Jak mogę sprawdzić, że rzeczywiście potrzebny mi jest nowy zasilacz?

Witam. Ukazał mi się dziś taki komunikat. Jak mogę sprawdzić, czy są jakieś uzasadnione powody do zmiany zasilacza? Laptop jest nowy, używany lekko ponad miesiąc.

Dostałeś razem z laptopem dedykowany zasilacz?

Tak.

Tylko bez paniki, sprawdź pod obciążeniem czy zasilacz wyrabia i poziom naładowania baterii nie maleje. Mam nadzieję ze nie podkręcałeś procka i dedykowanej grafy

Nic takiego nie robiłem.

Uruchomiłem test CPU w tym programie i jak zazwyczaj procesor chodził podczas testu na 2600 Mhz i na jakiś czas wskakiwał na 3000 MHz, to teraz cały czas 2296 MHz. Jednak coś się stało?

Uruchomiłem test na baterii i jest znacznie lepiej: 2600-2700 i co jakiś czas na 2800-2900.

Na wszelki wypadek zrestartowałem komputer i podłączyłem zasilacz do innego gniazdka. Komunikat znów się pojawił, ale na szczęście test już wyszedł normalnie: 2600-2700 MHz, a co jakiś czas na chwilę 2800-2900 MHz, czyli to chyba by wskazywało, że nie jest źle?

Nic się nie stało. Procesor obniża taktowanie z powodu temperatury. Jest to normalna rzecz w laptopach.

 

Nie przejmuj się tym komunikatem, a najlepiej odinstaluj ten cały program od HP.

Miałem podobny problem z 3-miesięcznym laptopem DELL. Po podłączeniu innego zasilacza firmy DELL o takich samych parametrach problem ustępował. Okazało się, że poszedł jakiś układ w zasilaczu i laptop nie wykrywał zasilacza jako dedykowanego. W wyniku tego laptop działał z dużo mniejszą wydajnością, obniżał podświetlenie matrycy, czasami nie chciał zupełnie ładować baterii. W ramach serwisu gwarancyjnego wymieniono zarówno baterię jak i zasilacz - od tego momentu mam problem z głowy. Jeżeli masz gwarancję na sprzęt to na twoim miejscu bym z niej skorzystał.