Jak ominąć autentykację SMTP?

Witajcie Drodzy Użytkownicy Forum!

 

Jestem początkującym administratorem sieci i właśnie staram się wprowadzić do użytku narzędzie do monitorowania sieci o nazwie NetXMS. Program sam w sobie jest genialny moim zdaniem (i jeszcze darmowy!), ale są w nim pewne niedociągnięcia, które zawodowi administratorzy są w stanie przeskoczyć. Niestety ja mam z tym problem. Serwer NetXMS’a funkcjonuje na wirtualnej maszynie, lokalnie. Chciałbym ustawić powiadomienie mailowe w sytuacjach istotnych dla całej sieci, niestety program nie obsługuje autentykacji SMTP w związku z czym jeśli serwer pocztowy nie jest w tej samej sieci, nie jestem w stanie wyjść na zewnątrz sieci z tą wiadomością (a serwer pocztowy firmy jest na nazwa.pl). Czy istnieje jakaś opcja by stworzyć coś w postaci serwera pocztowego “pośredniego”, który przeprowadziłby autoryzację tego programu i przekazał wiadomość dalej do nazwa.pl ?

 

Pozdrawiam,

beli.

Ja podobny problem rozwiązałem za pomocą ssmtp.

Napisz chociaż co masz za system… Na szybko jakiś postfix, lub inny MTA + smarthost auth i ślesz do localhost. Windows: http://emailrelay.sourceforge.net/userguide.html#SH_1_15

Zastanów się, czy nie Nagios - ze względu na większą popularność łatwiej wyguglać jakiś problem, znaleźć plugin do wymyślnych konfiguracji etc.

Zazwyczaj autoryzacja SMTP nie jest potrzebna, jeśli używamy serwera SMTP który obsługuje skrzynkę adresata. Np wysyłamy od samego siebie, do samego siebie przez swój SMTP. Ta opcja działa tylko na porcie SMTP 25.

2 uwagi:

Serwer pocztowy może taką wiadomość zakwalifikować jako spam, ponieważ zwykle nie zgadza się nadawca z rekordem SPF.

Port 25 często jest blokowany przez dostawców Internetu właśnie z powodu wykorzystywania tego manewru przez wirusy do rozsyłania spamu.

 

Próbowałem wcześniej nagiosa jednak w trakcie porównywania sobie możliwości (i ceny - nagios nie jest już darmowy), NetXMS wypadł zdecydowanie lepiej. Serwer NetXMS’a stoi na Windows 7pro 64. 

Wyczytałem właśnie gdzieś w temacie, że emailrelay daje się w łatwy sposób skonfigurować pod NetXMS’a, więc pewnie tego spróbuję. 

Natomiast w temacie serwera pocztowego - wiadomość wygenerowana przez NetXMS’a i wysłana na serwer pocztowy nazwa.pl zostanie odrzucona z powodu braku autoryzacji (informacja potwierdzona przez techników nazwa.pl), zatem jedynym rozwiązaniem będzie prawdopodobnie będzie wspomniany wyżej emailrelay.

 

Dzięki Panowie za szybkie odpowiedzi! Później dam znać jak wyszło.

Sprawdziłem, czy to co napisałem wcześniej, działa na nazwa.pl i działa, nawet nie wpada do spamu, więc spokojnie możesz przekonfigurować sobie NetXMSa tak, żeby wysyłał przez smtp port 25 i pójdzie bez autoryzacji.

Zainteresowałeś mnie NetXMS, bo dawno nie używałem… Muszę obadać. Jak się bedziesz bardzo w pracy nudzić (albo po pracy…), możesz wrzucić coś o tym na bloga. Są tu chętni, co o tym poczytają.

Ok, powróciłem w pełnej chwale victorii. Rozwiązanie, na które ostatecznie się zdecydowałem w celu ominięcia autentykacji SMTP było postawienie własnego serwera pocztowego (w tym wypadku jest to hmail), na którym stworzyłem lokalną domenę z przekierowaniem i autentykacją SMTP bezpośrednio do serwera Gmail. Wszystko śmiga aż miło.

Co do NetXMS’a - chętnie podzielę się doświadczeniami, pytanie tylko o jakim blogu mówisz? Własnego nie posiadam i nie zamierzam ;)