Jak bez resetowania odzyskać miejsce na dysku?

Jak bez resetowania oczyścić zaledwie 37.5 GB twardy dysk laptopu ? Gdy go kupiłem miał już zapełnione o wiele więcej miejsca niż zajmuje WindowsXP (nie wiedziałem jakie mogą być wielkości )- w międzyczasie uzbierało się prawie 45% zajętości i za nic nie daje się cżęści tego usunąć -żadne programy typu ccleaner niczego nie rozwiązują (odzysk 150 MB to zaledwie 1%)-gdzie mogą tkwić niepotrzebne śmiecie bo będzie tego z 15 GB . Słyszałem o jakiś ukrytych partycjach -nie potrafię tego namierzyć żeby usunąć -nie daje namierzyć lokalizacji tego- ja nie umiem.Czy ktoś mógłby podzielić się swoją wiedzą w tym wątku -będę bardzo wdzięczny.

Miejsce na dysku “znika” z kilku powodów.

  1. dynamiczny przydział pamięci wirtualnej.

Gdy w krytycznym momencie system pobierze np 3Gb(mało prawdopodobne, lecz przy przeciążeniach może się zdażyć) to pamięć wirtualna się poszerzy do 3Gb lecz niestety później się nie skurczy samoczynnie.

Użyj np programu “pagedefrag” do zdefragmentowania pliku wymiany i ustaw ręcznie wartości.

  1. Masz włączone monitorowanie systemu co w standardzie pobiera 12% pojemności poszczególnych partycji, zmniejsz lub wyłącz.

  2. Opróżnij kosz :stuck_out_tongue:

Dzięki za odpowiedż -kosz mam pusty, analizuję nad tym programem co mi podpowiedziałe

Złączono Posta : 29.10.2007

Dzięki za odpowiedż -kosz mam pusty, analizuję nad tym programem co mi podpowiedziałeś-pagedfrag -w googlach jest mini prezencja i właśnie boję się skasować jakieś pliki od windowsa -mam co prawda legalną kopię ale nie chcę resertu komputera. Nie potrafię wzrokowo odróżnic tego co istotne od tego co zbędne jeżeli będą to części d windowsa i nie tylko.Popracuję nad tym-narazie zerknąłem w google. Pozdrowienia

jancsi miejsce na dysku zabierają również aktualizacje windowsa, które same się pobierają jeśli masz włączone Automatyczne aktualizacje.

Niestety z tym nic nie możesz zrobić, gdyż aktualizacje są wysoce zalecane.

Witam,

Dużo śmieci siedzi też w \windows\temp\ , oraz w C:\Documents and Settings\uzytkownik\Ustawienia lokalne\Temp. z tych dwóch katalogów możesz śmiało wszystko wyrzucić (jeżeli jakiegoś pliku nie da sie wykasować, zrób to w trybie awaryjnym).

Powodzenia,

Tak, namierz i skasuj, a jak się system posypie to będziesz płakał.

Miejsce na dysku ubywa też z każdą aktualizacją - system robi sobie kopie zapasowe - spokojnie można je po jakimś czasie osunąć - uruchom porządkowanie dysku a w opcjach "usuń kopie zapasowe aktualizacji " czy jakoś podobnie oraz “usuń punkty przywracania oprócz najnowszego” lub podobnie.

Weż zciągnij z vortalu program Odkurzacz. Jest po polsku a jego obsługa, to banał. On Ci przeanalizuje dyski pod kątem niepotrzebnych plików. Wywal wszystko, co wyświetli po analizje. To całkiem bezpieczne - program tworzy awaryjną kopię usuniętych plików. Jednak nigdy nie byłem zmuszony z niej korzystać, a program mam długo

Odkurzacz zwolnił zaledwie ok 200 mb śmieci i tyleż samo zajął

Złączono Posta : 29.10.2007

Odkurzacz zwolnił zaledwie ok 200 MB a sam zajął mniej więcej tyle samo więc jaki to ma sens -nadal mam przynajmiej 30% śmieci które nie potrafię zlokalizować !!

Skoro nie potrafisz tego zlokalizować to zapewne nie są śmiecie.

Nie potrafię -ale przecież windows i programy ile mogą zajmować maksymalnie 5GB a co to jest następne ponad 10 GB wywaliłem wszystkie pliki ,które ściągnąłem z netu żeby wreszcie sprawdzić co to jest i nie daje się. tu bywają ludzie którzy mają dużą wiedzę i poza dobrymi intencjami niektórych -problem nie daje się rozwiązać !!

Być może jest to System Volume Information, który jest folderem ukrytym, spróbuj jeszcze zoptymalizować dysk program CCleaner, jest to bardzo darmowy program prosty w obsłudze, sam go używam. Powodem tego "zaśmiecenia na dysku mogą być też ciasteczka(cookies) i Temporary Internet Files.

Punkty przywracania systemu :

Prawy klik na partycję systemową -> Właściowści -> Oczyszczanie dysku -> Więcej opcji -> Przywracanie systemu -> Oczyść (powtórz dla wszystkich dysków).

Pliki instalatorów aktualizacji :

C:\WINDOWS\SoftwareDistribution\Download -> Usuń wszystko

Pliki deinstalatorów aktualizacji :

C:\WINDOWS - pliki są ukryte (menu Narzędzia -> Opcje folderów -> Widok -> Pokaż ukryte pliki i foldery) - będą widoczne na samej górze w katalogach ze znakami $$ np. $NtUninstallKB842773$ (pliki deinstalatora aktualizacji o numerze KB842773) - usuń wszystkie katalogi