Jak otworzyć zapisane filtry wiadomości e-mail w Thunderbird

Witam,

Parę dni temu założyłem parę filtrów do segregowania wiadomość e-mail w Thunderbird, mam mały problem gdzie / jak lub jakim skrótem klawiszowym mogę otworzyć / edytować zapisane filtry?. Przyznam że przeszukałem opcję oraz ustawienia i nie mogę namierzyć gdzie można edytować zapisane filtry.

Trzy sposoby widzę

  1. naciskasz menu (ikonka trzy poziome kreski) → narzędzia → filtry wiadomości
  2. naciśnij lewy Alt, pojawi się menu górne → narzędzia → filtrowanie wiadomości
  3. klikasz w nazwę konta na liście po lewej i po prawej pojawia się „Zarządzaj filtrami wiadomości”

Przyznam, że interfejs Thunderbirda potrafi płatać figle, czasami też długo szukam jakiejś opcji, wiedząc że na pewno gdzieś tu była. Przydałoby się go odświeżyć/uprościć.

To prawda. Toteż ja Thunderbird’a ja nie lubię. Jest zbyt skomplikowany jak dla mnie…

Odświeżanie interfejsu już było w 115 (względem 45-102), na więcej w np. 128 nie ma pewnie co liczyć.

Problem z TB jest taki, że jego interfejs od początku nie był dobrze przemyślany, ponieważ to jest projekt open source starej daty (okolice roku 2000)

W tych czasach projekty open source nie miały takiego silnego wpływu i takiego dobrego finansowania jak wiele projektów dziś. Nie pracowali nad nimi wyjątkowo zdolni specjaliści od „user interface / user experience”.

Owszem zgadzam się, że TB po ostatnim odświeżeniu interfejsu jest znacznie przyjaźniejszy, ale wciąż ciągnie za sobą wiele problemów ze swoich początków.

Dziś wiele projektów open source jest wyjątkowo dobrych, np Godot Engine, którego interfejs uważa się za jeden z najlepszych, nawet w porównaniu do komercyjnych narzędzi.

Mi akurat interfejs odpowiada, chociaż jest trochę archaiczny, a część opcji jest dość mocno pochowanych. W przypadku Thunderbirda wiele jest nieprzemyślanych rzeczy np. opcja porządkowania folderów, która potrafi zapchać cały dysk systemowy.

@Bradlee dzięki wielki za odpowiedź i instrukcję, przyznam że w trzy kreski ustawień nie popatrzyłem :thinking:.

@blumberplumber osobiście (u mnie) sprawdza się Thunderbird dość dobrze, na moje potrzeby i skonfigurowanie 3 skrzynek @ i filtrowanie wiadomości @ nie jest źle.

Fakt faktem może sam Thunderbird robi wrażenie takiego prostego, nie dopracowane i jak piszę

oraz

Swego czasu nawet nie tak dawno korzystałem z wersji na Android tylko nie chcę wprowadzać w błąd czy to była czy jest to odpowiednik Thunderbird aplikacja pod nazwą K-9 Mail.

Tak K-9 Mail to otwartoźródłowy klient email na Androida. Pod tym względem jest to odpowiednik Thunderbirda z PC’tów ale to zupełnie osobny projekt.

Rzecz gustu.

Znając życie nic nie będzie nigdy doskonałe i takie jak byśmy chcieli. Grunt w tym wszystkim jest taki że ważne jest że można z tego korzystać w miarę powiedzmy dobrze i że jest ciągle rozwijany Thunderbird.

Fakt, TB to chyba jedyna obecnie dostępna rozsądna opcja open source . Poza tym jest też sporo plusów, jak np wirtualne foldery, grupowanie folderów, np „odebranie” z różnych kont. To jest bardzo praktyczne jak się ma kilka skrzynek.

@Bradlee a możesz napisać jak można grupować foldery np. właśnie odebrane z różnych konta i co to są wirtualne foldery?.

Wirtualny folder a dokładnie folder wyszukiwania to folder, który pokazuje wiadomości wg zadanych kryteriów wyszukiwania z możliwością szukania w wielu folderach wielu kont na raz. Fajna rzecz

Co do grupowania:
Lewy Alt → pojawi sie menu → Widok → Foldery → Pogrupowane

Na liście folderów zobaczysz sekcję „Pogrupowane”. Dodatkowo możesz edytować warunki każdego pogrupowanego folderu, np klikając prawym przyciskiem w PogrupowaneOdebrane i dając właściwosci. Foldery pogrupowane to taki rodzaj automatycznie tworzonych folderow wyszukiwania.

@Bradlee przyznam ze zrobiłem sobie pogrupowanie folderów i bardzo to ułatwia pracę na kliku skrzynkach @.

Mam pogrupowane wszystkie skrzynki @ i zmierzam do tego by zostały tylko „Odebrane”, „Wysłane” i „Kosz”, jest możliwość usunięcia pozostałych folderów pogrupowanych jak „Szkice”, „Szablony” czy też „Niechciane”?.

Fakt przydatne, grupowanie folderów i foldery wyszukiwania to jedne z głównych powodów dla których używam Thunderbrd.

Nie znalazłem sposobu na usunięcie folderu z folderów wyszukiwania, ale można to rozwiązać na dwa sposoby:

  1. Włączasz foldery ulubione
    Lewy Alt → pojawi sie menu → WidokFolderyUlubione
    I dodajesz do nich to czego najczęściej używasz, np klikasz
    Pogrupowane → prawym Odebrane i zaznaczasz Ulubiony folder.

  2. Tworzysz własny folder wyszukiwania, w jego ustawieniach wybierasz wszystkie foldery ‘odebrane’ jako foldery do przeszukiwania, bez dodatkowych warunków, i umieszczasz go w wygodnym miejscu, np gdzieś w folderach lokalnych

Co do pkt 2. to miałem z tym taki problem, że folder wypadał mi z ulubionych mimo że był zaznaczony. Odznaczenie i zaznaczenie ponowne pomagało. Może to tylko u mnie jakiś błąd.

@Bradlee zostałem póki co przy opcji Pogrupowania, ustawiłem sobie to tak że są jak by nie popatrzył wszystkie foldery te co są przydatne i te co nie są przydatne ale lepiej się czyta pocztę @.

Zapytam jeszcze czy jest możliwość ustawienia takich samych szerokości kolumn jak w pozostałych pocztach @ przy Pogrupowanej poczcie @?.

Jak klikam „Zastosuj Ustawienia Do” to nie mam w ogóle możliwości wyboru czy też wskazania Pogrupowanej poczty @.

Chyba faktycznie się nie da, ale na 100% nie jestem pewien. Przyzwyczaiłem sie tak, że ustawiam szerokości ręcznie dla każdego widoku.

@Bradlee nie ukrywam że chyba się nie da, to co mogłem i to co umiałem oraz wiedziałem nie udało mi się przenieść szerokości kolumn takich samych do pogrupowanych jak są kolumny w innych folderach.