Internet z drugiego kompa przy pomocy routera wifi

Witam,

Mam pytanie czy jest mozliwe skonfigurowanie internetu tak abym mogl z niego korzystac w laptopie? nizej zamieszczam schemat pokazujacy moja sytuacje:

6072821a5743c164med.jpg

Laptop laczy sie z routerem bezprzewodowo… a router z kompem za pomoca skretki. Komputer natomiast laczy sie z internetem za pomoca karty radiowej. Czyli w kompie mam 2 karty sieciowe. Dodam jeszcze ze na laptopie jest vista a na kompie xp… i uslugodawca internetu nalozyl na siec filtr MAC… czyli tylko komputer moze sie polaczyc bezposrednio z internetem. Czy ktos pomogl by mi w konfiguracji?? nie mam pojecia jak to zrobic… i conajmniej nie wiem czy to jest mozliwe? prosze o odpowiedz

Teoretycznie jest taka możliwość. Ja bym to zrobił tak:

  1. w ustawieniach sieci radiowej na PC ustawiasz udostępnienie połączenia dla urządzeń w sieci kablowej, kabel od PC wpinasz do routera do portu WAN. W ustawieniach routera dla portu WAN wpisujesz odpowiednią konfigurację - czyli adres IP np. 192.168.1.2, adres IP dla karty kablowej w PC będzie np. 192.168.1.1, maska w obu przypadkach niech będzie np. 255.255.255.0. W ustawieniach routera jako adres serwera DNS ustawiasz adres IP karty kablowej w PC czyli 192.168.1.1 ten sam adres IP ustawiasz jako bramę internetową w ustawieniach routera.

  2. W routerze dla LAN ustawiasz odpowiedni zakres adresów IP i maskę (najczęściej domyślne wartości są poprawne i nie trzeba nic zmieniać), włączasz opcję “używaj routera jako serwera DHCP”, zmieniasz na routerze nazwę sieci SSID na jakąś wg gustu, włączasz ochronę sieci bezprzewodowej np. metodą WPA-PSK [TKIP] (jest wystarczająca do sieci domowych i obsługiwana przez większość kart bezprzewodowych). Włączasz na routerze filtrowanie adresów MAC (tylko urządzenia mające adres znajdujący się na liście będą dopuszczone do sieci) i dodajesz do “białej listy” adres MAC swojej karty bezprzewodowej z laptopa. Jeżeli chcesz aby sieć na pierwszy rzut oka była niewidoczna dla osób niepożądanych, to wyłączasz rozgłaszanie nazwy sieci SSID po adresie rozgłoszeniowym (Broadcast).

Takie rozwiązanie powinno działać jednak ma dużą wadę… Internet na laptopie będzie działał tylko wtedy gdy będzie włączony komputer PC. Mało tego… jeżeli z jakiejś przyczyny sieć kablowa nie będzie dostępna (nie będzie działać, np. po wypięciu kabla z karty lub routera przy włączonym komputerze) to może się okazać, że na PC w ustawieniach połączenia internetowego trzeba będzie ponownie włączyć “udostępnianie połączenia internetowego dla sieci kablowej”.

Trochę się rozpisałem, co prawda nie jest to opisane punkt po punkcie ale powinieneś sobie poradzić. Możliwe, że niektóre opcję w Windows Vista mogą nazywać się inaczej, pisałem to z pamięci, tak jakbym ja to zrobił dla dwóch komputerów z systemem Windows XP.

Zaraz postaram się opisać to na rysunku, będzie łatwiej zrozumieć.

Edit :

Dodaję rysunek:

siecyc0.th.jpg