Irytujący spam na poczcie Onet

Witam. Od kilkunastu dni dostaję bardzo irytujący spam na mojej poczcie w Onecie (jednej z dwóch). Wiadomości trafiają od razu do folderu “Spam”, ale i tak jest to irytujące bo przychodzi tego nawet 7 wiadomości na dzień, każdy z innego adresu e-mail zaczynającego się od support@… oraz każdy podpisany imieniem i nazwiskiem (polskim) jako nadawca. W treści zazwyczaj jest coś o zarabianiu pieniędzy z podejrzanym linkiem. Chciałbym się jakoś tego pozbyć, ale w takim sensie, żeby przestało być do mnie w ogóle wysyłane, a nie poprzez przenoszenie do kosza czy coś.

 

Dla przykładu podam kilka adresów z jakich przychodzi spam: support@indoxservices.com, support@58dtw.com, support@itrainpt.nl, support@schuhbaar.de, support@pitch4work.nl.

 

Jako nadawca natomiast są podane popularne nazwiska, jak np. Barbara Nowak, Józef Wiśniewski czy Michał Wójcik albo Dariusz Szymański.

 

Z kolei odnośniki z wiadomościach są do stron takich jak:

httx://wzrd.io/diff.php?XyQ=JmyGjoNw, httx://institut-eiler.com/title.php?ft=BCV6HGuaa czy http://masuyuki.fr/plugin.php?cZR5=kg8H12b.

Oczywiście w to nie klikałem, tylko skopiowałem adres odnośnika, więc radzę uważać! Podałem tylko w celu łatwiejszego namierzenia sprawcy.

 

I na koniec jeszcze może przykładowa wiadomość:

 

 

Nie mam pojęcia skąd mi się to wzięło bo nigdy nie klikam w żadne podejrzane linki ani nie podaję byle gdzie swojego adresu e-mail. Proszę o pomoc, być może ktoś jest w stanie po informacjach jakie podałem ustalić skąd wysyłany jest spam i jak się od tego odciąć na stałe.

Potencjalnie niebezpieczne linki zdezaktywowane…

Wystarczyło, że ktoś wysłał Twój adres w jakimś idiotycznym “łańcuszku”, że zarejestrowałeś się na jakiejś stronie nie czytając dokładnie regulaminu dotyczącego prywatności, że… tu dziesiątki innych przyczyn.

Musisz z tym żyć i nie przejmować się takimi rzeczami.

 

Próba klikania w takich mailach w często zawarte linki umożliwiające “wypisanie” się z otrzymywania tych wiadomości, kończy się najczęściej zwiększoną ilością spamu, bo swoim zachowaniem informujesz nadawcę, że Twój adres jest aktywny i że czyta go żywa osoba.

Ten sposób sprawdza się tylko w przypadku zaufanych serwisów rozsyłających różnego typu informacje, reklamy a nie w przypadku “rasowych” spamerów.

Nie warto też w takich mailach załączać wczytywania obrazków, bo to też informuje nadawce, że ktoś odebrał tego maila.

Dokładnie, jak upubliczniłeś swój adres, to musisz z tym żyć. Ja na dobroprogramowy adres też dostaję sporo spamu w tym stylu, zaś cwaniaczków z ofertami handlowymi wysyłam na listę RBL.

Co to jest lista RBL? :slight_smile: I raczej adres e-mail jest po to, aby z niego korzystać, a co za tym idzie, gdzieś jednak upubliczniać. Ale odkąd mam Internet, to na żaden z moich adresów mailowych (a mam ich obecnie cztery) nigdy nie dostawałem aż takiego spamu, a za dzieciaka to wiadomo, że się mniej uważało na takie rzeczy niż teraz, więc trochę mnie to dziwi.

 

W każdym razie, czy da się w jakiś bezpieczny sposób sprawdzić czy te odnośniki mogą zawierać jakieś złośliwe oprogramowanie, czy może są to jakieś tandetne oferty marketingowe?

Google wyłączyli?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Serwer_RBL

 

Zależy co rozumiesz przez upublicznianie. Podawanie zaufanym znajomym, zamieszczanie go na stronie internetowej, rejestrowanie się nim na jakiś stronach itp.

 

 

Nastąpił jakiś wyciek tego adresu i dostał się on na listę spamerów.

Też od niedawna dostają na swój najstarszy adres dziwne przesyłki ale je ignoruje.

 

Po co Ci ta informacja? Wystarczy, że widzisz iż informacja Cię nie interesuje, to ją olej a nie kop w niej dalej, bo będzie z każdą Twoją czynnością gorzej…

Wiesz, że “ciekawość to pierwszy…”

Nie chciałbym kiedyś przypadkiem w to kliknąć, a jak bym wiedział co się za tym kryje, to byłbym spokojniejszy. :slight_smile:

I przykładowo sms-owy spam można wyłączyć. Jest coś takiego jak lista firm, które wysyłają spod różnych numerów spam i wystarczy odpowiedniego maila wysłać do danej firmy i z głowy. Metoda sprawdzona. Myślałem, że może ze spamem mailowym też można coś takiego zrobić.

To nie klikaj.

W jednym mailu będzie bezpiecznie,  drugim prawie takim samym link do wirusa, który zaszyfruje Ci cały dysk. I co wtedy?

