Internet radiowy a PPPoE


(Carny Pomidor) #1

Dzień dobry,

 

Zmieniłem dostawce Internetu z do 2Mb/s na do 10Mb/s za 49 zł/m podczas zmiany Panowie założyli nową antenę na dachu podłączyli mój stary kabel i przy próbie podłączenia routera powiedzieli mi coś takiego:

 

  • Nie można podłączyć tego kabla(Ethernet) do tego routera WAR 54gs ponieważ on zasila antenę poprzez port Ethernet(PPPoE?) i jak podłączą to spali antenę więc wcisnęli mi swój router Tenda N3(za 50 zł) i podłączyli do kabel z anteny do takiego jakby małego zasilacza i z niego dopiero do routera.

 

Zabronili mi też podłączać stary router ponieważ spali antenę.

 

Chcę się dowiedzieć czy to prawda. Tłumaczyli to tym, że przy prędkości poniżej 100Mb/s kabel Ethernet wykorzystuje tylko 4 z 8 pinów do danych a 4 pozostałe to zasilanie anteny. Które w przypadku routera WAR 54gs musiał zmodyfikować stary dostawca Internetu.

 

Sęk w tym, że ten stary router też był podłączony do anteny przez taki mały zasilacz(to samo urządzenie, które podłączyli oni) tylko, że podczas remontu odłączyłem to i później przypadkowo podłączyłem bezpośrednio router z anteną i o dziwo też działało więc tak zostawiłem.

 

Czy rzeczywiście jest tak jak mówią? Planuje zmienić ten router Tenda N3 na coś mocniejszego tylko teraz nie wiem co, strach cokolwiek podłączyć a u nich w cenniku widnieje "Dobranie i wymiana/konfiguracja routera: koszt routera + 100 zł".

 

Na jakie parametry muszę patrzeć przy wyborze nowego routera uwzględniając tą dziwną antenę i możliwość bezprzewodowego połączenia(wzmocnienia/rozszerzenia) zasięgu piętro niżej?


(Ppowchowicz) #2

Generalnie to od anteny idzie kabel Ethernetowy i wchodzi do zasilacza, do portu PoE (nie bezpośrednio do routera). Zasilacz ma także port LAN, z którego idzie skrętka bezpośrednio do komputera albo do routera. Tak więc do portu LAN zasilacza można podłączyć praktycznie każdy router. Chyba Cie wyrolowali :) 


(Carny Pomidor) #3

Tak właśnie o takie urządzenie chodzi z anteny do zasilacza w PoE a z niego do routera LAN.


(roobal) #4

Naciągają Cię i tyle. O co chodzi z tą modyfikacją routera przez dostawcę?


(Carny Pomidor) #5

Powiedzieli, że to stary dostawca musiał modyfikować sprzętowo(chyba mówili tylko o porcie WAN, żeby przesyłał też zasilanie). Ten rzekomo niebezpieczny stary router WAR 52gs to dostałem/kupiłem od starego dostawcy Internetu przy zakładaniu.


(Ppowchowicz) #6

router łączy się po porcie LAN i konfiguruje jako AP bo pewnie na antenie jest ustawiony serwer DHCP. Niestety ale Ciebie oszukali. 


(Carny Pomidor) #7

Nie do końca rozumiem.

Stary router był połączony kablem przez WAN, nowy chyba też(niebieskie wejście Tenda N3) obydwa routery przy konfiguracji przez 192.168.0.1 ustawiony tryb DHCP.


(roobal) #8

Skoro już to albo korzystaj z tej tendy albo kup nowy, skoro ten jest po modyfikacjach.