IP publiczne vs. IP prywatne - różnice, zalety i wady

Ja tam mam w domu zmienne IP z Plusa i nie bulę by mieć jakieś stałe czy publiczne, da się grać w CS czy LoLa bez problemu.
Problem może być jak są jakieś wymagania na XP do lvl grze że gracze na sali / roomie / serwerze nie mogą mieć tego samego IP = jak mają jednego nie liczy czy nawet obu lub całej grupy (czy tam po prostu się reszta nie zaloguje).

Jeszcze takie pytanie laika dalej :stuck_out_tongue:
Dlaczego przy prywatnym IP w LTE orange (domyślny APN) część stron się ładuje z takim przymuleniem, tzn. nie chodiz, ze wolno tylko na publicznym IP wskakuje strona dobreprogramy.pl odrazu, a na prywatnym jakby buforowało z Orange, a nie serwera, na którym portal jest?? Gdzieś na kilku stronach z oppisem konfiguracji APN pisza, że w podstawowym APN Orange, T-Mobile i Plus synchronizują strony czyli te najn najczesciej odwiedzane synchronizują do siebie i potem uzytkownik otwiera je z serwera Orange czy innego operatora. Chyba, że to tak kiedys było. Przykłądami wszedzie jest YouTube gdzie widac iż filmik z najwieksza liczbą odwiedzin na stronie głównej YT-ba przy APN “internet” buforuje się dużo szybciej nioż przy APN z publicznym IP.

Może mi to ktoś wyjaśnij jak najmniej fachowym informatycznym językiem?? :slight_smile:

Co do wolnego ładowania stron to raczej nie powinno mieć znaczenia jakiego APN używasz, więcej nie wiem na ten temat więc się nie wypowiem.

Co do ładowania treści z serwera operatora to tak, jest taka możliwość, więksi operatorzy utrzymują serwery Cache (CDN) np. Google’a czy Akamai w swojej sieci po to aby przyspieszyć ładowanie różnych treści i zaoszczędzić na transferze do Internetu bo Ty jako użytkownik zamiast pobierać film z serwera np. we Francji oglądasz go bezpośrednio z serwera znajdującego się u operatora, czyli u Orange. Na tych lokalnych serwerach przechowywane są najpopularniejsze treści więc gdybyś oglądał przykładowo filmik z kilkoma wyświetleniami to wątpię, że będzie on przechowywany lokanie, dlatego też ładuje się wolnej.

Łatwiej nie wiem jak to opisać :slight_smile:

Dzieki, ale źle to napisałem, wkleje przykład :slight_smile:
źródło: http://wiki.apnchanger.org/Poland

Na zrzucie widac APN internet standard APN, compression data (graphics, video).

Czyli grafika wszelkiej maści i video idzie z serwera Orange, natomiast inne APNy już nie maja tego tylko"No compression". Jak mam LTE z strefą biurową od Orange i mam 500GB limit to mi wiekszej różnicy nie zrobi chyba ta kompresja operatora?? :slight_smile: Mówie tu o wykupionym APN nazwa: vpn :slight_smile:

Mam jeszcze pytanie :slight_smile:

Jeżeli jestem za NAT-em operatora i tak jakby za routerem operatora, który do jednego publicznego IP udziela dostęp kilku uzytkownikom z prywatnego IP czy jak to sie fachowo nazywa to czy te kilka osób korzystających z publicznego IP nie może wzajemnie sobie szkodzić na transferze?? Chodiz mi o sytuacje, że tak jak w domu mam router, publiczne IP od operatora iw domu z tego publicznego IP korzysta kilka osób i wiadomo jak jeden coś zasysa innym zwolni bardzo lub trochę. Czy to samo jest u operatora gdy na jednym IP widocznym w sieci daje kilka osób na IP jakby w sieci lokalnej operatora?

