Jak formatujecie systemowy dysk NTFS?

Jak formatujecie systemowy dysk NTFS ?

Ja w tym celu podłączam swój dysk do innego kompa.

wkładając płytkę z windowsem i samo leci ;]

…no dokładnie :slight_smile:

płyta z windowsem lub spod windowsa (jeśli jest to partycja inna od systemowej). ;]

Ale ja się pytam jak sformatować dysk a nie jak zainstalować XP

czytaj instrukcje az dijdziesz do formatowania ;]

Czytałem wielokrotnie, tam się nie da.

Gdy spróbujesz sformatować dysk instalator wykryje system XP na dysku i odmówi formatowania.

Nie chce mi sie w to wierzyc ze sie nie da,no ale ok , jeżeli sie nie da to proponuje usunąć partycje, którą masz zamiar sformatować a następnie założyć ją i dopiero sformatować.

Albo przy użyciu wspomnianego instalatora windows XP albo przy użyciu programu fdisk (jest na przykład na dyskietce startowej systemu windows 9x/Me)

A jak usunę partycję to nie skasuję zawartości całego dysku ?

Nie ma szans na sformatowanie partycji z systemem pod kontrolą systemu z niej korzystającej. Proste i logicze.

Partycję systemową można sofrmatować na wiele sposobów. Najpopularniejszy to wczesniej wspominany za pomocą płyty instalacynej WinXP. Nie jestem pewien, ale można edytować, formatować itd partycjęza pomocą darmowego programu Gparted ( G nome part ition ed itor).

Można go za darmo pobrać na

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=19&t=59&id=1738

jest on w formie ISO. Ściągasz i wypalasz obraz na płycie. Uruchamiasz ponownie komputer z płytką w napędzie. Dalej prosto.

Jeżeli masz powiedzmy partycje C i D usuwając C nie naruszasz D. chyba logiczne.

Hiren’s Boot CD

BartCD

UtilityCD 8cm

Na kazdym znajdziesz odpowiednie narzedzia.

W ogóle to nie forumatuje , bo nie mam po co.

Innym sposobem jest - jeżeli masz 2 systemy operacyjne - sformatowanie partycji poprzez 2 system (nie dotyczy Linuxa chyba :stuck_out_tongue: )

Jeżeli poprostu sformatować to wystarczy wejść do konsoli odzyskiwania i wstukać magiczną komendę format C:

I ot ja to właśnie tak robię.

kazdy robi to na swój sposób :stuck_out_tongue:

wiec wypróbuj tego

GParted

skasujesz to… co masz na danej partycji !!

jeśli inaczej nie idzie to spróbuj przez GParted lub przez jakiegoś Linuxa z tym programem… Ja tam zawsze formatuje przez płytke z systemem :slight_smile:

Użyłem cdlinux.pl i sformatowało ale trwało to ponad pół godziny

mozna skorzystac z funkcji CONVERT wpisz w wierszu polecen CONVERT C: /FS:NTFS

Ja zwykle formatuje komendą “format c:”. Zdarza mi się to często. :cry:

ja odpalam np knoppixa