?Jak podkręcić procesor?

Domyślam się że takie trematy padały juz nie jeden raz. Ale interesuje mnie jak podkręca sie procesor i co jest do tego potrzebne. Prosiłbym o rady lub o przekierowanie do tematów na których problem jest juz rozwiazany. :smiley:

Podaj jaką masz płytę główną, zasilacz, CPU, RAM.

zasilacz chce wymienic wiec nie ma sensu pisac jaki posiadam mam RAM DDR1 512 MB ale fizycznie 447 MB bo na dwie kości , procesor intel celeron D 346 3066 MHz (23 x 133) a płyta MSI PM8M2-V (MS-7071) (2 PCI, 1 AGP, 2 DDR DIMM, Audio, Video, LAN)

sobosczyk , nie wykręcisz dużo z tego kompa, co za tym idzie nie pobawisz się porządnie z O/C :stuck_out_tongue:

No dobra to ile wykrece

jedyne co kręć to grafa bo reszty się nie opłaca…

na jaki zasilacz chcesz wymienić? to ważne…

No właśnie jeszcze nie wiem dlatego pisze bo wtedy bede wiedział na jaki

Jeśli chodzi o proca, to zobacz jakie możliwości OC masz na płycie w BIOS. Wejdź do BIOSu i poszukaj zmiany FSB, napięcia procka (vCore), napięcia pamięci, vRAM, napięcia mostka (vMCH), napięcia FSB, zobacz też timingi pamięci… Tego Celerona powinieneś spokojnie wykręcić do 3,5-3,7GHz a przy dobrych wiatrach nawet do 4,0GHz ale pamiętaj że wzrost wydajności jest z 5% więc to czysta temperatura i nic więcej…

musisz go dobrze dovoltować żeby poszedł do 4ghz :wink: jak nie masz lepszego chłodzenia to zapomnij :wink: ogólnie sam bym się pobawił z pentium D ale nie dla wydajności tylko dla zabawy :wink:

z tego procka można bardzo dużo GHz wycisnąć ale i tak wzrost wydajności będzie minimalny (1-2fps więcej w grach)

Właściwości procesora

Typ procesora Intel Celeron D 346

Nazwa kodowa Prescott-256

Seria E0

Engineering Sample Nie

CPUID: nazwa procesora Intel® Celeron® CPU 3.06GHz

CPUID: nr wydania 00000F41h

Szybkość procesora

Częstotliwość taktowania procesora 3066.53 MHz (oryginalny: 3066 MHz)

Mnożnik procesora 23.0x

Procesor FSB 133.33 MHz (oryginalny: 133 MHz)

Magistrala pamięci 166.66 MHz

Pamięć podręczna procesora

Pamięć podręczna L1 śledzenia 12K Instructions

Pamięć podręczna L1 danych 16 KB

Pamięć podręczna L2 256 KB (On-Die, ECC, ATC, Full-Speed)

Właściwości płyty głównej

ID płyty głównej 07/08/2005-P4M800-8237-6A7L2M4IC-00

Nazwa płyty głównej MSI PM8M2-V (MS-7071) (2 PCI, 1 AGP, 2 DDR DIMM, Audio, Video, LAN)

Właściwości mikroukładu płyty głównej

Mikroukład płyty głównej VIA P4M800

Taktowanie pamięci 2.5-3-3-7 (CL-RCD-RP-RAS)

Command Rate (CR) 2T

Moduły pamięci SPD

DIMM1 256 MB PC2700 DDR SDRAM (2.5-3-3-7 @ 166 MHz) (2.0-3-3-6 @ 133 MHz)

DIMM2: Micron Tech. 8VDDT3264AG-40BG5 256 MB PC3200 DDR SDRAM (3.0-3-3-8 @ 200 MHz) (2.5-3-3-7 @ 166 MHz) (2.0-2-2-6 @ 133 MHz)

Właściwości BIOS’u

Data BIOS’u systemowego 07/08/05

Data BIOS’u wideo 12/01/04

Typ BIOS’u Award Phoenix - AwardBIOS v6.00PG

Informacja z BIOS’u Award MSI PM8M2-V, MS-7071, BIOS: 2.1B10

DMI: numer wersji BIOS’u 6.00 PG

Właściwości procesora graficznego

Karta wideo VIA/S3 UniChrome Integrated

Nazwa kodowa procesora graficznego UniChrome (Integrated 1106 / 7205, Rev 01)

Częstotliwość taktowania układu graficznego 133 MHz

Częstotliwość taktowania pamięci 166 MHz

W dniu 18.06.2008 , o godzinie 13:05 został dopisany post przez sobosczyk

znalazlem cos takiego w everest ale nic mi to nie mówi

NO dobrze a tak ogólonie to jamk się podkręca procesory jakie kolwiek.

Himmak5g , google naprawde nie gryzie!! :google:

sobosczyk , Wejdź do BIOSU (F2 lub Del przy starcie kompa) i zobacz co tam masz, jak pisałem w poprzednim poście…

No to podkręcanie procesora to zwiększanie prędkości jego szyny danych czyli FSB. Częstotliwość procesora obliczamy na podstawie mnożnika i szyny procesora czyli w przypadku E8200 to 8x 333MHz daje 2,67GHz, gdzie “8x” to mnożnik a “333MHz” to FSB (rzeczywiste). Jeżeli mamy problemy ze stabilnością to możemy podnieść napięcie procesora vCore. Jeśli procesor niechce się dalej podkręcać, (komputer po ustawieniu danego FSB nie nie uruchamia) to możemy mieć do czynienia z FSB wall, czyli granicą do której można ten procesor maksymalnie podkręcić. Możemy się też spotkać z niestabilnością procesora np. w Super PI, pomimo że podnosimy napięcie, może to być zbyt wysoka temp. rdzeni. Jeśli chodzi o “podkręcalność” procesorów, to najlepsze w tej chwili są Core 2 Duo E8200/E8400/E8500 (to jeśli chodzi o wydajność) a Pentium 4/Celeron/Pentium D można najbardziej podkręcić (co nie daje wydajności) np. do 8GHz. Każdy początkujący overclocker powinien się zaopatrzyć z następujące programy: CPU-Z, Real Temp, Core Temp, SpeedFan, Memset, oraz benchamrki np. SuperPI 3D Mark 2001- 2006, wPrime.

No dobrze ale jak przeprowadzic samo podkręcanie. Gdzie zmieniac częstotliwość.

Kolego przecież jesteś doświadczony to dziwne abyś nie wiedział tego :roll:

W biosie się podkręca.

Scorpio , chciałem to samo napisać :stuck_out_tongue: taki wszystko wiedzący a nie wie nawet jak się kręci procka…

w biosie nie będzie opcji podkręć do 4ghz ale żeby było stabilnie… musisz zwiększać FSB aż do oporu… nie odpali się to dajesz więcej V do procka i jedziesz dalej ale nie wolno zapominać o ramach i ich dzielnikach…

No dobra to teraz ilu watowy zasilacz mi wystarczy jezeli bede podkrecał: Typ procesora: Intel Celeron D 346, 3066 MHz (23 x 133), przy takiej płycie: MSI PM8M2-V (MS-7071). bo ktoś tam mi napisał że spokojnie podkrece go z 3,06 GHz do 4 GHz ?? :lol:

sobosczyk , spokojnie raczej do 4 GHz nie podkręcisz :stuck_out_tongue:

Kolega jonek napisał przy dobrych wiatrach :wink:

Zasiłka gdzieś 350 W powinna styknąć.