Jak brzmi fachowa nazwa dynamicznego przydziału pasma?


(system) #1

Cześć.

Wiem że to pewnie trywialne pytanie, ale czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak brzmi fachowa, profesjonalna nazwa dynamicznego przydziału pasma? Chodzi mi o równy podział pasma pomiędzy użytkowników (np. jak w sieci jest 2 użytkowników a łącze ma 2 megabity to mają oni po 1 megabicie, a gdy dojdzie kolejnych dwóch to będą mieć po 0,5 megabita). Mam nadzieję że wyraziłem się dość zrozumiale :slight_smile:


(Trance) #2

chyba chodzi o http://pl.wikipedia.org/wiki/Quality_of_service


(Mmiszczuk) #3

QoS


(Ulth) #4

Nie, Qos to zupełnie inna sprawa.

Chodzi zwyczajnie o menadżer pasma - Bandwidth Manager.

Tyle.


(Sitemaster) #5

Inna sprawa czyli co konkretnie?

Pewnie, że chodzi o QoS, tylko że zaawansowany a nie uproszczony.

Tanie routery albo nie posiadają obsługi QoS, albo posiadają wersję ograniczoną - umożliwiającą np. jedynie nadawanie priorytetów.

Lepszy sprzęt, albo wyposażony w alternatywny firmware może mieć zaawansowaną obsługę QoS. umożliwiającą np. nadawanie limitów transferu

Przykładem może być DD-WRT http://www.dd-wrt.com/demo/QoS.asp


(Ulth) #6

Konkretnie to jakość usług czyli nie przydzielanie na sztywno pasma a działanie takie, które pozwoli komfortowo korzystać wszystkim użytkownikom (www, p2p, ftp itp.)

W tanich routerach to jest ale zupełnie się nie sprawdza. Lepiej zainstalować CFoss Speed na każdym z podpiętych komputerów.

A manager pasma z kolei na sztywno lub też dynamicznie przydziela wszystko i w nim można ustawić, że transfer dzieli się na równo przy kilku użytkownikach a gdy jest jeden, to on zabiera całe pasmo.


(Sitemaster) #7

I tu jesteś w błędzie, QoS to usługa odpowiedzialna za kształtowanie ruchu. Czyli mechanizmy kolejkowania, priorytety, przydziały, ograniczenia itd.

Poczytaj sobie http://www.cisco.com/en/US/docs/interne ... k/QoS.html

Podział pasma to tylko jeden ze składników QoS, podobnie jak np. kolejka FIFO.

A to, że implementacja QoS może być różna, że inna obsługa i nazewnictwo z uwagi na różne projekty GUI nie zmienia faktu.

To jak byś twierdził, że TCP jest protokołem, a UDP już nie.


(Ulth) #8

Powtarzam po raz enty:

W tanich routerach Qos to pic na wodę. NIE DZIAŁA. W tych z wyższej półki owszem, natomiast Qos nie ma się nijak do tego tematu.

Temat dotyczy menadżera pasma.


(system) #9

Router nie jest jakimś profesjonalnym sprzętem, jednak tak źle też z nim też nie jest. WRT54GL z tomato na pokładzie (victek mod). W QoS się trochę bawiłem, jednak nie działało to do końca tak jak to sobie wyobrażałem. Był też okres kiedy przydzieliłem pasmo na sztywno każdemu użytkownikowi (skorzystałem z generatora skryptów), jednak takie rozwiązanie nie miało kompletnie żadnego sensu, gdyż ogromna ilość łącza się marnowała, a samo połączenie działało jak modem. Widzę że to wszystko dalej krąży wokół QoS i prawdopodobnie da się rozwiązać odpowiednim skryptem. Dziękuję za pomoc. Dalszej poszukam na forum tomato.