 

Nie porównuj, bo za wiele wspólnego te przypadki nie mają. SMS dostajesz tylko od dostawców krajowych i jest z tym stosunkowo łatwo (ale nie zawsze łatwo)

Maile dostajesz z całego świata, uważasz, że ktoś w jakiejś Rosji, Chinach czy innym Kamerunie będzie przejmował się Twoim brakiem zgody? :biggrin:

ten spam pojawia się także na innych portalach, ale nazwiska sa pozbawione polskich znakow dialektycznych,. z nagłówka odczytac można ze realizowane skryptem przez PHPMailer 5.2.9

U mnie też nie mają polskich znaków, rozpędziłem się bo zawsze staram się pisać polskie znaki, to i przepisując je tutaj, dodałem polskie znaki, ale w mailach faktycznie ich nie ma.

Nie wiem, czy korzystasz z webmail, czy konto masz przypisane do któregoś  klienta pocztowego? Poczta onet ma filtry spamowe, choć one nie dzialaja na ich reklamy, to może byś spróbował je wykorzystać, gdy korzystasz z klienta pocztowego, to musisz znaleźć dobry program antyspamowy. To jednak wymaga trochę czasu by taki filtr odpowiednio dobrać. W żadnym wypadku nie otwierać załączników. W najgorszym przypadku zmienić konto.

Niestety nie jesteś w stanie tego zatrzymać, więc albo zmienisz adres albo będziesz z tym żyć. Np na outlooku można sobie całe domeny do blokowanych dodawać a filtry bardzo ładnie cały ten syf do spamu dodają :slight_smile:

Kiedyś na jednym z kont pocztowych miałem taką sytuację, że spam przychodził od innych użytkowników poczty, a nawet ode mnie samego. Prawdopodobnie baza danych wyciekła. Konto sobie niechcący zablokowałem, zmieniając hasło na wypadek wycieku bazy (nie zapisałem go), więc nie wiem jak jest teraz.

Gdy była aferka z wykradzeniem kont gmaila ( na jesieni), to na pc zmieniłem hasła. Mam spokój od dawna.

Dzisiaj na laptopie miałem dziwny spam od microsoftu, ale adres, z którego wysłano ten spam, to do microsoftu nie należy.

Ogólnie korzystam z Thunderbirda, ale czasami wchodzę przez przeglądarkę. W każdym razie no trafia mi to do folderu ze spamem od razu. Trochę szkoda byłoby mi zmieniać te konto. Thunderbird ma filtr, że mogę zaznaczać jako wiadomości niechciane, ale to będzie jedynie przenosić do folderu. Są filtry które sprawią, że to by w ogóle nie przychodziło?

 

Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym wyciekiem. Jakby ktoś znał moje hasło, to by mi pewnie coś gorszego zrobił, niż wysyłanie spamu. W każdym razie od samego siebie na szczęście nie dostaję. :smiley:

Nie ma takiej możliwości w żadnym programie pocztowym.

Takie rzeczy ewentualnie można załatwić z poziomu serwera jeśli masz dostęp do jego konfiguracji (nie dostępne w darmowych kontach email)

 

To znaczy, że ktoś kto rozsyła ten spam poznał Twój adres email i wie do kogo wysyłać.

 

 

Czym się przejmujesz?

Thunderbird ładnie wrzuca do spamu, sprawdzaj od czasu do czasu po tematach i nadawcach, czy nie znalazło się tam czasami coś potrzebnego a zbędne rzeczy kasuj. I to wszystko.

W obecnych czasach nie ma możliwości aby posiadać “sterylny” adres emai, trzeba się z tym pogodzić.

@Bogdan_G

Najlepsze jest to, że codziennie dostaję spam z domeny apple.com (z tej domeny przychodzą maile, albo mają open ralay w sieci, albo baza danych wyciekła, albo pracownik dorabia sobie na lewo), że dokonałem zakupu na iTunes (nie posiadam tam konta, ani żadnego konta na usługach Apple) i jeśli chcę anulować transakcję, to mam kliknąć w link (podgląd linku wskazuje na jakiś dziwny adres - phishing).

@lostek815

Chodzi o to, że spam przychodził z mojego własnego adresu, czyli tak jakbym sam do siebie wysyłał spam. To oznacza, że ktoś musiał włamać się na serwery i wykraść bazę danych użytkowników. Jeśli hasła były w plain text, to każdy ma dostęp do poczty. Jeśli to były hasła zapisane skrótem md5, to hasło jest możliwe do złamania.

_#lostek815

 

Wrócę do mojej poprzedniej wypowiedzi, że oprócz braku w treści polskich znaków dialektycznych, jesli był to ten sam spam, bylo charakterystyczne to “od” kogo byl adresowany mail, przy polskich nazwiskach kobiet nie bylo koncówki …ska, tylko …ski, co by charateryzowalo ze byl wyslany przez kogos  nieznajacego polskich nazwisk.

 

Musze tobie powiedzic, ze mnie tez sie niepodoba spam, nawet w folderze do tego przeznaczonym.

 

Mam pytanie do ciebie, jak wczoraj bylo z tym spamem?_

Sorry za tak późną odpowiedź, ale nie było mnie w domu przez dwa dni i sobie zapomniałem o tym temacie. U mnie ostatnimi dniami jest trochę lepiej, aczkolwiek nadal to przychodzi, tylko już nie po 7 wiadomości dziennie, a gdzieś tak po 2 - 4. Jeśli chodzi o 18 lutego, to dostałem wtedy tylko jedną taką wiadomość.