Internet z routera TP-Link MR3220 3g/4g - działa tylko po EDGE

(Thenaav) #1

Cześć, posiadam router TP-LINK MR3220 3g/4g + do niego modem Hauwei E160 i mam taki problem, że u mnie w domu (na wsi) router łączy się z internet tylko na EDGE i jakoś ten internet chodzi, tylko powoli, a gdy połączy się na 3G, to internetu praktycznie nie ma, na laptopie w wifi, mam napisane "ograniczone", na telefonie też nie ma. W mieście zaś internet 3G elegancko chodzi. W czym problem? Słaby zasięg czy co? Co mam w związku z tym zrobić?

(Longhorn2009) #2

Więc sprawdź zasięg gdy wymusisz 3G w ustawieniach modemu. Zasięg możesz poprawić ustawiając sprzęt do okna w stronę nadajnika czy na większej wysokości. 

(Kazdan63) #3

Ja na Twoim miejscu to bym wymienił modem , bo to obecnie istny “zabytek” .

(askow) #4

Podaj miejscowość i operatora.

(Thenaav) #5

Mam jeszcze modem TP-LINK MA180, ale też u mnie (na wsi) chodzi tylko na EDGE, bo na 3G nie łączy. 

Rutkowo, woj. Mazowieckie, T-Mobile

(askow) #6

Napisz , czy w Czarni (jeżeli dobrze odczytałem lokalizację) Działa internet H+ , albo w ogóle jaki działa. Jaka kasa wchodzi w grę?

(Thenaav) #7

Tak, działa, nawet satelita T-Mobile jest w Czarnii. Teraz jestem w domu i internet z router+modema chodzi jako tako. Na pewno szybciej niż na 2G. Może antenę dodatkową dokupić? Czy modem do wymiany?

(askow) #8

W sumie mieszkam nie tak daleko (Mazury). I również w “czarnej dziurze”. Nie wiem czy warto kusić się na próby złapania sygnału z Charciabałdy , raczej nie. Antena zewnętrzna to koszt około 100 zł (kabel, uchwyt,konektor na CRC9).   http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_10-elementowa_atk_10_800-980_mhz_10_m_przewodu_gniazdo_fme_A7016.htm Ta antena zapewni Ci dobry sygnał. Na pewno uzyskasz stabilne 3G, H+.

Są tańsze wynalazki typu: http://allegro.pl/antena-gsm-3g-4g-lte-12dbi-crc9-ts9-sma-huawei-zte-i5715454022.html , ale moja wiedza na ich temat jest żadna, a zdania podzielone.

W przyszłości nowy modem np. ZTE 823 (konieczny aktywny hub do twojego routera), lub jakiś Huawei np: E3372s-153, by nie zawadził. Antena i tak się przyda.

Pozdrawiam.

(Longhorn2009) #9

Antena wewnętrzna nie ma większego sensu, sygnał przechodząc przez ściany i inne przeszkody jest już wystarczająco osłabiony, że nie ma co wzmacniać. Jedyne sensowne rozwiązanie to antena zewnętrzna dopasowana do częstotliwości na nadajniku. Z czasem sytuacja z częstotliwościami może się zmienić ze względu na rozbudowy bts-ów po wygranych aukcjach lte. Logarytmiczna to korzystne rozwiązanie, jednak ta z dipola jest wąskopasmowa, głównie pod częstotliwość 800, 900MHz. Internet mobilny obecnie działa głównie na 1800 (lte), gdzie podana antena może mieć niski zysk.

Jeśli już kupować to logarytmiczną szerokopasmową albo najlepiej panelowa pod konkretne pasmo, tak jak cybertech 15dbi czy sorensen 17dbi, obie mimo aby wzmacniać transfery tx oraz rx.

(askow) #10

Konkretne pasmo BTS w Czarni to 900 Mhz.

PS. Głównie na 1800 to on działa ale nie na wsi. 14 km od nadajnika. Wioska ze względu na pokrycie pokutuje na 900 Mhz i taką antenę podałem. 1800 to w Czarni nawet w planach  nie mają, wystarczy spojrzeć na ważność licencji. UMTS owszem.