Internet WiFi (TP LINK Wireless USB Adapter) pod Debianem

ok, to jutro zainstaluje knetworka. może dalej jakos dam rade, jak nie to napisze. thx all !!

Tak na przyszłość to kopiuj wyniki do pliku txt, bo mi się te zrzuty 5 minut ładowały, jakiś net mam dziś zamulony ;/ Ustaw sobie wszystko w Knetwork Manager tak jak pisze dragonn albo możesz sobie, jak pisałem wyżej, skonfigurować neta w pliku /etc/network/interfaces i wygląda to mniej więcej tak, dla adresu IP pobieranego z serwera dhcp:

auto wlan0 # automatycznie będzie konfigurowana sieć na tej karcie

iface wlan0 inet dhcp # jeśli pobierasz adres z serwera dhcp

wireless-essid nazwa_sieci # tego chyba tłumaczyć nie trzeba :)

wireless-key # jeśli twoja sieć jest szyfrowana tu podajesz hasło do sieci, jeśli sieć nie jest szyfrowana to pomiń tą linię

Gdy masz stałe IP, czyli wpisujesz wszystko ręcznie:

auto wlan0

iface wlan0 inet static

wireless-essid nazwa sieci # jak wyżej

wireless-key # jak wyżej

address xxx.xxx.xxx.xxx # tu podajesz adres IP

netmask xxx.xxx.xxx.xxx # maska sieci

gateway xxx.xxx.xxx.xxx # brama

To po # to komentarze, w pliku możesz je pominąć.

Pozdrawiam!

a z danych, które mi trzeba mam tylko adres ip, maskę, ssid, bssid. A nie mam gatewaya. Skąd go wziąść mości Panowie ?

Jak masz połączenie na win to spróbuj w cmd.exe wpisać:

ipconfig /all

tak to chyba szło, może tam będzi coś pisać.

tak, znalazłam bramę domyślną (zapewne to ten gateway). Nie wiem co essid, ale to jakoś może wyjdzie w praniu

Essid to nazwa sieci, możesz sprawdzić we właściwościach połączenia sieciowego a dokładnie w opcji Stan połączenia ale ipconfig powinno pokazać essid :slight_smile: Jeśli essid nie jest ukryty to sprawdź poleceniem pod Debianem listę dostępnych sieci, może będzie dostępna twoja. Wpisz w terminalu:

su -c 'iwlist wlan0 scan'

Pozdrawiam!

probuje edytowac kwritem ten plik. nie mam dostepu, mimo ,ze wpisuje rozne komendy (edit interfaces.txt). nie pozwala zapisac. co zrobić ?

Bo musisz to zrobić jako root, masz kilka możliwości edycji jako root albo tak, wpisując w terminalu:

su -c 'kwrite /etc/network/interfaces

Albo tak:

kdesu kwrite /etc/network/interfaces

Lub uruchomić Dolphina (menedżer plików) w trybie administratora i przejść do pliku oraz go edytować, KDE powinno oferować taką opcję.

Pozdrawiam!

Sprawdzę to za chwilę, może się uda. A w stanie połączeń sieciowych mam w sumie bardzo dużo informacji :

adres fizyczny, ip, maskę podsieci, bramę domyślną, serwer DHCP, 2 dzierżawy, serwer DNS i serwer WINS (to akurat jest nie wypełnione). nie widzę nic, co nazywa się ‘nazwa sieci’. czy może ten essid to adres fizyczny ?

Nie to adres karty sieciowej (adres MAC). Skoro masz statyczne IP to w /etc/network/interfaces pomiń najwyżej na razie tą linijkę wireless-essid i sprawdź czy sieć będzie działać bez tego.

Pozdrawiam!

Prosz, oto skutki wpisania komendy :

su -c 'kwrite /etc/network/interfaces

eliza@localhost:~$ su 

Hasło:

localhost:/home/eliza# su -c 'kwrite /etc/network/interfaces

>

>

i komendy : kdesu kwrite /etc…

eliza@localhost:~$ su


Hasło:

localhost:/home/eliza# kdesu kwrite /etc/network/interfaces

No protocol specified

kdesu: cannot connect to X server :0.0

To jest wina su, aby uruchomić aplikacje x-owe jako root musisz użyć sudo, albo zamień kwrite na nano, jest prosty a działa w terminalu.

ściągam nano, zaraz go zainstaluje i podam co i jak

Po co ściągasz nano? On jest domyślnie już w debianie, nic nie musisz instalować, wpisz w tych poleceniach zamiast kwrite nano

zrobiłam jak zrobiłam - udało się bądź co bądź. teraz gdy wchodzę w etc/network/interfaces

mam dodaną wzmiankę wlan0. tyle, że z pustymi polami wireless essid i key. a net nadal nie działa. co jeszcze trzeba zrobić ? :stuck_out_tongue:

Pokaż czy to coś wyrzuci:

su -c "/etc/init.d/network restart"

Mam nadziej że się nie pomiliłem z ścieżką (pisze z pamięci). A co da key nie masz żadnego zabezpieczenia sieci (wep, wpa itp.)? Jeżeli nie to ją bym w ogóle tą linie usuną. A essid ta nazwa sieci jaką widzisz jak się łączysz (no chyba że masz sieć ukrytą, to wtedy spróbuj tą linie też usunąć).

Troszku się pomyliłeś. nie network, a networking. oto efekt :

eliza@localhost:~$ su -c "/etc/init.d/networking restart"

Hasło:

Reconfiguring network interfaces.../etc/network/interfaces:22: duplicate interface

ifdown: couldn't read interfaces file "/etc/network/interfaces"

/etc/network/interfaces:22: duplicate interface

ifup: couldn't read interfaces file "/etc/network/interfaces"

failed

eliza@localhost:~$

usunęłam te 2 linijki w pliku. aha, nawiasem . właczając deba przemknęło mi przed oczami failed w towarzystwie napisu interfaces. coś się poknociło…

Może pokaż całą zawartość interfaces. Coś się właśnie tam zepsuło.

# Used by ifup(8) and ifdown(8). See the interfaces(5) manpage or

# /usr/share/doc/ifupdown/examples for more information.



iface eth0 inet static

address 192.168.1.5

netmask 255.255.255.0


auto eth0


iface wlan0 inet static

address 192.168.1.2

netmask 255.255.255.0


iface lo inet loopback

address 127.0.0.1

netmask 255.0.0.0


auto lo


auto wlan0

iface wlan0 inet static

address 192.168.1.2

netmask 255.255.255.0

gateway 192.168.1.1

…przy czym ja dodałam to po ‘auto lo’

Wywal te trzy linie od iface wlan0 ale to przed lo, czyli to czego nie dodawałaś a jest od wlan0, ten sam interface nie może tam być dwa razy. Po tym spróbuj zrestować networking i pokaż co wywali.