IP z którego jest nieświadomie wysyłany SPAM

Właśnie kolega mi podrzucił problem z którym sam nie może się uporać - a ja … też czuję się bezradny …

Dlatego przedstawiam go tutaj i proszę o radę … wygląda do tak :

Przy uruchomieniu komputera pojawia się komunikat administratora sieci że wyłącza on IP z sieci za wysyłanie nadmiernej ilości SPAM … znajomy na wszelkie sposoby próbował się dowiedzieć jak do tego mogło dojść jeśli ciągle na bieżąco jego antywirus działa , aktualizacje na bieżąco … Zainstalowany Ad-aware w ramach dodatkowej ochrony i sprawdzenia czy działa coś poza dostępnymi definicjami programu antywirusowego i ciągle to samo …

Wydawać być się mogło że SPAM pojawia się znikąd … konto mailowe ma na Wirtualnej Poczcie , nawet nie używa Outloocka - więc poczta nie jest ściśle związana z systemem - więc skąd ten SPAM ?

Telefony do administratora i kończy się ciągle na jednej radzie - proszę zrobić format … pomoże i czy to jest jedyne rozwiązanie czy wina leży po stronie administratora sieci któremu nic nie chce się robić ? … proszę o jak najszybszą radę - z góry dziękuję !

Przeskanujcie system Spybot Search & Destroy…

W skrócie SOA#1 :slight_smile:

Jak pisał kolega, przeskanuj dokładnie kompa. Zajrzyj do działu bezpieczeństwo i podrzuć tam logi, niech spece od logów je przejrzą i coś może poradzą. Ja proponuję jeszcze na próbę utworzyć konto zwykłego użytkownika z ograniczeniami, bo nawet jak macie jakiś malware to bez uprawnień administracyjncyh raczej ograniczone będzie ich działanie. Zainstalujcie jakiś porządny firewall i włącz całkowite blokowanie ruchu sieciowego i zezwalaj na ruch sieciowy tylko aplikacjom tego wymagającym i tylko na niezbędnych do działania programu portach.

Gdyby powyższe nie pomogło, to aby wyeliminować winę po stronie znajomego, pobierz jakąś dystrybucję Linuksa, np. Ubuntu, system działa z płyty bez potrzeby instalowania na dysku, poużywaj net przez kilka godzin na tym Linuksie i jeśli nadal wystąpi problem to będzie to oznaczało, że wina leży po stronie dostawcy internetowego.

Kiedyś u mojej dziewczyny byłe ten sam problem jak miała na kompie Windowsa to co jakiś czas miała automatyczną blokadę sieci a wręcz była odcinana nawet od LANu z powodu rozsyłania wirusów, odkąd zainstalowałem jej wspomniane Ubuntu, problemu zniknęły. Jeśli wina leży po stronie znajomego, to trzeba zainwestować w porządny firewall i antywirus, korzystać z konta ograniczonego i ogólnie lepiej zabezpieczyć system :slight_smile:

Pozdrawiam!