Internet mobilny i drukarki sieciowe

Witam,

mam małą zagwozdkę.

Otóż, z powodu remontu pomieszczeń biurowych na okres około 1 miesiąca firma będzie zmuszona korzystać z internetu mobilnego. Przygotowując się do tego przedsiewzięcia, wole wcześniej zasięgnąć opinii w temacie.

Sieć składać się bedzie z 12 laptopów i 2 lub 3 drukarek sieciowych. Każdy laptop będzie miał inne połączenie bezprzewodowe z internetem, tzn, każdy będzie korzystał z innego modemu - komputery nie mogą widzieć się nawzajem w sieci, jednak wszystkie muszą mieć dostęp do drukarek.

Do dyspozycji mam router dsl, do ktorego podpięte będą drukarki sieciowe. Wiem jak to zrobić mając serwer i sieć lan, niestety nie przychodzi mi do glowy w jaki sposób moge to rozwiązać za pomocą wifi.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, akurat jeśli chodzi o drukarki sieciowe, sieci wifi i internet mobilny to nie jestem orłem.

Przekieruj porty na routerze, mapuj port z ip jako port drukarki i powinno być ok… Oczywiście do niego musisz doprowadzić jakiś internet. Co do twojego wifi, przecież to również jest lan.

prawda, tylko przez postawiony serwer udostępnienie drukarki nie jest trudne :wink:

ja natomiast mam zrobić to bez serwera. czyli tak to ma wyglądać jak na poniższym rysunku (sorry za moje skille rysownicze)

http://images50.fotosik.pl/1598/c284629311c8b09e.jpg

gdzie l1 -l12 to laptopy, r to router, d1 i d2 to drukarki.

chce po prostu żeby ten miesiąc to postało, potem wróci się do starego układu z normalnym netem (ciekaw w sumie jestem jak to z limitami będzie, no ale czas pokaże) i żebym nie musiał zaglądać tam co chwile.

A jak miałeś wcześniej ? Jeśli do routera / switcha był podłączony serwer, a do niego net to wszystko będzie działać bez żadnych zmian. Oczywiście jeśli serwer miał dhcp, musisz włączyć je na routerze. A jeśli to switch musisz ip przydzielić ręcznie.

wcześniej stał serwer, do serwera podpięte było wszystko i na serwie udostępniona była 1 drukarka. lapki widziały się nawzajem w sieci, ale założenia teraz są niestety inne (nie będzie serwera), dlatego pytam w jaki sposób można to rozwiązać :slight_smile:

drukarki nie mają być podłączone do netu. net ma być na lapkach jedynie, drukarki myślałem włączyć jako osobną sieć. Nie wiem jak z drukowaniem będzie, ale pewnie trochę tego może się pojawić (skoro w planach są 2 - 3).

chcę sobie to wszystko wykombinować wcześniej, przemyśleć za i przeciw, żeby mieć jak najmniej kłopotu.

Drukarka jak drukarka, nie przekierujesz na nią portu to nikt jej nie użyje z poza sieci.

Jak wcześniej miałeś serwer to coś musiało stać między serwerem a lapami, chyba że miałeś podłączone przez ap w serwerze a drukarka była wpięta do usb serwera.

Pierwsze podstawowe pytanie, są to sieciowe drukarki ?

Jeśli nie, to bez print servera nic nie zrobisz. Będziesz musiał go kupić, albo podłączyć te drukarki do komputerów.

Jeśli są one sieciowe (mają gniazdo pod 8p8c), możesz sobie bez problemy wszystko pod router podłączyć. Mając włączone dhcp, ustaw na drukarki na mac pod jakieś łatwe adresy / ew zapisz se), po czym na komputerach instaluj sterownik i ustaw wirtualny port pod ip. Wszystko będzie się widziało w sieci. Tak zrobiłbym ja, sieć nie jest równoważna z internetem, jednak jeśli lap chce bez połączenia z tą siecią wydrukować, musisz do niej połączenie do internetu mieć i właśnie te porty przekierować :slight_smile: Najprostsze i najwygodniejsze rozwiązanie.

Nadal nie powiedziałeś co masz do dyspozycji.

wcześniej był to pojedynczy brother hl-2250dn jako drukarka. Jeśli chodzi o sprzęt, to mam 4 laptopy dell latitude d620 (xp professional na nich), 4x hp 625 (takze xp), 2x hp compaq 6735b (vista), 2x acer timeline 3810t (win 7), router dlink dir 600. Drukarki najprawdopodobniej będą 2x brother hl-2250dn, nie mam jednak pewności (zostały zamówione odgórnie i nikt nie jest w stanie udzielić mi odpowiedzi jakie będą - “jak przyjdą to ci powiem, ale są dobre” odpowiedź).

drukarki nie będą podłączone do neta niestety, wiec przekierowanie portów odpada. Serwera nie będzie, wiec pozostaje mi instalować drukarkę na każdym laptopie, milo by było mieć serwer wydruku jednak…

chyba, ze wymieniłbym router na taki z wbudowanym serwerem wydruku - dobra by to była opcja?

czy lepiej zakupić prosty prinserwer jak np taki?

Jeśli nie chcesz przekierowywać portów, to lapy bd musiały się połączyć z wifi by mieć dostęp do drukarek. Więc będzie jak na tym twoim obrazku :slight_smile:

Co do twoich linków, to to co podałeś pozwoli ci tylko na pokazanie drukarki w sieci (nadal je musisz zainstalować). Więc link1 odpada (bo wyjdzie na to co z obecnym routerem), a link2 możesz mieć tylko by kabli nie kłaść (musisz kupić 1 na każdą drukarkę)

taki był mój zamysł od początku :slight_smile: minimum pracy, i jak najlepsze efekty przy minimum środków :wink:

czyli podsumowując: instalacja drukarek (jeśli będą różne to obu) na każdym z kompów, każdy ma osobne połączenie z internetem i drukowanie przez wifi będzie w obecnej konfiguracji możliwe. przewidujesz jakiekolwiek problemy z drukiem/kolejnością drukowania/zapychaniem się drukarek rozkazami drukowania z lapków?

Instalować wszystkie drukarki, których chcesz użyć na danym lapie musisz.

Jeśli drukarek jakoś między nimi nie rozdzielisz, to wszyscy userzy bd drukować na tej pierwszej z listy i będzie ci się zapychać bufor. (tylko w wypadku większych ilości ciężkich dokumentów).