Internet i NAT dostawcy z IP wewnętrznym, a kompresja wideo, zdjęć i muzyki na serwerach dostawcy

Na różnych stronach można poczytać, że w podstawowych usłuchach internetowych kiedy jesteśmy za NAT-em dostawcy czyli IP wewnętrzne widzimy w routerze, a nie zewetrzne to takie dane jak wideo, zdjęcia, grafika rózna czy muzyka streamingowane są najczesćiej szgrywane na serwery dostawcy i od nich to leci, a szczególnie to co najcześciej się odtwarza w streamingu. Czy to prawda czy bzdura kolejna wypisywana przez pseudo fachowców?

Jakie dane, jaka usługa, skąd te dane? Doprecyzuj to będzie łatwiej odpowiedzieć.

http://wiki.apnchanger.org/Poland#Orange

Ponizej zrzut o co chodzi, o to co pisze właśnie Compression, video i graphics. To samo jest przy T-Mobile, a np. APN o nazwie VPN w Orange pisze No compression.

Zrzut%20ekranu%20z%202018-03-17%2013-39-46

Wątpię aby dzisiaj miało to zastosowanie. Przy dzisiejszych prędkościach internetu mobilnego kompresja stron internetowych się nie opłaca. Myślałem, że może Ci chodzić o serwery CDN w sieci operatora, czyli np. oglądanie filmów na YouTube czy słuchanie muzyki ze Spotify bezpośrednio z serwerów ulokowanych np. w data center Orange, wtedy będzie to prawda :slight_smile:

Mozesz najprościej jak umiesz wytłumaczyć to CDN ?? :slight_smile:

Głównie chodzi o lokowanie serwerów z “kontentem” jak najbliżej użytkownika, tak aby film na YT nie był streamowany np. z Londynu tylko od razu lokalnie z DC Orange w Warszawie. Bliższa lokalizacja to szybszy transfer do klienta, a dla operatora mniejsze koszty, bo nie płaci za transfer przez pół europy. Jedyny koszt w tym wypadku to kolokacja serwera w DC, bo same serwery dostarcza dostawca treści np. Google, Netflix itd.
Oczywiście na takich serwerach u operatora nie trzyma się np. całego YouTube’a, tylko te filmy, które są w danym momencie najpopularniejsze.
To tak w uproszczeniu, bo to sprawa znacznie bardziej skomplikowana :slight_smile:

Ok. Rozumiem. Teraz pytanie czy ma to w internecie mobilnym znaczenie czy używamy APN z IP wewnętrznym operatora i za NAT-em operatora czy APN z IP publicznym, zewnętrznym bez znaczenia czy stały czy zmienny?

Rodzaj IP nie ma żadnego znaczenia.
Z tych samych serwerów korzystają wszyscy użytkownicy mobilni, ADSL’a czy światłowodu.

To po co pisza te bzdury o kompresji praktycznie na każdej stronie gdzie są informacje o ustawieniach APN operatorów mobilnych??

To akurat jest zupełnie inna sprawa, bo film np. z YT jest w takiej samej jakości na każdym serwerze na świecie, więc o dodatkowej kompresji na poziomie APNu nie ma mowy. Poza tym większość stron (w tym YT) działa na https więc jest szyfrowana.
Zauważ, że informacje na tej stronie są już dosyć stare, więc bardzo możliwe, że nieaktualne.

Gdzie mozna znaleźć informacje czy w LTE Orange i moze T-Mobile uzywają IPv6 i jaki jest APN do tego bo wpisuje z tej strony, ale nie działa w ustawieniach APN w routerze? Na stronach operatoróœ cisza, w Google znalazłem tylko to, ale tez nie działa:

Niby na końcu są ustawienia APN, ale po wpisaniu ich router nie wyklrywa tego APNu

Ustawienia APN w Zyxel LTE4506 i status internetu gdzie widac IPv6. W instrukcji, a raczej PDFie ze strony pisze, że po ustawieniu APN wykryje czy IPv6 czy IPv4 (obecnie mam vpn ustawiony w APN bo dla indywidualnych IP publiczne w Orange LTE jest teraz za darmo tylko trzeba włączyć)

Zrzut%20ekranu%20z%202018-03-17%2014-49-24Zrzut%20ekranu%20z%202018-03-17%2014-49-54

Z ciekawości, do czego potrzebujesz ipv6?

Z ciakawości bo nigdy nie używałem :slight_smile: Co ciekawe ten Zyxel z LTE dla LAN nie ma żadnej konfiguracji jeśli chodzi o IPv6, więc IPv6 ma w LTE jak już, a dalej idzie w IPv4. Chociaż obecnie chodzi w Bridge Mode z Archer C2 więc nie wiem jakby było gdyby poszedł w IPv6 i wtedy TP-Linka dac w IPV6. Co ciekawe kiedyś próbowałem na Huawei B528 od T-Mobile i tez to IPv6 z Orange nie chciało pójśc więc albo Orange jakiś swój standard używają, a nie ogólny do IPv6, albo nie wiem o co chodzi.

Operatorzy mobilni wykorzystują protokół PPP, który w swoich opcjach ma między innymi kompresję danych. W takich sieciach nie ma też mac adresów, bo są zbędne w sieci punkt-punkt, gdzie nie ma rozgloszen.

Dane kompresuje się, aby zmniejszyć ilość ich przesyłania przez sieć. Operatorzy wykorzystują PPP głównie z tego względu, że mają mechanizm uwierzytelniania, jest to siec nierozgloszeniowa NBMA, więc oszczędzają na IPkach - u klienta adres IP to adres sieci i uzytkowy, bramy nie ma, bo bramą jest punkt, do którego podpięty jest klient.

Lokalni OPy czesto wykorzystują PPPoE z podobnych powodów, ponadto w tego typu sieci masz mac adresy, które można filtrować.

Rozumiem, czyli jak używam APN Orange o nazwie vpn z zewnętrznym IP to tej kompresji nie ma?

Niekoniecznie. VPN też może wykorzystywać protokół PPP lub ma własny mechanizm kompresji, np. OpenVPN.

Znasz odpowiedź na moje pytania tu o IPv6 w Orange LTE? Zamiesciłem PDF, który wyGooglowałem i dałem tu link. Wiesz nie chcodzi o to, że mi nie zbędne, ale chętnie zobaczyłbym to IPv6 chodzby na troche bo pewnie róznicy w samym działaniu internetu nie ma, ale ciekawski jestem jeśli chodzi o nowe rzeczy takie, chodź specjalnie się na tym nie znam. :slight_smile:

Nie trzeba mieć IPv6 od ISP, żeby zobaczyć jak wygląda :wink: Twój system korzysta z IPv6 z puli link-local, to są adresy, które zaczynają się na fe80::/10. To są adresy o tzw. zasięgu lokalnym, nie wychodzące poza podsieć, odpowiednik IPv4 169.254.0.0/16. Jest też odpowiednik adresów prywatnych 10/8, 192.168/16 - fec0::/10, no i localhost/loopback (127.0.0.1) - ::1/128. Adresy o zasięgu globalnym (odpowiednik adresów publicznych) zaczyna się od 2001:7f8::/32. Dwókropek w przypadku IPv6 zastępuje zera, zastąpienie zer może wystąpić tylko raz, czyli jeśli masz, np. 0000:0000 to zastąpić możesz tylko jedno z nich, np. ::0000 lub 0000::.

Dzieki za wyjaśnienie :slight_smile: