Internet na dwóch routerach

Witam,

na początku chciałbym zaznaczyć jest totalnie zielony w temacie tworzenia, konfiguracji sieci itd a skonfigurować odpowiednio router umiem tylko wtedy gdy mam jakiś poradnik przed oczyma.

Czy da zrobić się taki patent że: kabel od internetu który mam od dostawcy wpinam w router, następnie drugi kabel wpinam w któreś z wejść, kabel ciągnę 150 m dalej, wpinam go w drugi router i w dwóch miejscach mam bezprzewodowy net. Jeżeli tak się da to:

  1. Czy muszę mieć jakiś specjalny router czy najzwyklejszy ?

  2. Wymaga to jakiejś odpowiedniej konfiguracji czy po prostu ustawienie routera, wpięcie kable i tyle ?

Z góry dziękuję za pomoc.

Jest nawet lepsza opcja! Mozesz bez ciagniecia 150m kabla to zrobic. Podlaczasz pierwszy router, drugi moze sobie bez zadnego kabla stac ilestam dalej, byle by w zasiegu sieci i ustawiasz funkcje ACCESSPOINT(drugi router bedzie udostepnial internet). Poczytaj sobie dokladnie o tym w sieci, bo ja sie za bardzo nie znam ;p

Ad 1. Wystarczy najzwyklejszy router

Ad 2. Bez odrobiny grzebania w konfiguracji się nie obejdzie.

Ja jednak proponuję użycie REPEATER’a lub routera/acesspointa pełniącego ową funkcję.

Jego zadaniem będzie wzmocnienie istniejącego sygnału, bez konieczności ciągnięcia jakichkolwiek kabli.

Głównymi wadami takiego rozwiązania będzie:

  • niższe bezpieczeństwo sieci ( zwykle tylko szyfrowanie WEP ale są już urządzenia obsługujące WPA w trybie REPEATER)

  • mniejsza wydajność połączenia ( do 20 MB / s)

Jeśli upierasz się przy połączeniu kablowym miedzy urządzeniami, pamiętaj o wyłączeniu DHCP na drugim urządzeniu. Dodatkowo nie łącz drugiego urządzenia przez WAN.

Pamiętaj tylko, że zkrętka UTP może mieć maksymalnie 100m długości, więc musiałbyś się albo wyposażyć w jakiś repeater, lub połączyć oba routery przy pomocy dodatkowego przełącznika.

Pozdrawiam!

Ok, czyli w pierwszy router wpinam kabel w gniazdo WAN, a w drugim w któryś z wolnych 4 slotów. A co z tym grzebaniem i konfigurowaniem bo tego najbardziej się boje, co tam trzeba pozmieniać, poustawiać itd ?

Dodane 23.01.2012 (Pn) 19:34

Nikt nie jest w stanie dać bardziej szczegółowych wskazówek ??

Skoro kabel podpinasz do wbudowanego w router przełącznika, to powinieneś wyłączyć na tym routerze DHCP oraz wyposażyć się w kabel z przeplotem, jeśli przełacznik nie posiada funckji Auto MDI-MDIX, gdyż łączysz dwa urządzenia tego samego typu.

Pozdrawiam!