Jak na Linuksie zrobić domene zamiast IP do serwera

Witam mam problem poniewarz robie turniej w Counter-Strike w szkole i postanowilem zrobic serwer na linuxie ok zrobilem wszystko okej. tylko żeby na turnieju nie bawic sie w wpisywanie ip chciałem zrobic cos takiego ze zamiast np. 89.342.34.1:27015 było s1.turniej.pl:27015. czytałem ze da sie to zrobic na XP Profesional i także na linuxie i tu moje pytanie jak to zrobic

Poczytaj o usłudze No-Ip.com (jeśli masz zmienne ip)

Jak masz stałe to również starczy No-Ip.com, ale jak coś innego byś chciał to wygoogluj “Darmowy DNS” itp.

Domenę możesz wykupić lub skorzystać z darmowych aliasów.

Pozdrawiam!

  1. Na no-ip jestes z końcówką np. domena.no-ip.pl a ja chce miec swoja nazwe

  2. po co kupowac domene jak można to zrobic gdzieś w opcjach za darmo (tylko nie wiem gdzie i jak)

To może o to chodzi?

Sprawdź też to.

1 DNS - globalnie

2 Albo na kompach klienckich w hosts (nie wiem gdzie jest w windowsie, poszukaj) - localnie

Wpisz:

Ip (ip serwera) nazwa( nazwa pod jaką ma być zamieniana na ip)

192.168.100.100 s1.turniej.pl

czyli jak bedą w gierce wpisywać s1.turniej.plto system wpierw poszuka odnieśienia do pliku hosts w systemie gdy znajdzie wysle zapytanie pod zdefiniowany IP

Edit

Cóż skoro chcesz globalnie to pozostaje Ci subdomeny skoro nie chcesz wykupywać domen ;]

powiem tak że na windowsie jest to "Moj komputer > właściwości > Nazwa komputera > Zmień > i tam masz Nazwa Komputera (np. Vexo) niżej masz Grupa robocza i w przypadku XP HOme Edition “Więcej” i tam wpisuje Sufiks podstawowej domeny DNS tego komputera (np. domenadns) i z tego wychodzi " vexo.domenadns " i to zamiast ip jest czyli w przypadku serwera gier zamiast 84.10.179.182:27015 to bedzie vexo.domenadns:27015 i o to mi chodzi jak tak to zrobic tylko na linuxie i bez kupowania domen !!

Musisz postawić serwer DNS, jak np. DDNS. Ustawiasz strefy, hosty etc. A w ustawieniach połączenia Windows, Linux wpisujesz IP serwera DNS.

A może coś jaśniej o tym ? jak cos mam Ubuntu v8