Jak ograniczyć prawa użytkowników komputera / xp / fat32

Witam!

Chcę ograniczyć prawa użytkownika na komputerze do:

1)instalowania aplikacji (*exe)

2)pobieranie plików z sieci

3)blokada uruchomienia konkretnego programu

Najbardziej zależy mi na pozycji pierwszej,czyli blokada instalacji , problem leży tu że mam dysk sformatowany w FAT32

system xp. Gdy by to był ntfs, nie było by problemu.

Może są jakieś sztuczki, aby to zrobić, może trzeba coś dodać do rejestru itp. czekam na propozycje.

Ps: zmiana formatu z fat32->ntfs odpada, więc dzięki nabijaczom postów za takie rady.

Pozdr.

Michał

A jednak nabiję sobie posta, a co mi tam :slight_smile:

Przy tak postawionych wymaganiach i warunkach - po prostu zapomnij o temacie, szkoda Twojego czasu. Nie da się w żaden sposób tego wykonać dysponując jedynie FATx. Nie ma żadnych sztuczek, nie ma żadnych wpisów do rejestru, “niczego nie ma”.

Możesz jedynie (jeśli ten XP-ek to Professional) wykorzystać zasady grupy (gpedit.msc) i zezwolić na uruchamianie tylko ściśle określonych programów. Ale… życzę powodzenia przy układaniu takiej listy w taki sposób aby zrobić co zamierzasz jednocześnie nie unieruchamiając systemu i pozwalając na w miarę nieupierdliwe korzystanie z komputera i programów.

michall36 , a jeśli mógłbym się spytac to dlaczego nie chcesz zmienić na NTFS? Jest o wieele wydajniejszy od FatX …

twoja odp to nie nabijanie postów. Same konkrety, jasno i rzeczowo :slight_smile:

czyli nic nie da się zrobić przy fat-cie , szkoda.

Nie wiem czy dobrze rozumie, ale możesz mnie oświecić. Zmiana fat-> ntfs wiąże się z formatowanie dysku i ponowną instalacją systemu operacyjnego? - jeśli TAK to nie mam na to czasu(praca+studia+inne zajęcia i obowiązki) to jest jedyny i główny powód, a no i może jeszcze to(nie wiem czy prawda), że na starszych komputerach(np. na takich jak mój 5-latek) mogą występować problemy, sprzętowe i nie tylko.

Zajrzyj tutaj: http://www.centrumxp.pl/WindowsXP/440,1 … _NTFS.aspx

http://forum.idg.pl/index.php?showtopic=53901

Nic nie trzeba formatować

żyłem w błędzie 4 lata :stuck_out_tongue:

a nie będzie żadnych problemów mój komp

i czy naprawdę ntfs jest taki korzystny ??

Nie. W tą stronę akurat nie musisz niczego formatować, przeinstalowwać itp. Gorzej odwrotnie. Tu też nie ma póki co metody i nie da się łatwo i bezboleśnie zamienić ntfs na fat32.

Link do instrukcji już masz a ja dorzucę jeszcze tylko jedną uwagę. Zanim uruchomisz convert dysk: /FS:NTFS Sprawdź go chkdsk’iem i zrób kopię zapasową najważniejszych danych. 99.8% konwersji FAT32 na NTFS jest bezbolesna, szybka i łatwa, ale… to tylko komputer. Wszystko się może zdarzyć. Począwszy od awarii zasilania, przez nieujawnione błędy na dysku, na jakichś wirusach/trojanach skończywszy. “Better safe than sorry” :wink:

Zalety i wady systemów plików: http://studianet.pl/so_1_izk/winxp/zarz … plikow.htm

Same konkrety :slight_smile:

NTFS jest bardzo korzystny.

jeszcze jedno mam dysk podzielony na trzy partycje , muszę konwertować wszystkie? czy tylko systemową?

michall36 , i właśnie się dziwię czemu nie chcesz zamienić Fat32 na NTFS , nie trzeba przy tym żadnego formata…

A co do formatu to możesz systemowa ale lepiej odrazu wszystkie “skonwertować” na NTFS :slight_smile: