Jak odchudzić Viste?

(Luk210) #1

Jak w temacie.Żeby tyle nie zajmowała.wersja lite ma za dużo błędów więc tego nie instaluje.Co można wywalić i jak to wywalić.Z góry dzięki

(Godlike) #2

Wersja Lite ma za duzo bledow? To ciekawy jestem skd zes ja wzia. Zrob sobie wlasna programem vLite, mozesz nim pousowac niepotrzebne TOBIE skladniki systemu, zintegrowac poprawki i sterowniki z plyta instalacyjna i jeszcze pare innych rzeczy. Od razu powiem ze odchudzanie systemu w ten sposob niewiele ci da. Ja zmniejszylem tak rozmiar dvd z vista do rozmiaru troche ponad 1GB jednak juz w 3 miesiace po instalacji sama roztyla sie do rozmiaru ok 20GB a na dysku C nie ma praktycznie nic poza systemem Photoshopem i Oficem(nawet plik wymiany przeniesiony gdzie indziej). Wlasciwie rozmiar tego chlamu stal sie powodem dla ktorego wrocilem do XP.

Sam jestem ciekawy jak mozna odchudzic juz zainstalowana Viste bo metody ktore stosowalem na XP w tym wypadku nie za bardzo da sie wykorzystac. Jesli ktos bedzie mial cos madrego do napisanaia na ten temat to rowniez czekam niecierpliwie.

(Nowy10) #3

niedługo wyjdzie SP1 i bedzie on potrzebował sporo miejsca na dysku, odchudzenie niewiele da, możesz ewentualnie wyłączyć przywracanie systemu, wyłączyć hibernację i zoptymalizować - o tym przeczytasz tutaj

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=201191

(Godlike) #4

Jesli o mnie chodzi to wszytko o czym piszesz mam juz zrobione(przywracanie nawet nie zainstalowane). Z jakis miesiac temu probowalem zainstalowac bete SP ale dupa, do instalacji wymagane 5GB wolnego miejsca a to cholerstwo(Vista :stuck_out_tongue: ) juz wtedy zapchalo 17,5 z 20GB. Najlepsze ze chociaz od tamtej pory nic nie bylo instalowane to do teraz rozroso sie jeszcze bardziej i niech mi ktos wyjasnie dlaczego bo nijak tego nie moge zrozumiec.

(Nowy10) #5

to nie sama Vista, musiałeś jakieś programy instalować

mi Vista z łatkami i Office 2007 + plus kodeki, przeglądarki, komunikatory itp na 16 Gb partycji działa bez zarzutu i jest jeszcze 3 GB wolnego miejsca

(Godlike) #6

Nie mow mi co musialem bo wiem co mam i robie w komputerze. Office do spolki z Photoshopem to 2 najwieksze, reszta to ze 20sztuk jakis smietqw w stylu Alcochola, TC, AQQ Irfana itp. ale wszytsko instalowane zaraz po instalacji systemu wiec na pozniejsze zmiany ilosci miejsca na C nie moga miec wplytu.

Zreszta to samoczynne tycie Visty to nie jedyna niezrozumiala dla mnie rzecz.

Pamietam ze na poczatq roku instalowalem ją z normalnej nie okrojonej z niczego plyty na 6GB partycji. Na partycji o takim rozmiarze pusta V zaraz po instalacji zajmowala 4,5GB. Co prawda juz nastepnego dnia plakala z powodu braku miejsca na tym dysku no ale to aqrat niewazne tym razem.

Teraz instalowalem Viste na partycji majacej 20GB z DVD okrojnego o sporo komponentow zajmujacych duzo miejsca juz na samej plycie. Wbrew oczekiwaniom Vista po samej instalacji nie zajela mniej miejsca ale pochlonela, juz dokladnie nie pamietam ale, mniej wiecej 8-12GB.

Jeslem ciekawy czy ten system jest w stanie przezrec kazda ilosc GB jaka mu sie da?

Zastanawia mnie co by bylo gdybym oproznil wszytskie swoje dyski, polaczyl je w jedna wielka 2TB partycje i zainstalowal na niej viste. Pewnie sam wondows zajmowal by wtedy 500GB.

(Nowy10) #7

bzdura

jak oddzielnie instalować przywracanie systemu?

masz jakiś programy p2p?

(Godlike) #8

Po prostu usunalem je z plyty przy pomocy vLite, oddzielnie doinstalowac sie nie da.

Jest uTorrent ale ciagnie na inna partycje, a na C jedyny slad po nim to symlink w danych aplikacji prowadzacy do prawdziwej lokalizacji jego folderu.

Od razu uprzedzajac nastepne ewentualne pytania; przywracania niema, hibernacja wylaczona, zrzuty pamieci wylaczone, swap przeniesiony, foldery typu dokumenty, pulpit, obrazy itp zawsze mam poprzenoszone na inne partycje, %temp% i tymczasowe internetowe czyszczone, jesli juz naprawde trzeba to w akcie desperacji oczyszczanie dysku wlaczane :wink:

Sam widzisz ze u mnie C to naprawdze tylko windows i podstawowe programy. Tak przy okazji, bo juz wiele razy szukalem ale sie nie doszukalem, czy w visie sa a jesli tak to gdzie sie znajduja foldery w stylu XPkowego dllcache i te w ktorych znajduja sie pliki potrzebne do deinstalacji poprawek????

(Tekken12) #9

U mnie system ma podobne rozmiary i wcale nie rośnie.

Rany ale o tym systemie legendy chodzą a najgorsze, że ludzie w największe bzdury wierzą bez najmniejszych zastrzeżeń :o

(Kubakuderski) #10

mi przy partycji 400GB vista się rozpanoszyła do 40 GB z łatkami i przywracaniem, hibernacją.....bez programów;] w ciągu jednego dnia potrafi zwolnić i zabrać z 1GB.......mi tam to nie przeszakadza;] luksz zrób dla visty partycje 10GB-8GB i vista będzie super mało zajmowała;] będzie też muliła.....jak nlite odchudziłeś to sprubuj z partycją 7-6GB.......ja tego nie polecam ale jak Ci na viste żal GB......

(Nowy10) #11

trochę dziwnie odchudziłeś, mi Ultimate tyle zajmuje (Hibernacja i przywracanie wyłączone, reszta składników systemu jest, łącznie z Dreamscene)

reasumując: nie jest to normalne zjawisko, że tyle zajmuje

ewentualnie zobacz jakie foldery najwięcej zajmują i skrupulatnie przeglądaj ich zawartość

(Kubakuderski) #12

to do mnie??

(Nowy10) #13

masz włączone przywracanie więc może sporo zajmować, zwłaszcza, że już sporo łatek jest

możesz wyłączyć przywracanie i zobaczyć ile GB odzyskasz

(Kubakuderski) #14

niech sobie tak będzie.... to pewnie dlatego że mam tylko jedną partycje na wszystko i to 400GB........niech sobie tyle zjmuje.....mnie yto nie przeszkadza

(Nowy10) #15

daj znać ile będzie zajmował po wydaniu SP1 z włączonym przywracaniem

Godlike - zaznacz ile zajmują konkretne foldery jak pisałem wcześniej i porównamy ich wielkość

(Godlike) #16

Program Files- 3,20GB

ProgramData- 1,34GB

Users 7,08 GB z czego 90% to C:\Users\MOJ_PROFIL\AppData\Local\Microsoft

Windows- 5,13GB

Jest jeszcze pare innych folerow np z Offica ale nie maja jakis gigantycznych rozmiarow albo wrecz sa puste.

Złączono Posta : 22.11.2007 (Czw) 19:21

Wooow, no to sie znalazlo moje wolne mejsce. Wyglada na to ze Windowsowy podglad obrazow zachowuje sobie oryginalne wersje wszytskich plikow jakie byly w nim w jakis sposob edytowane, a ja robie to bardzo czasto i na duzych plikach. W ten sposob C:\Users\MOJ_PROFIL\AppData\Local\Microsoft\Windows Photo Gallery\Original Images ma juz ponad 4GB :?

Po wyczyszczeniu jednak i tak wolnego jest tylko 5,62, dla mnie dalej malo.

(Nowy10) #17

Program Files - 2,3 GB

ProgramData - 128 MB

C:\Users\MOJ_PROFIL\AppData\Local\Microsoft - 37 MB

różnice chyba sam zauważasz

ale za to Windows mi zajmuje 8 GB :slight_smile: jednak sumując to Zdecydowanie mniej

(Godlike) #18

Ano jest, szczegolnie na tym profilu. Ide dalej szukac tego co zagraca mi tam tyle miejsca bo nie przeboleje tych paru giga :smiley:

Złączono Posta : 22.11.2007 (Czw) 20:15

Jesli ktos uzywa Photoshopa do obrabiania zdjec w formacie. RAW powinien tez pamietac o przeczyszczeniu od czasu do czasu tego folderu C:\Users\PROFL\AppData\Local\Adobe\CameraRaw\Cache

(Krzkosinski) #19

kurcze, a mi cały linuks, ze wszystkimi potrzebnymi programami zajmuje 2,3 GB, ciekawe po co wiście az tyle miejsca.

(Rafal 95) #20

Ej sorry ale zeneek linux to linuk vista ma więcej funkci niż ten twój linux