Jak dodać DOS do menu startowego Visty?

Witam,

mam pewien program, który najlepiej chodzi bezpośrednio pod DOS-em, więc na początku miałem na partycji tylko pliki startowe DOS-a i spod niego uruchamiałem wspomniany program. Gdy potem zainstalowałem na tej partycji windowsa XP, to program instalacyjny sam zrobił menu startowe, w którym pojawiła się możliwość wyboru albo uruchomienia win XP, albo przejścia do DOS-a. Tak wygląda zawartość boot.ini spod XP:

[boot loader]

timeout=5

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS=“Windows XP” /noexecute=optin /fastdetect

C:\ = “DOS”

Przesiadłem się jednak na laptopa, w którym na jednej partycji mam zainstalowaą Vistę, a na drugiej partycji wspomnianego win XP i DOS. Jednak przy uruchamianiu Visty nie dawała ona możliwości uruchomienia XP, nie pojawiało się żadneo menu startowe. Udało mi się cos wyszukać w sieci i dopisałem XP-eka do menu startowego Visty, wpisując odpowiednie komendy w konsoli wywolanej poleceniem cmd, a dokladnie wpisałem:

bcdedit /create {ntldr} /d “Windows XP”

bcdedit /set {ntldr} device partition=c:

bcdedit /set {ntldr} path \ntldr

bcdedit /displayorder {ntldr} /addlast

Mam więc już możliwość wybrania z menu startowego albo Visty, albo XP. Chciałbym jednak mieć też możliwość wyboru bezpośredniego przejścia do DOS-a, o którym wspominałem, ale nie wiem, jakim poleceniem czy sposobem mógłbym dodać i tę opcję do menu startowego Visty??

PS. Chyba że przychodzą Wam do głowy inne pomysły, jak dostać się do DOS-a?? (nie wchodzi w grę DOS pod windowsem). Jeśli nic nie wymyślę/icie, to awaryjnie wymyśliłem, że mogę wystartować kompa z bootowalnej płytki z samym DOS-em ;]

Dodane 05.05.2009 (Wt) 9:57

Po kilku dniach eksperymentów udało mi sie to rozgryźć, więc gdyby kogoś to ciekawiło, to udało się gdy przekopiowałem na dysk Visty niektóre pliki z partycji z XP, m.in. boot.ini czy bootsect.dos… i ruszyło ;]