Jak doinstalować windowsa obok Linuksa i mieć gruba

Witam. Jestem szczęśliwym posiadaczem ubuntu, lecz potrzebuję zainstalować windowsa. Mam dysk sata a na nim /, /home i swap. Chcę teraz doczepić dysk ata i zainstalować na nim windowsa, ale tak żeby korzystać z gruba a nie windowsowego bootloadera. Jak to zrobić?

No to tylko tyle kolego, że powinieneś po prostu podłączyć dysk ATA, BIOS bez zmian ma startować z dysku SATA i tam szukać bootloadera (bo i tak tam jest obecnie GRUB). Zainstaluj Ubuntu na dysku ATA, potem albo:

sudo update-grub

co powinno dopisać Windowsa do menu wyboru systemów, w razie problemów można się pobawić ręcznie - to jednak nie jest zalecane.

=======

@nr47

Racja racja …

Odepnij dysk z Linuksem podczas instalacji Windows (bo zapewne instalator będzie chciał nadpisać MBR pierwszego dysku twardego), zainstaluj Windows, z powrotem podepnij dysk i dodaj później do GRUB-a wpis dla Windows.

Nie zbyt lubie dodawac wpisy do gruba… Można chyba też zrobić sudo update-grub ?

Czyli tak dla pewnosi:

-odpinam sata z ubuntu

-podpinam ata, instaluje na nim wina

-podłączam sata, odpali się wtedy ubuntu

-robie update gruba

tak ma być?

Próbuj tak jak napisałeś, nie powinno być problemów. Nr47 ma rację, instalator Win próbowałby dodać swój bootloader na dysku SATA, co w sumie i tak mogłoby zakończyć się błędem (brak sterowników SATA w instalce XP).

W BIOS nic nie ruszaj, ma startować z dysku SATA i potem sudo update-grub.

To może to Ci się przyda (właśnie pojawiła się informacja)? http://www.ubucentrum.net/2010/10/grub- … dycja.html

Pozdrawiam!

Ja instalowałem Windowsa, potem startowałem płytę instalacyjną Linuxa i sam nadpisywał GRUBa.

Szkoda że Windows nie uwzględnia tego że na PC jest inny system niż Windows.

Dziwi Cię to, bo mnie nie? W końcu te inne systemy, to konkurencja dla Microsoftu, więc dlaczego miałby je uwzględniać? To samo tyczy się przecież systemu plików - Windows nie wspiera innych, których nie stworzył Microsoft, a gdyby wspierał, np. Ext3 lub 4 albo ZFS to prawdopodobnie FAT32 na wielu urządzeniach (pendrajwy, karty pamięci itp.) odszedłby w zapomnienie, czyli strata dla kogo? No właśnie :slight_smile:

Tak poza tym, nie wiem czym się przejmować, że Windows nadpisze swoim bootloaderem MBR z Grubem, przecież Gruba można przywrócić w trybie Live albo użyć Gruba na płycie - SuperGrubDisk, wystartować system i zainstalować na nowo Gruba bez kombinacji. Jest jeszcze opcja, aby zrobić kopię zapasową sektora MBR i w razie potrzeby, przywrócić go sobie albo… dodać obraz Gruba do bootloadera Windowsa :slight_smile:

Pozdrawiam!