Internet na wsi

Witam, nie wiedziałem gdzie to umiescic to umiescilem tutaj;/…

Kumpel mieszka na wsi i chce teraz kupić dostęp do internetu. Telefon przez antene z TP. Neostrada odpada - tak mi powiedzieli w telepunkcie. Obok niego są 4 domy, które też chcą wykupić dostęp. Odrazu mi naszło żeby polączyć przez WiFi… LAN odpada bo nie chcą puszczać kabla w ziemi:) Co proponujecie? Skąd neta i jak to wszystko ma wyglądać? PLUS i ERA mają dobry zasięg. Jedynie Orange ma słaby. Proszę o pomoc.

Pozdrawiam i czekam na odp,

xXxMAROKOxXx

Powiem Ci tak - dla neostrady nie opłaca się ciągnąć kabla tylko dla Ciebie i trzech innych mieszkańców. Jeżeli zebralibyście większą grupę wtedy możecie działać. Jak na razie pozostaje korzystać z internetu operatorów komórkowych - iPlus, Orange FreeDom. Tylko nie wiem czy taki internet można dzielić przez ruter.

Rozgałęzienie sygnału Neostrady na kilka rodzin jest nielegalne.

Przy komórkowym nie będzie zasięgu HSDPA (wieś), na UMTS też marne szanse, a gprs/edge dzielić na 4 nie mam sensu. Poza tym jakieś normalne limity danych, to koszt ok.130/160 zł (5/10GB Era).

Z podziałem łącza nie byłoby problemu: Option GlobeSurfer II (router+accespoint HSDPA 1.8 Mb/s).

http://www1.era.pl/phones/phone_details.php?type=0&subtype=0&id_phone=1361

Witam

podaj gdzie twój kolega mieszka

Ewentualnie internet satelitarny:

http://www.google.pl/search?q=internet+satelitarny&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a

ale to bardzo drogie w stosunku do prędkości.

Harry666 kolega mieszka we wsi Szeszki na Mazurach. Miejscowość znajduje się okolo 10 km od Kalinowa (podaje tak bo na mazurach są 2 takie miejscowości o takiej samej nazwie). Więc bezprzewodowego nie opłaca się rozdzielac? Ja mam kablowe i nie znam sie na bezprzewodowych dlatego proszę o radę.

Pozdrawiam i czekam na odp,

xXxMAROKOxXx

A co do tego satelitarnego… 200 zł za 1 MB miesięcznie. na 4 rodziny mozna to rozdzielic przez wifi albo cos w tym stylu?

Z czystym sumieniem nie polecam ERY, nie wiem jak u innych operatorów ale ostatnimi czasy ERA ma zepsute serwery DNS i strasznie wolno chodzi internet (EDGE/GPRS), poza tym mają problemy z serwerem usług telefonicznych i niektóre typy kart SIM są porostu zablokowane raz na parę dni tak jak moja niestety…

Jak macie niedaleko od siebie nie dzielcie neta od komórki bo będzie on tylko do gg i do niczego więcej możecie namówić TP żeby pozwoliła wam podzielić łącze (dopłata jest ale niewielka), podzielić przez WiFi np. 2Mb/s na 4 dynamicznie.

SyntaxError , nie wiem jak z legalnością ale ostatnio jeden koleś w TP powiedział mi żebym sobie od sąsiada pociągnął kabel albo zrobił wifi :shock:

xXxMAROKOxXx , nie da się, ten typ łącza ma jeden adres IP i jeżeli w jego puli będzie więcej niż dwa będziesz miał zablokowany dostęp, a kary są bardzo wysokie za dzielenie łącza

Teoretycznie nie wolno udostępniać neostrady np. sąsiadom. Jest to jednak martwy przepis. Koleżanka pracowała kiedyś w TP i rozmawiałem z nią o tym.

Do tego celu właśnie służą routery. Kolejność jest taka: Komputery - router - modem - antena. Za routerem jest już tylko jeden IP. Nie ma znaczenia, czy to Neo, czy satelita ew. inne łącze.

napisałem o tym, że Neostrada odpada bo telefon jest z radiówki… Zostaje iPlus… Co o nim sądzicie?

raczej nie stawiał bym na iplusa-najlepiej jak byś sprawdził w jakiej '‘technologii’'znajduje się ta okolica ,ale założę się że będzie to GPRS-tragedia,trochę lepszy jest EDGE z którego ja korzystam w orange też nie polecam ale to dla mnie ostatnia deska ratunku żeby mieć neta . W Ełku plus i pley ma UMTS to już jest coś można pograć w sieci ale raczej do Szeszek nie sięga ja mieszkam od Ełku 10 km.i nie jestem w zasięgu .

A nie słyszałeś czasem o internecie radiowym z Fantexu który mieści się w Ełku? wiem że w okolicy Kalinowa w miejscowościach Maże,Dorsze,Iwaśki,Zanie i parę innych mają neta z Fantexu i była by to jakaś alternatywa bo komórkowego nie polecam sam się z tym męczę i w maju jak minie mi umowa na pewno poszukam czegoś lepszego :lol:

Hmmm nie słyszałęm o tym rozwiązaniu:) Jutro się przejde i dowiem sie co i jak:) Ciekawe jak chodzi ten net… i jak ceny:) Jutro obadam sprawę i napiszę co i jak. onimusza666 dzięki za cynk:)

Pozdrawiam,

xXxMAROKOxXx

ok’ siedzibę mają w Ełku na Wojska Polskiego koło ZUSU na pewno taniej niż u mnie!pozdrawiam :lol:

Założyć internet satelitarny i rozdzielić łączę pomiędzy sąsiadów (sieć “osiedlowa”, a raczej wiejska). Prędkość powalająca nie będzie, ale będzie działać.

ale co to ma być za transfer?? przecież taki patent będzie bardzo kosztowny… można na 2-3 domki max coś takiego zrobić…

Widzisz inne wyjście?

szczerze to niestety nie:/

potrzebuje opini na temat internetu satelitarnego, słyszałem dużo dobrego ale chce poznać opinię użytkowników

Opinii użytkowników raczej tu nie uzyskasz, bo mało kto z tego korzysta.

Ale opłaca się tylko jeśli nie ma żadnej innej możliwości (może z wyjątkiem modemu 56 kb/s).