiście uważam że aktualnie Mozilla 4 jest jeszcze zbyt nie dopracowana co prawda to jest moja opinia i jako dla użytownika który poszukuje prędkości w systemie i internecie Firefox 4 jest jeszcze znacznie wolniejszy od poprzedników z pod Liska 3.6… Miejmy nadzieję że sytuacja się poprawi z nowymi updatmi Mozilli 4 :slight_smile:

Z drugiej strony Internet Explorer 9, to co mi się najbardziej w nim podoba to jest prędkość przewijania stron internetowych. Działa to znakomicie i mi się bardzo podoba, podobnie do prędkości która jest osiągana w Macbookach. A tak pozatym to niewiem. Powiem ci szczerze z każdą Przeglądarką będzie coś źle. Musisz prztestować i zobaczyć która działa dla ciebie najlepiej :slight_smile:

powodzenia

Ja bym ci polecił Opere , ale skoro bazujesz na tych dwóch przeglądarkach, to ok.

Wybrałbym mozille ze względu na to, że dla mnie jest bardziej wydajna, lepiej mi się na niej pracuje i ma lepszy interfejs.

Myślę, że polecanie swoich przeglądarek nie ma sensu, kolega prosił o porównanie tych dwóch, więc mu je nieco zestawiłem:) A co do przeglądarek w wersji beta to też bym się wstrzymał, no bo przecież te przeglądarki raczej nie nadają się do normalnego używania, a raczej jedynie do testów…

W takim razie gratuluję:) Ale te dystrybucje z założenia nie są do codziennego użytkowania, bo po prostu mogą działać niestabilne…

Wiadomo, że mogą ale nie muszą… choć u jednego naprawę będą z nią problemy a u kogoś innego nie - bo to zależy od komputera, systemu i wielu innych czynników…

Ja powiem, że testowałem Firefoxa 3, Firefoxa 3.5 betę i praca z nimi była bardziej męcząca niż przyjemną - często wyłączały się w niespodziewanych momentach i od tego czasu czekam aż pojawi się ostateczna wersja:)

Z tych dwóch tylko IE9, bo Mozilla nie jest już rozwijana.

Przy twoich założeniach, zainstalowałbym Google Chrome albo Chromium.

Ale mowa jest o Mozilli. Nie o przeglądarce Mozilla Firefox. To inny program (choć z Firefoksem mający dużo wspólnego - przede wszystkim nie jest to sama przeglądarka, ale pakiet, podobnie jak Opera), obecnie rozwijany pod nazwą SeaMonkey.

Z tych dwóch Internet Explorer 9, od siebie poleciłbym Operę, ale to nie ten temat, tak więc tylko i wyłącznie IE9, czasy świetności Firefoxa minęły :slight_smile:

Nie do konca jestem w stanie zgodzić się z tą opinią Firefox jest bez przerwy uleprzany i produkowany więc podając takie stwierdzenie grubo się mylisz. (Nie będę ukrywał, aktualna oficialna wersja firefoxa jest dość niedopracowana lecz ja pracuje na Nightly czyli następnym kroku od stabilnej wersji w kierunku kolejnej, nowej wersji) A pozatym zobacz na Microsoft i IE. Oni produkują przeglądarkę która za rok będzie już tak bardzo w tyle technologicznie że aby nadążyć ze zmianami w systemach stron internetowych (FLASH HTML5 CCS3) będziemy musieli pozmieniać na Firefoxa czy Chrome. To prawda że IE obsługuje HTML5 i CSS3 ale faktem jest że te języki oczekują swoich zmian, ulepszeń, upgradów i tego już “zfinalizowany” IE9 nie pociągnie :slight_smile:

Mam małe wrażenie, że od twojego postu leci nieco fanboystwem…

Przepraszam, ale IE6 też był cały czas ulepszany (łatki z WU), IE7, IE8 także. Jednak te były zacofane w porównaniu do innych, a IE9 jest pierwszą, która jest w miarę na poziomie reszty.

Opera, Google Chrome, Firefox, Safari itp. itd. cały czas są przecież “ulepszane”, tak więc nie wiem skąd ten argument. Hmmm…Nightly-srightly, nie interesuje mnie wersja x wprzód za obecną. Taka testowa może się przecież posypać, mieć jakieś luki i bugi (nie mówię, że oficjalna ich nie ma, ale ryzyko jest mniejsze).

Skąd ty to możesz wiedzieć, może w końcu Microsoft wziął się w garść, skoro wydał tak dobry produkt, to może będzie chciał go z przodu utrzymać, żeby znowu nie być x lat za innymi? No i nie wiem czemu nie wspominasz o innych, równie dobrych (IMO lepszych, ale to nie ten temat), jak Opera, Safari, Chromium czy SeaMonkey. Czyżbyś tych przeglądarek nie uznawał, bo mają mniejszość na rynku? Dopisałbym coś jeszcze, ale boje się, że ktoś weźmie to za kolejną prowokację do wojny przeglądarek.

Nie rozumiem, wyjdą łatki z WU (pewnie o to Ci chodzi, że nie ma jak u innych, nowy instalator do innej wersji), tak więc one może coś zmienią. Jak nie, to może IE10 wyjdzie? Na miejscu Microsoftu walczyłbym, bo idą w dobrą stronę :wink:

Firefox pod 64-bitowym Windows 7 lubi mieć niekiedy chwilę zawieszki, zaś IE 9 w niektórych momentach zachowuje się tak, jakbyś ruszał samochodem z 4. To są moje obserwacje.

Widzę, że robi się tutaj jak w komentarzach pod niektórymi nowinkami. Dajcie sobie panowie siana.

kamil10506 , to nie do ciebie, tylko do kolegi wyżej - jak pisałem tego posta, to jeszcze nie widziałem twojej wypowiedzi (25 minut na posta? możliwe, jak się robi tysiąc innych rzeczy :wink: )

Nic mnie nie interesuje sposób numerowania wersji, mogą sobie zrobić IE215, ważne, żeby działał.