Jak odłaczyć nagrywarkę

witam mam w komputerze dwa napędy CD i nagrywarke DVD musze odłaczyć nagrywarkę bo nie działa ale gdy odlacze kable od nagrywarki to nie moge uruchomić kompa może mogł by ktoś mi doradzić jak to zrobić ale językiem zrozumiałym dla zwykłego uzytkownika kompa wielkie dzieki pozdrawiam

Prawdopodobnie posiadasz płytę główną która wymaga selektywnego uruchamiania urządzeń (często spotykany w płytach Asrock) czyli wszystko musisz podłączać po kolei.

Odłącz nagrywarkę której chcesz się pozbyć i podłącz wszystkie urządzenia od nowa w ten sposób żę kanały musisz zapełnić kolejno.

IDE1= master >> slawe

dopiero potem

IDE2=master >> slawe

Jeśli zostawisz na IDE1 puste slawe wtedy IDE2 w ogóle się nie załączy bądź komputer nie będzie się uruchamiał.

Zwróć uwagę na poprawność ustawienia zworek oraz przypisania urządzeń w BIOSIE

Rozumiem, że na jednej taśmie IDE posiadasz dysk twardy i napęd optyczny, a na drugiej taśmie IDE posiadasz dwa napędy optyczne, tak ?

Na której taśmie znajduje się nagrywarka, którą odłączasz ?

Jeżeli na tej drugiej (na której nie ma dysku twardego), to prawdopodobnie nagrywarka ustawiona jest zworką na MASTER (MA), a drugi napęd nie posiada zworki w ogóle (tak domniemywam - wróżę z kryształowej kuli :mrgreen: )

Jeżeli drugi napęd nie posiada zworki w ogóle, to przełóż ją z nagrywarki (którą wyciągasz) do tego napędu.

Zworka wygląda TAK.

W napędzie CD ustaw ją w połóżeniu MASTER (MA) - legenda będzie nad pinami na obudowie napędu.

Jeżeli zaś napęd optyczny, który pozostał na taśmie (po wyciągnięciu nagrywarki) posiada zworkę i jest ona w połóżeniu SLAVE (SL), to przełóż ją w połóżenie MASTER (MA).

Jeżeli źle wywróżyłem, np. rozstawienie napędów, to popraw mnie.

wielkie dzieki za pomoc nagrywarka w śmietniku a komp chodzi fajnie że śa tu ludzie którzy bezinteresownie pomagaja drugim jeszcze raz dzieki :slight_smile: