Jak bezpiecznie przenieść dane między komputerami

Zacznę od przeprosin, ponieważ nie znalazłem działu odpowiedniego do mojego pytania i napisałem w tym, ponieważ wydał się najbliższy.

To co chciałbym uzyskać, to połączenie dwóch komputerów przez kabel skrosowany i przesłanie między nimi plików

(bezpośrednie podłączenie niestety dysku nie wchodzi w grę).

Problem w tym, że nie mam pojęcia jak się do tego zabrać.

Na jednym z komputerów jest Win Vista, na drugim Win 7.

Czytałem coś o możliwości utworzenia jakiegoś serwera FTP, ale niewiele z tego zrozumiałem.

Ale to nie wszystko. To na czym bardzo mi zależy, to to, aby dane nie uległy uszkodzeniu.

Zdarzało mi się przenosić archiwa i po przeniesieniu były uszkodzone, a danych będzie na tyle dużo, że pakowanie

i dodawanie danych naprawczych znacząco by ten proces wydłużyło.

Jak uniknąć niebezpieczeństwa uszkodzenia danych po przesłaniu? Może porównywać skróty MD5? Ale jak to zrobić?

Żeby przesłać pliki , wystarczy udostępnić folder na 1 kompie i pobrać pliki z drugiego.

Tutaj opis

Kiedy będziesz wskazywał konto , któremu przyznajesz prawa wpisz “Wszyscy” - tak jest najprościej

Nie jestem pewny, ale chyba nie do końca o to mi chodziło…

Poza tym opis jest jakiś taki zagmatwany, właściwie nie wiadomo co mam zrobić :confused:

*Zaznaczam, że jestem w tym całkowicie zielony, więc podpowiedzi typu “ustanów połączenie”, “skonfiguruj sieć” nic mi nie mówią i niewiele pomogą…

Lubię jasne sytuacje, więc mówię wprost, prawdopodobnie będzie mnie trzeba poprowadzić “za rączkę” :frowning:

Wejdź do panelu sterowania -> Centrum sieci i udostępniania i kliknij z lewej strony okna w link zaawansowane ustawienia udostępniania.

Jeżeli będzie pytać o wybór profilu między Dom/Praca a Publiczny , wybierz Dom/Praca.

W kolejnym oknie ustaw:

Odnajdywanie sieci : włączone

Udostępnianie plików i drukarek: włączone

Udostępnianie chronione hasłem: wyłączone

Połączenia grupy domowej: zezwalaj systemowi windows …

Robisz tak na obu komputerach.

Następnie na kompie z którego chcesz przesłać pliki , klikasz prawym przyciskiem myszy na folderze i wybierasz Udostępnij -> Określonym osobom.

System poprosi o wskazanie konta , wpisz ręcznie słowo wszyscy , uprawnienia mogą zostać ustawione na odczyt.

Teraz aby dostać się z drugiego kompa do udostępnionego folderu , otwórz Mój komputer i w pasku adresu wpisz \nazwakomputera\ (jeżeli nie znasz nazwy użyj ppm na mój komuter tam gdzie udostępniasz folder , wybierz właściwości dalej zaawansowane ustawienia systemu i dalej zakładka nazwa komputera).

W okienku powinien pojawić się udostępniony folder , wejdź do niego zaznacz pliki do skopiowania , ctrl + c i ctrl + v w docelowym folderze gdzie chcesz je skopiować.

A co poradzicie mi w celu uniknięcia błędów/uszkodzenia plików? Nie będę miał czasu sprawdzać każdego z osobna…

Wystarczy że spakujesz pliki do pojedyńczego archiwum 7-zipem , jeżeli po przesłaniu archiwum się rozpakuje - oznacza to że pliki nie uległy żadnym uszkodzeniom.

Tylko widzisz… to będzie naprawdę dużo danych, a operacja ma wyglądać tak, że najpierw przesyłam na drugi komputer, a potem z powrotem przesyłam na ten pierwszy (po jego formacie).

Oznaczałoby to dwukrotne pakowanie i dwukrotne rozpakowywanie, co zajęłoby mnóstwo czasu.

Pomijam też to, że wymagałoby to użycia jeszcze raz tyle miejsca (na archiwa), czyli przesyłanie wszystkiego osobno, sprawdzanie czy się wypakuje, usunięcie z pierwszego komputera i pakowanie następnej części. Zbyt czasochłonne, tym bardziej, że w tym wypadku musiałbym to wszystko wykonać dwukrotnie.

Dlatego czekam na inne pomysły lub chociaż coś w oparciu o sumy kontrolne, żeby nie musieć wszystkiego rozpakowywać i jeszcze raz pakować :frowning:

Skoro się upierasz prosze - narzędzie do masowego generowania sum kontrolnych.