Internet neostrada dzielony na 2 komputery (czytałem FAQ)


(Michal Postek) #1

Witam. Posiadam dwa komputery, na jednym vista na drugim xp. Chciałbym podzielić neostradę 1Mb aby działała ona na obydwu komputerach włączonych i połączonych jednocześnie z prędkością 512 kb albo na jednym włączonym z prędkością 1Mb. Czytałem FAQ, temat na infojamie, ale to nie jest to o co mi chodzi. Jest na to jakiś sposób?


(Brtx) #2

Nie wiem co piszą w FAQ na Infojamie (link?) ale pytanie mam takie: czy próbowałeś tego:

http://bandwidthcontroller.com/trafficShaperXp.html


(Michal Postek) #3

Nie próbowałem, aczkolwiek to jest na XP tylko, a ja na jednym z kompów mam Vistę 64 bit, a na drugim XP 32 bit. Chciałbym połączyć te dwa komputery w taki sposób, że

Czyli, raczej muszę połączyć dwa komputery za pomocą kart sieciowych w obydwu kompach? Domyślam się, że inaczej nie da rady (albo router, z tym, że nie wiem, czy mogę nim podzielić łącze NEO1Mb na 2x512kb). Jak to wykonać dobrze? Czy nie będzie problemu w tym, że na jednym kompie (tu gdzie jest modem neo podłączony) jest vista a na drugim jest xp?


(MrAsusrp6) #4

Router z QoS.


(Michal Postek) #5

Jakiś konkretny model? Wiadomo, nie musi być super wypasiony, byle by działał (wiadomo, że stabilnie) i nie był drogi, no i musi działać pod neo. Jak już ten router kupię, to czy na tym kompie z XP musi być karta sieciowa? Co jeszcze będę potrzebował oprócz routera? Poprosiłbym o jakiś model routera i jakiś poradnik jak skonfigurować taką sieć na Viscie+XP. Sam oczywiście też będę szukał odpowiedzi na moje pytania, ale zapytam również tutaj. Wpadł mi w oko taki model http://www.agito.pl/routery-i-modemy/pe ... 37579.html polecany tutaj na forum. Co o nim sądzicie?

Jeszcze jak taką sieć skonfiugorować... ?

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.


(MrAsusrp6) #6

Sam miałem tego pod Netią Cerberus ADSL2 Wi-Fi Plus P 6331-6 i sprawował się świetnie, więc polecam Ceberusa.


(Michal Postek) #7

Poczytałem sporo o tym routerze i raczej nic lepszego nie dostanę w tej cenie :wink: No dobrze, ale czy coś jeszcze będę potrzebował? Nie będzie problemów na tle vista<->xp ? Może jakiś tutorial czy poradnik, ja szukałem ale nic konkretnego nie znalazłem, tylko połowiczne informację.


(MrAsusrp6) #8

Mam sieć z 3 kompami w domu w tym 2 XP i Vistę.

Najprościej na XP użyj kreatora sieci, potem udostępnij pliki czy foldery i po sprawie.

Vista sama praktycznie mówiąc połączy się do sieci.

Nie zapomnij ustawić wspólną grupę roboczą dla wszystkich komputerów.


(Michal Postek) #9

Czyli router ma być na XP? A co z tym, że jak np. tylko jeden komp będzie korzystał z sieci, to będzie 1Mb dla niego, a jak dwa na raz to po 512kb dla obydwu, da się tak z tym routerem ustawić?


(MrAsusrp6) #10

Nie rozumiem pytania':

Podział łącza ustawiasz w Qos


(Michal Postek) #11

Po prostu - router ma być zainstalowany na kompie z vistą czy z xp? To chyba bez różnicy...

No i nadal nie wiem, czy oprócz routera muszę coś jeszcze kupić?


(MrAsusrp6) #12

Tak bez.


(Michal Postek) #13

No dobra, ale czy ktoś mi odpowie czy coś jeszcze muszę kupić oprócz tego routera? Będę wdzięczny.


(Brtx) #14

Kable do podłączenia komputerów z routerem :slight_smile:


(Michal Postek) #15

Dzięki :stuck_out_tongue: Tylko jakie te kable mają być? Z jednej strony pewnie tak końcówka "telefoniczna" a z drugiej pewnie USB... ?


(MrAsusrp6) #16

Hehh, ok tłumacze łopatologicznie:

-idziesz do sklepu najlepiej komputerowego :stuck_out_tongue: i prosisz miłego pana żeby ci na miejscu zrobił kabelek do połączenia routera z kompem w którym jest karta sieciowa.

To tyle powodzenia :smiley:


(Michal Postek) #17

Nie trzeba łopatologicznie :wink: Znam się na kompach dość dobrze, ale z routerem i dzieleniem sieci mam do czynienia pierwszy raz. Wystarczy mi napisać jak ten kabel ma się nazywać, albo jak musi mieć końcówki - bez łopatologii :stuck_out_tongue:


(Brtx) #18

Końcówki RJ45, uściślając: potrzebny Ci kabel RJ45 bez przeplotu (prosty).

Tak naprawdę większość obecnego sprzętu sieciowego z segmentu SOHO potrafi wykryć czy kabel jest prosty czy z przeplotem i odpowiednio do tego dostosować tryb pracy portu w switchu/routerze.


(Michal Postek) #19

Odświeżę trochę temat. W końcu postanowiłem, że w tym tygodniu kupię ten router, dodatkowo kabelki. Jest tylko jeden problem: na tym komputerze gdzie jest XP nie mam karty sieciowej, mam tylko stary modem telefoniczny. Rozumiem, że karty sieciowe muszą być w obu komputerach, aby działał ten podział łącza przez router?