Jak obliczyć w Excelu procent z określonych słów a nie liczb

Witam, mam do Was pytanie, ponieważ nie mogę znaleźć takiej informacji. Czy istnieje możliwość w Excelu 2013 obliczyć procent z danych, które nie są cyframi? Mam na myśli takie określenia jak “Tak”, “Nie”, “Nie dotyczy” itd. Dla przykładu załóżmy że mam 50 jakiś jednostek i chciałbym obliczyć jaki jest procent z tych 50 jednostek w, których występuje określenie TAK. Czy istnieje taka możliwość?

Przypisujesz wartość słowa do konkretnej liczby i dalej liczysz statystykę klasycznie. Jeśli “tak” to 1 a “nie” to 2 itd.

Ja bym pewnie sprawdził na występowanie strigu:

=ISNUMBER(SEARCH("TAK",A1))

Potem dodał kolumnę 1 dla “TAK” i 0 dla braku występowania słowa jakimś IFem:

=IF(ISNUMBER(SEARCH("TAK",A1)),1,0)

Hej,

A nie lepiej posłużyć się funkcją licz.jeżeli? Jeśli zakres zliczania zawierałby się w komórkach A2:A16, wtedy formuła wyglądałaby na przykład tak:

=LICZ.JEŻELI(A2:A16;"Tak")/ILE.NIEPUSTYCH(A2:A16)

Pozdrawiam,

Dimatheus

 

Dzięki wszystkim za odpowiedź. Dimatheus skorzystałem z Twojego sposobu i bardzo fajnie się sprawdza. Niestety nie radze sobie, gdy mam w tabeli jeszcze słowo nie dotyczy (czyli są 3 wyrazy = Tak, Nie oraz Nie dotyczy). Chciałbym aby w obliczeniach nie brano pod uwagę tych kolumn ze słowem “nie dotyczy”. Zaznaczam wtedy całą funkcję w taki sposób : =LICZ.JEŻELI((G2:G4):(G7:G12); “Tak”)/ILE.NIEPUSTYCH((G2:G4):(G7:G12)). Niestety występuje wtedy błąd w obliczeniach. Powinno wyjść 33%, ponieważ z 11 komórek 9 jest branych pod uwagę i tylko w 3 występuje słowo “Tak”. Niestety Excel podaje w tym przypadku liczbę 27%. Co robię źle?

To czemu nie zrobisz funkcji warunkowej:

  • jeżeli “nie dotyczy”, to olej, reszta jak w pierwszej funkcji Dimatheusa?

Hej,

W sumie można to rozwiązać na kilka sposobów. Myślę, ze najłatwiej będzie tak.

=LICZ.JEŻELI((G2:G4):(G7:G12);"Tak")/(ILE.NIEPUSTYCH((G2:G4):(G7:G12))-LICZ.JEŻELI((G2:G4):(G7:G12);"Nie dotyczy"))

Pozdrawiam,

Dimatheus