Jak i gdzie zamontować wiatrak

(Tofifik12) #1

Mam takie pytanie :slight_smile: http://img293.imageshack.us/img293/5274/cimg3156ph3.jpg gdzie ten wiatrak co mam z tyłu na obudowie mogę umieścić?? Z przodu by było dobrze ale nie mam jak go przymocować :-o Nie da się jakoś zmienić żeby wentylator nie wydmuchiwał tylko wdmuchiwał?? Proszę was o opinie i może linki do jakiś tanich ciekawych wiatraków i pomoc jak mogę dobrze ochłodzić kompa :slight_smile:

(adam749) #2

Widze, że z przodu masz miejsce na 2 wiatraki, tylko niewiemy jakie. Pewnie 80-ki. Dla pewności zmierz i kup :stuck_out_tongue: .

Co do mocowania to musisz zdjąć przedni panel i możesz przykręcać.

(Cosik Ktosik) #3

Aby przymocować wiatrak musisz ściągnąć panel przedni (wiatraki 80x80)

Kierunku obrotów tego wiatraka nie zmienisz.

(Larry Bigl) #4

akurat w tym miejscu, w którym masz powinien wydmuchiwać.

ja dziś zamontowałem dwa wentylki 80mm, jeden pod zasilaczem jak TY drugi przed dyskiem na przodzie. Temp. znacznie spadły,

Przed:

CPU ok. 38st

Mobo ok.50st

dysk 31-39st

Grafa ok 73st.

Po:

CPU 25st

Mobo 41st.

Dysk 21-23st

Grafa 64st.

Jeden minus to to, że słychać szum wentylków, tzn powietrza, oba ustawione na 1700rpm.

(Tofifik12) #5

Ten wiatrak co mam z tyłu pasu na przód to będzie chyba 120 :slight_smile: Poszukam jakiś wiatraków na allegro i dam linka :smiley:

(Cosik Ktosik) #6

Lepiej zmierz bok wentylatora, to mi wygląda na 80tkę. Z przodu widać dwa miejsca na wentylatory, a dwa po 12 cm raczej na przód nie wejdą (w poziomie).

(Adalbert) #7

Zasada prosta, z przodu wdmuchuje, z tyły wyciąga. Jak źle ustawiony wentyl na tyle, to albo go zmień na inny, albo przykręć od drugiej strony, na zewnątrz obudowy. :slight_smile:

Dobre i tanie wentylatory: Acutake i odpowiednie milimetry.

(Tofifik12) #8

cosik_ktosik , to jest nawet 70 :stuck_out_tongue: znalazłem już jeden http://www.komputronik.pl/Wentylatory_/_modding/Acutake/Acutake_wentylator_FAN_70_mm/pelny,id,56866/

(Adalbert) #9

No i super, zobacz jeszcze czy dasz radę podłączyć to do płyty czy będziesz potrzebował jakichś przejściówek z molex'a np.

A ten wentyl z tyłu wyciąga powietrze z obudowy?

(Tofifik12) #10

Nom to jest wentylator ze starego spalonego zasilacza :smiley: i on wyciaga powietrze dobrze daje :lol:

(Neon1992) #11

Ja zrobiłem u siebie coś takiego (proszę się nie śmiać, nie miałem innego pomysłu): LINK.

Pod HDD umieściłem 1x80, na GPU 1x120 z tyłu obudowy 1x92 i na bocznej ściance 1x92.

Temp, pospadały od 6-8st.

(Tofifik12) #12

Neon1992 , zrób jeszcze jak możesz zdjęcie w środku pokaż każdą część jak masz chłodzoną :slight_smile:

(Neon1992) #13

Pablo25 , OK, ale to jutro bo już dziś mi się go nie chce rozkręcać.

(Neon1992) #14

LINK - tył obudowy, boczna ścianka i GPU

LINK - pod HDD

Na GPU i HDD, mocowałem drucikami (cienkimi) wszystko się trzyma nie da się ich zerwać więc same nie odpadną :wink:

Pod HDD się najwięcej namęczyłem bo nie mogłem z przodu zdjąć panelu przedniego, bo jest nitowany, ale jakoś na upartego tymi drucikami go przykręciłem xD najważniejsze że temp, spadła i to znaczącą.

(Tofifik12) #15

Po dokładnych pomiarach wyszło 70x70 wszystkie wiatraki mam 70x70 na obudowie ten z tyłu co jest z zasilacza też ma 70x70 :stuck_out_tongue: Po niedzieli jadę do miasta i kupuję jak wszystko zrobię cacy to wstawię fotkę :smiley:

(Neon1992) #16

Ok, a jakie kupujesz?

Ja proponuję Ci Acutake.

(Tofifik12) #17

http://www.komputronik.pl/Wentylatory_/_modding/Acutake/Acutake_wentylator_FAN_80_mm_PWM/pelny,id,56869/ ten tej samej firmy co ty polecasz :slight_smile: cosik_ktosik pisał że muszę kupić 80x80 może będą dobre :smiley:

(Neon1992) #18

U mnie z tyłu mieści się 80 ale polak mądry człowiek wziął wiertarkę wywiercił dziurkę na śrubkę i z tyłu obudowy mam 92 xD a co :]

(Cosik Ktosik) #19

Pablo25 , Ty na mnie nie zwalaj, tylko porządnie zmierz. 70x70, a 80x80 jest różnica, wykręć jeden wiatrak i zmierz go suwmiarką, jak na zdjęciu: Klik

PS Nie chcę mieć Twoich wiatraków na sumieniu.

(Neon1992) #20

Nie koniecznie musi suwmiarką, może to zrobić zwykłą linijką czy też metrówką. Nie każdy ma w domu ten sprzęt ;]