Jak na stałe podkręcić grafe?

(fufus) #1

Witam. Obrazu powiem że jeżeli jest już taki temat to proszę o link.

Chodzi mi o to jak na stałe podkręcić kartę graficzną? Tak żeby po wsadzeniu np. do innego PC odrazu była podkręcona.

Posiadam kartę Galalaxy 8800GT 512MB :slight_smile: Śmiało się kręci z 600/1800 i shaderów 1500 na 700/2000 i shadery 1800 i chciał bym jej takie taktowanie dać na stałe ;]

Więc jak i jakim programem to zrobić?

(adam749) #2

Nie da się tak podkręcić grafy, a nawet CPU.

(fufus) #3

ze cpu wiem bo on nie ma biosu :stuck_out_tongue: Ale grafa przecież ma swój jakiś tam biosik to czy w nim się nie da?

(C Kamil) #4

Jak to się nie da.... modyfikując bios karty graficznej możesz na stałem zapisać jej nowe taktowanie. Np. tu pisze http://forum.pccentre.pl/index.php?showtopic=150904

(fufus) #5

dzięki K-Ci oto mi właśnie chodziło :slight_smile:

EDIT:

Na koniec artykułu jest mowa o jakimś lutowaniu itp. ;p a jak podkręcić tak bez tego :slight_smile: ?

(C Kamil) #6

Fufus lutowanie - vmody czyli zwiększanie napięcia rdzenia i pamięci , to już jest "extremalne podkręcanie" ... do zwykłego podkręcania nie musisz tego robić. Wszystko jest tam opisane.

(fufus) #7

Ja posiadam tą kartę http://galaxytech.pl/produkty/8800gt_hdmi.html i tam mam zworkę napięcia to jak ją przełożę to wyjdzie na to samo co to lutowanie ;D ?? A i czemu zmienić w biosie tylko taktowanie 3D ??

Sorka że tak dokładnie pytam ale nie chce nic sobie zdupcyć ;p Jeśli ktoś mógł by opisać to swoimi słowami był bym bardzo wdzięczny :slight_smile: Doczytałem się jeszcze że po takim czymś traci się gwarancję ale czy jeśli przywrócę oryginalny bios to oni się szczają?

(fufus) #8

Sry za dublle post ale coś mi edytować post się nie chce.

Znalazłem taki oto temat http://www.oc-forum.org/NiBiTor-Modyfik ... 16316.html

ładnie opisane :slight_smile: to sobie spróbuje na starej fx5200 :slight_smile: tylko dyskietkę kupie xD

(C Kamil) #9

Co do tej zworki to musisz dokładnie poczytać instrukcje bo nie wiadomo dokładnie czego to jest napięcie.. Zwiększenie napięcia jest wymagane przy bardzo mocnym podkręcaniu rdzenia czy pamięci, wtedy gdy karta graficzna zaczyna się już zawieszać / działa niestabilnie, jednak zwiększone taktowanie oraz napięcie powoduje że karta graficzna jeszcze bardziej się nagrzewa i jeżeli nie posiadasz naprawdę dobrego chłodzenia możesz spalić sobie karte. Więc odradzam zabawę z napięciami mniej doświadczonym. Nie wiem dlaczego chcesz tak naprawdę podkręcać krate graficzną na stałe przez bios , przecież wszystko można zrobić w riva tunerze który będzie uruchamiał się przy starcie systemu z profilem zwiększającym taktowanie karty graficznej. Co do taktowania 3d - no raczej podkręcasz grafe żeby mieć wiecej fpsów w grach (czyli tryb 3d) . Nie wiem czy potrzebujesz zwiększone taktowanie w trybie 2d np. w samym systemie? Jeżeli chodzi o gwarancje to jak zmienisz taktowanie w biosie i siądzie Ci grafa przez to że zbyt mocno ją podkręciłeś to później możesz już nie mieć możliwości zmiany biosu :wink:

(fufus) #10

no w riva tunerze kręciłem ją do tej pory i po prostu chcę sobie zrobić sobie na stałe :wink: Już w sumie wiem wszystko co mi trzeba zrobiłem to na starej fx5200 łącznie z trybem 2D itp i jest git :slight_smile:

Mam tylko jeszcze jedno pytanko co do galaxy 8800GT jakie ona ma standardowe taktowanie dla trybu 2d ? I przyjmijmy że chcę podkręcić GPU z 600 na 650 a pamięć z 1800 na 1900 na ile najlepiej nastawić shadery jeśli standardowo mają taktowanie 1500? i jaki najlepiej wtedy wprowadzić 2d bo skoro podnosimy taktowanie 3d to i 2d by się zdało dla równowagi :slight_smile: