Internet radiowy - Potrzebny AP i Router do WiFi?

Witam.

Potrzebuję paru informacji, mianowicie chcę się łączyć bezprzewodowo z laptopa przez wifi do sieci, a przewodowo (kablem rj45 od routera, albo ap) do stacjonarnego.

Teraz mam tak, ze od anteny (tzw. tuby) leci mi kabel koncentratyczny (wtyk RP-SMA żeńskie) do karty PCi w moim komputerze, a do sieci łącze się przez PPOE.

I pojawia się pytanie co kupić, AP i Router, zeby do AP pasował ten kabel.

Myślałem nad tymi modelami TP-Link’a

wr543g - Router

wa501g - AP

I teraz pytanie, czy do podłączenia w/w napisanego potrzebuję AP i Router czy tylko AP?

Według mnie to i to, bo jedno robi NAT (router), a do AP podłączam antenę paraboliczną i potem AP do Routera.

I niech mi ktoś wytłumaczy, dlaczego nie mogę łączyć się z AP jak z routerem, bo wszystko mi się miesza. :x

Proszę także o jakieś propozycje co do AP i Routera do max 200 zł razem.

Jeden AP musi pracować w trybie client, służy za kartę bezprzewodową :slight_smile:

Drugi - zwykły router - “odbiera” sygnał z AP-client i rozdziela.

Wszystko dobrze wymyśliłeś :smiley:

potrzebne ci będą:

-Access Point w trybie Client (odbiera sygnał radiowy od operatora i przesyła go przez Ethernet do routera) [TP-Link TL-WA501G]

-Router z wifi (rozdziela łącze,daje możliwość podłączenia kilku komputerów kablowo lub bezprzewodowo) [TP-Link TL-WR543G] lub tańszy [TL-WR340G]

TL-WR340G czy TL-WR501G ?

Jak te 30 zł na zrobić różnicę to lepiej chyba wr501 ^^

TL-WR340G nie posiada APC

Ja bym robił TL-WR543G na WISP i TL-WA501G na AP.

Albo można TL-WA501G na APC, TL-WR340G na AP.

APC - Access Point Clinet

AP - Access Point

WISP - APC+NAT od strony radia

NAT - maskowanie komputerów, które łączą się do routera.

Temat można skończyć, panowie w przyszłym tygodniu mi to zmontują, akurat TP-Link TL-WA501G i WR543G używają w sieci, więc trafiłem ^^

  • Mam 2 pytania, mianowicie, czy mogę ograniczyć przepustowość dla laptopa do np. 128kbps?

  • Czy łącząc AP z routerem (złącze rj45) będzie strata sygnału tak jak przy zwykłym kablu koncentratycznym hp-155 (łączącym antenę paraboliczna z AP) , czy AP mogę postawić na piętrze, a router na parterze i ciągnąć trochę kabla (rj45) po mieszkaniu?

Na skrętce sieciowej, w porównaniu z przewodem koncentrycznym, straty są znikome (chyba że są np. źle zarobione wtyczki lub kiepskiej jakości kabel). Możesz przeciągnąć kabel nawet przez całe mieszkanie. Najlepiej jest umieścić APClient w okolicach anteny.

PS. Można wiedzieć jaką masz odległość od stacji nadawczej Twojego operatora?

i przy okazji jak a firma sie nazywa bo chętnie bym zerknął na ich cennik :smiley: