Jak jeszcze sprawdzić, jaką mam kartę graficzną?

Cześć,

Naszukałem się naprawdę sporo i nie znalazłem rozwiązania swojego problemu. Mianowicie wszystko rozchodzi się o to, że formatowałem dziś kompa. Po formacie strony zaczęły “haczyć” przy scrollowaniu - wyczytałem, że to na bank wina sterowników karty graficznej, a raczej ich braku. Problem w tym, że nie mam pojęcia, jaką mam kartę graficzną i gdzie szukać sterowników.

Od razu zaznaczam, że jestem dość zielony w tym temacie, zwłaszcza że problem nie dotyczy mojego komputera.

Co zrobiłem:

  • dowiedziałem się, że w środku jest Motherboard Asusa, M2N-E z chipsetem NVIDIA nForce 570 Ultra MPC. Do odpalenia dźwięku potrzebowałem oprogramowania SoundMAX.

  • PPM -> Właściwości -> Ustawienia -> Zaawansowane -> Karta - Typ karty - nic nie wyświetla.

  • Mój komputer -> PPM -> Właściwości -> Sprzęt -> Manager urządzeń -> Kontrolery dźwięku, wideo i gier -> Kodery, dekodery wideo - nie wyświetla karty graficznej.

  • Everest nic nie pokazuje (tylko szare tło przy Ekran -> Karta wideo Windows oraz Karta wideo PCI/AGP i Procesor graficzny)

  • Aida32 - identycznie, jak wyżej

  • GPU-Z - również pustka w każdej rubryce.

instalowałem (już na początku) pakiet sterowników stąd: http://www.nvidia.pl/object/nforce_winxp_15.46_pl.html

I jestem już ogłupiały - co jeszcze mogę zrobić? Pewnie robię jakiś podstawowy błąd i totalną głupotę, ale nie mogę się w tym połapać po prostu. :slight_smile:

Z góry dzięki!

program aida64, ewentualnie rozebrać komputer i sprawdzić czy na karcie coś nie piszę :wink: zwykle nie piszę, ale czasami sprzedawcy naklejają nalepkę z gwarancją na kartę i tam może być podany typ karty.

Można jeszcze poszukać pudełka z karty graficznej :stuck_out_tongue:

Proponuje ściągnąć wszystkie nowe sterowniki za pomocą programy DriverScanner 2011.

Jest to wersja testowa , ale łatwo można znaleźć promocje na ten program wpisujemy DriverScanner 2011 free . http://technetblog.pl/index.php/2011/09 … -za-darmo/

Napisz czy pomogło ?

Dodane 01.12.2011 (Cz) 19:00

Ewentualnie : Everest Home Edition 2.20

http://www.dobreprogramy.pl/Everest-Hom … 11558.html

sadaj72, komputer jest stary jak świat (ma ponad 5 lat), więc nie ma szans na pudełko po karcie graficznej. Za to jest pudełko po tej M2N-E.

Aidę64 zaraz wypróbuję…

Jeeeezu, jak mogłem być tak tępy? Najwyraźniej nie zwróciłem uwagi na różnicę między Aidą32 i 64. Teraz już będę wiedział, że to znaczące. :smiley:

Mam GeForce’a 7300 GT. Ściągam już stery. To napiszę jeszcze, jak będą efekty. Dziękuję! =D>

Najnowsze sterowniki mogą powodować problemy.

Jeżeli masz system Windows XP to sprawdź wcześniej sterowniki :

http://www.nvidia.pl/object/winxp_182.50_whql_pl.html

Ponownie zainstaluj DirectX 9.29 Redistributable

Prawidłowa instalacja bibliotek DirectX 9.0c

kliknij aby powiększyć :

dxsetup.th.jpg

Po każdej instalacji w/w uruchom komputer.

Chyba jakieś nieporozumienie ?

W tym masz kartę dźwiękową :wink:

Dane odczytujesz z sekcji Komputer – Podsumowanie :

– Nazwa płyty głównej

– Mikroukład płyty głównej

– Ekran (Karta wideo)

– Multimedia (Karta dźwiękowa)

danexc.th.jpg

Xman, Echo1 dzięki. :slight_smile: DirectX już zainstalowałem też wcześniej.

Aida64 pomogła, ściągnąłem stery do GeForce’a, zainstalowałem i bangla. Wiedziałem, że warto Was o to spytać. :smiley:

Dziękuję raz jeszcze, temat do zamknięcia. :slight_smile:

Jeżeli nie masz w Menedżerze urządzeń żółtych wykrzykników lub znaków zapytania to powinno być już OK :wink:

Będą występować problemy (mogą być nawet BSOD-y) to zainstaluj starsze sterowniki do karty graficznej np. te które podałem p/w.

Dzięki za radę XMan. :slight_smile: Wygląda jednak na to, że wszystko śmiga już poprawnie - strony przewijają się jak należy, a z ekranu zniknęły dziwne, jaśniejsze pasy. Wygląda, że jest okej. :slight_smile:

Także tego…

Cieszę się że pomogliśmy :wink:

Start -> Panel sterowania -> System -> Zaawansowane -> Wydajność -> Ustawienia -> Efekty wizualne - zaznacz tylko

6 pozycji - Zastosuj - OK :

b6f4bd33aeb1d059m.jpg86e86da81e7e892fm.jpg

Odnośnie :

to mam składaka 4,5 roku :

komputerw.th.jpg

Gorsza karta graficzna, dołożyłem tylko 2 GB pamięci.

Sprawdziłem na Viście - działa.

Sprawdziłem na Windows 7 - działa.

Czekam na Windows 8 (kupię) i również będzie działać :slight_smile:

Nie przejmuj się że masz “staruszka” może wystarczy tylko dołożyć trochę kasy, zmodernizować komputer i wytrzyma

więcej niż nowy :wink: