Internet mobilny, a stacjonarny


(kam10) #1

Jakie są różnice pomiędzy Internetem mobilnym, a stacjonarnym. Czy Internet mobilny to bezprzewodowy, a stacjonarny to zwykły?


(Neon1992) #2

Internet mobilny to taki w telefonie komórkowym, a stacjonarny tak to taki "zwykły".


(roobal) #3

Mobilny korzysta z połączeń sieci komórkowych. Natomiast stacjonarny korzysta z linii telefonicznej.

Pozdrawiam!


(Kpc21) #4

Nie do końca.

Mobilny to taki, z którego możesz korzystać w dowolnym miejscu (ograniczonym tylko zasięgiem sieci). Stacjonarny jest przypisany do danego adresu (co jednak nie zawsze oznacza, że można go używać tylko tam).

Dla przykładu Orange Freedom Pro mimo, że korzysta z sieci Orange (ale nie tej wykorzystywanej do telefonii komórkowej, tylko tej która była wykorzystywana do komórek 1G (analogowych), jeszcze w Centertelu). Łącze to jest teoretycznie przypisane do jakiegośtam adresu, dlatego jest to jednak łącze stacjonarne. Możliwe jest jednak wybranie się w podróż z laptopem i routerem, który w dodatku ma wbudowane akumulatory.


(Darekow07) #5

Kcp21 podales akurat przyklad, ktory moze najbardziej zmylic. Jak juz korzystasz z oferty Orange, to mogles napisac o mobilnym Orange Free (tez w technologii CDMA, jak Freedom Pro) i stacjonarnym Freedom.

Mobilny internet, to taki, ktory gwarantuje dostep do sieci poza domem, poza miastem itd.

Stacjonarny to taki, ktory korzystasz w jednym miejscu, tzn. nie mozesz sie z nim przemieszczac - najczesciej jest to lacze kablowe.

Jak chcesz wybrac dobry internet stacjonarny to patrzysz glownie na szybkosc lacza (zarowno download, jak i upload).

Jezeli chcesz internet mobilny, to musisz sprawdzic zasieg (cdma polecam), szybkosc, i limity jakie daje operator. W Polsce mobilny net oferuja glownie operatorzy komorkowi. Plusy tego sa takie, ze np. za uzytkowanie takiego lacza mozesz dostac jakis bonus do wygadania przez telefon (np. pakiet zlotowek za free i freedom).

Wiadomo, ze wazna jest takze cena za lacze. Ale pamietaj, ze czesto za lepszy produkt warto zaplacic wiecej.