Internetowa sieć domowa (2 routery)

Witam!

Okazało się, że w moim pokoju jest słaby zasięg wifi. Pomyślałem, że kupie sobie trochę kabla i zepnę dwa routery. To ma prawo działać?

Ten pierwszy router jest od Netii, ten drugi to: http://www.edimax.pl/pl/produce_detail.php?pd_id=11&pl1_id=3&pl2_id=18#03

Do Edimaxa idzie kabel z routera netii. I od Edimaxa kabel do stacjonarnego + wifi, które jeszcze nie istnieje. Co konfigurować, jak poustawiać, żeby to wszystko ładnie grało?

jeżeli chesz podłączyć 2gi router, należy go ustawić w trybie “Bridge” tak aby nie gryzły się w sieci i dostawał swoje ip od routera z netii, oraz zmienić ip bramy domyślnej na “192.168.2.1”, bo jak domyślam się router netii ma ip bramy domyślnej “192.168.1.1”?

Zamiast jedynki na końcu jest .254

ok, a więc i tak w nowy routerze musisz ustawić inny adres ip. (192.168.2.1) aby on rozsyłał kolejną grupę adresów ip, a nie te które wysyła router netii :slight_smile:

Ja bym spróbował zaktualizować firmware w routerze i zmienić kanał nadawania sieci. Dopiero jeżeli to nie odniesie skutku rozważył bym zakup drugiego routera. Rozwiązanie, które planujesz wdrożyć ma jedną, lecz uciążliwą wadę. Generowane będą opóźnienia w zapytaniach do serwerów w efekcie czego internet będzie działał nieco wolniej. Może to nie mieć znaczenia w przypadku łączenia się z polskimi hostami, ale np. do USA możesz już odczuć opóźnienie. Inwestycję w drugi router traktuj raczej jako ostateczność.

Problem w tym, że te routery mam już w posiadaniu. Niczego nie musiałem kupować. To jest opcjonalne. Korzystam z tego, bo lepsza antena wifi kosztuje trochę więcej. Poza tym nie było gwarancji, że to będzie działać. Chociaż teraz też nie ma takiej gwarancji to warto spróbować.

Dodane 14.05.2012 (Pn) 21:07

Dobra wszystko zrobiłem. Tzn. wszystko działa, a zrobiłem niewiele. Zmieniłem tylko jedną opcje. Wskazówka do niej to:

“In this mode, all ethernet ports are bridged together and the wireless client will connect to ISP access point. The NAT is enabled and PCs in ethernet ports share the same IP to ISP through wireless LAN. You must set the wireless to client mode first and connect to the ISP AP in Site-Survey page. The connection type can be setup in WAN page by using PPPOE, DHCP client, PPTP client or static IP.”

Tak ma być? Ta opcja to: “Wireless ISP (AP Disabled):”

Ip pobiera automatycznie z DHCP inaczej się chyba nie da.

Jeśli żaden z routerów nie ma możliwości pracy w trybie mostu sieciowego, router od Netii podłącz kablem do routera Edimax do dowolnego portu LAN, w routerze Edimax wyłącz serwer DHCP, adresy IP będą pobierane automatycznie z routera od Netii i wszystkie urządzenia będą w tej samej podsieci, zamiast w dwóch róźnych, jak w przypadku podłączenia kabla do portu WAN. Myślę, że nowe routery powinny oferować w przełacznikach opcję Auto MDI-MDIX, więc przełączniki routerów możesz spiąć kablem prostym (bo prawdopodobnie tylko takie masz), a jeśli by nie było połączenia, to wtedy albo zaopatrz się w kabel krosowany, albo podepnij do portu WAN i będziesz musiał mieć 2 podsieci. Myślę, że na kablu prostym powinno spokojnie działać.

Niczego takiego robić nie musi, jeśli wszystkie komputery mają być w jednej podsieci. rozwiązanie patrz wyżej.

Pozdrawiam!