[IP] Dostep do komputera z zewnatrz (ze stalym ip)

Troche sie pogubiłem więc mam pytanie, a może raczej prośbę, o wytłumaczenia ocb z publicznymi ip.

Sprawa wygląda mniej więcej tak

komputer ma stałe ip od isp. W momencie zawierania umowy otrzymałem swój numer ip i adresy ich serwerów dns, wszystko fajnie tylko ip jest w formacie 10.x.x.x . Domyślam sie że jest to WAN i ma miejsce translacja gdzieś na serwerach dostawcy internetu (na adres 78.x.x.x który sie nie zmienia). Rzecz jasna wszystko gra gdy ustawie te dane na swoim routerze, bez problemu mogę podłączyć się do internetu i przeglądać redtube, chciałbym jednak móc podłączyć się do swojego komputera z zewnątrz (np z kafejki), niech to będzie przez ssh. I tu mam problem - czy jest to w ogóle możliwe?

Znalazłem na stronie dostawcy info że przypisywane ip są nietrasowalne, czy to znaczy ze nie mam możliwości postawienia stronki/ftp na domowym komputerze i skorzystanie z usług np dyndns? tj trasowalne != publiczne?

Mój isp umożliwia wydanie trasowalnego ip, ale za dodatkową opłatą. Zanim napisze do dostawcy ile to może kosztować czy ktoś z was orientuje sie czy to w ogóle opłacalne (biorąc pod uwagę ryzyko, koniecznosc posiadania firewalla oraz cene, nie wiem ile to moze kosztować) czy moze lepiej nie bawić sie w domowy serwer tylko wykupić jakiegoś taniego vpsa.

dzięki z góry za pomoc

Wszystko to co napisałeś się zgadza, nie masz publicznego adresu IP.

Nie wiem jak u innych ale u jednego z dostawców w moim mieści taki IP kosztuje 10zł extra co miesiąc.

Czy się bawić w domowy serwer? To zależy co chcesz tam mieć, jeśli myślisz o postawieniu poważnej strony to lepiej zwyczajowy hosting dzielony tudzież wspomniany VPS (ale po co). Chyba że jesteś takim guru i sam wiesz jak postawić i zabezpieczyć wszystkie usługi - ale skoro pytasz o publiczny IP to wnioskuje że nim nie jesteś ;)))

Przeglądarka Opera i funkcja Opera UNITE (taki serwer) , możesz wtedy przeglądać zasoby swojego kompa z każdego miejsca nas świecie :slight_smile:

Zainteresuj się też Opera LINK

http://help.opera.com/Mac/10.10/pl/unite.html

Dzięki za wyjasnienie, bardziej celuje w inne usługi, np vpn ale tylko do prywatnych zastosowań, poza tym chce sie też czegoś nauczyć :wink:

Troche lipa, myślałem że jak mam jedno niezmienne ip zewnętrzne (78.x.x.x) to będe sie mógł podłączyć a tak nic z tego. No nic, dzięki za pomoc, zorientuje sie ile taka usługa kosztuje u mojego dostawcy :wink:

Przyznam szczeże korzystałem z opery dobre dwa lata, ale nigdy nie korzystałem z tej usługi, teraz chyba zaczne :smiley: Swoją drogą jak to działa że omija limity narzucone przez operatorów (brak publicznego ip)? Jest możliwość uruchomienia w ten sposób innych usług? (ssh etc) czy tylko te wbudowane?

dzięki za pomoc jeszcze raz

Ale sęk w tym, że to nie twoje ip tylko ip routera który udostępnia ci neta. Spytaj pierw czy by ci jakiegoś portu nie przekierował.

W połączeniu pośredniczą zapewne serwery, które tworzą tunel.

Pozdrawiam!