Wszystko zależy od operatora - w teorii jak każdy np. z 5 użytkowników ma np. pakiet 20/4, to rura powinna być minimym 100/20. Wielu operatorów stosuje jednak założenie, że na raz wszyscy użytkownicy nie korzystają z całego pasma i bierze mniejszą rurę na użytkowników (np. 70/15 w tym przypadku). To często widać np. przy dużym zagęszczeniu użytkowników UPC - w godzinach szczytu nie ma mowy o dostępie do całego pasma.
Operator oczywiście ma możliwość priorytetować część ruchu (QoS), czy zapewniać każdemu jakieś gwarantowane pasmo (żeby nie było, że kilku użytkowników ma np. 100% wykupionego pakietu a pozostali 20%).

OK. To rozumiem, ale czy wykypując za te 5 zl netto na firmę publicznę IP kiedy to jestem bezpośrednio w internecie tez to dzielenie operator robi czy tylko stosując IP wewnętrzne??

P.S. Chyba nie dokońca mnie zrozumiałeś, ale mimo wszystko dzieki za wytłumaczenie. Aaaa :stuck_out_tongue: Machnołeś tam małą literówke :wink:

Wszystko zależy od ustawień operatora - też można skonfigurować, że nawet mając “własne” IP pasmo jest w jakiś sposób dzielone między użytkowników.

Też machnąłeś literówkę :sunglasses:

W 23 poście moim z 2 maja jest zrzut z APN-ami operatorów mobilnych i tylko przy podstawowym APN pisze kompresja danych, ale to co Ty mowisz to chyba właśnie zalezy od ustawien na stacji bazowej operatora tylko.

Powiedz mi jak mam w Orange taryfe Firmową LTE biurowy z limitem 500GB i nocami totalnie bez limitu od północy do 8 rano to ta cała kompresja operatora czyli to, że część najcześciej odwiedzany rzeczy w sieci ładuje sie z serwera operatora aż tak dużo może mi oszczędzić na zuzyciu transferu?? Poprostu pytam bo potrzebuje miec podgląd z kamerki sieciowej i na tym wewnętrznym IP coś zrobiłęm programowo przez programowy VPN, ale niestety chyba Orange i to coś blokuje na podstawowym APNie bo ostatnio wywala kamerkę non-stop.

Nie kozacz mi tu :stuck_out_tongue:

Pomijając, że strumień wideo sam z siebie jest już potraktowany kodekiem i nie ulegnie dodatkowo jakiejś magicznej kompresji - ale jakich danych na serwerze operatora spodziewasz się w “cache” ich serwerów?

Na przykład strony internetowe najczęściej odwiedzane przynajmiej tekst, zdjęcia, grafiki…

No ale pisałeś: " Poprostu pytam bo potrzebuje miec podgląd z kamerki sieciowej "

To było do tego Twojego pytania :wink:

ale jakich danych na serwerze operatora spodziewasz się w “cache” ich serwerów?

Co do kamerki to mam kamerke w biurze i jak mnie nie ma chcę miec podgląd biura na żywo. Oprogramowanie od producenta wywala, że Twoje IP jest wewnętrzne co uniemożliwia przesyłanie obrazu. Więc potrzebuje zewnętrznego, a pozostałe pytania to poprostu ciekawość, zdobywanie wiedzy w sposób nie książkowy tylko potoczny :slight_smile:

Zobaczcie apka XBOX w Windows 10 w ustawieniach i sieć przy NAT na publicznym IP jak widać na zrzucie pokazuje UMIARKOWANY, a przy IP wewnętrznym (standardowy APN w Orange) pokazywało cały czas ZAMKNIĘTY. Wniosek z tego taki, że na prywatnym IP (zwanym wewnetrzny) operatorzy blokują NAT i kwestia czy dana gra sobie z tym poradzi czy tez oprogramowanie.

Zrzut:

Gdyby blokowali NAT, to komputer z sieci domowej by nie miał dostępu do internetu.

Może Claunowi chopdzi o to, że tak jakw routerach Huawei jest NAT Asymetryczny i Symetryczny. Sam sprawdziłem. Jak ustawie mając IP publiczne w LTE na firmę, NAT symetryczny to w apce XBOX pokazuje NAT “zamknięte”, jak ustawię asymetryczny pisze “umiarkowany”. Co to umiarkowany znaczy??

Czyli już nikomu nie chce się podyskutowac i wymienić swoje zdania an ten temat?? Dziwne, że ludziom się z for nie chce korzystac jak są olewani.