Jak podkręcić procka?


(Marcinb1992) #1

Mam proc. Amd Athlon 64 X2 Dual Core 5000+ 2.61 GHz. czytałem, że można go podkręcić do 3.2 GHz, oczywiście aż tyle nie chcem.. w jaki sposób moge to zrobić?


(Noculak Barbara) #2

Zacznij od podania jaki masz zasilacz, bo jeżeli no-name, nawet nie zabieraj się za OC. Poza tym powinieneś się zaopatrzyć w chłodzenie procesora, np. Pentagram Karakorum.


(mati75) #3

jaką masz płytę główną i zasilacz?


(Marcinb1992) #4

płyta główna Gigabyte model M61PME-S2, zasilacz firmy Gemird nie wiem ile wat


(Azazel33) #5

to juz zapomnij o OC, musisz zakupic nowy zasilacz i jakies chlodzenie jak czarna1412 przylaczam sie do Karakoum :wink:


(Barfok75) #6

gadasz głupoty 'nargoriel' ja mam zasiłke Gembird 500W i wszystko krecone i działa stabilnie :slight_smile: napięcia ok wszystko cacy :slight_smile:


(Adalbert) #7

Są też ludzie, którzy nie narzekają (ba, może nawet pokusili się o sprawdzenie napięć programami!) na Codegeny i inne shity, co nie znaczy, że są to dobre zasilacze.

marco199, najpierw wymień zasilacz, dopiero potem możesz myśleć nad oc (piszemy dla bezpieczeństwa Twojego sprzętu, lubisz ryzyko to kręć na tym co masz).

No i potrzebna lektura:

http://www.ocforum.pl/showthread.php?t=4428

viewtopic.php?f=19&t=42924

http://forum.pclab.pl/t197951.html

Jak teraz czegoś nie rozumiesz, to możesz pytać.


(Noculak Barbara) #8

nargoriel i Adalbert mają rację. Przed kręceniem wymiana zasilacza. Gembird nie jest pewnym sprzętem. W jakiejś słabej konfiguracji może jeszcze da sobie radę, ale na pewno nie z konfiguracją opartą na kręconym 2-rdzeniowym procesorze.


(Adalbert) #9

Prawdopodobieństwo jednak jest, że da sobie radę, ale dla mnie za duże, bym zdecydował się na kręcenie...


(Marcinb1992) #10

to jednak wstzymam się z podkręcaniem :?


(Adalbert) #11

To jednak lepiej zbierz te 200zł i kup zasilacz porządny.


(Azazel33) #12

Nie lepiej kupic Dobre i sprawdzone 350w niz papierowe 500w? Kup sobie Modecoma MC-430 Carbon bo juz wersji 350 nowej tak latwo nie dostaniesz, a cena? około 170 zl~ chociaż ja bym sie kłaniał bardziej do Amaroksów, chociaż to jest to samo ponieważ Modecom i Amarox firmuja te zasilacze, sa produkowane przez FSP Group, tą samą co robi te tanie Fortony za 50 zł, albo i kup Fortona.


(Marcinb1992) #13

ale podkręcić do 2800MHz na tym zasilaczu chyba by nic sie nie stało? Mam taki teraz zasilacz bo tamten wcześniejszy prawdopodobnie się spalił i na gwarancji dali mi taki :smiley:


(Noculak Barbara) #14

Na tym zasilaczu nie podkręcałabym nawet o 100 MHz. Chyba, że masz zamiar pozbyć się sprzętu. Trzeba zainwestować w porządny zasilacz i chłodzenie procesora, w przeciwnym razie daj sobie spokój z OC.


(Marcinb1992) #15

chłodzenie procesora mam raczej wystarczające


(Noculak Barbara) #16

Jakie masz chłodzenie?


(Marcinb1992) #17

Wentylator na procesorze nie wystarczy?


(Noculak Barbara) #18

Mówimy o chłodzeniu procesora, ale nie boxowym (czyli tym, które masz teraz), bo takie na pewno nie wystarczy. Najtańsze skuteczne chłodzenie to Pentagram Karakorum. Do tego pasta Arctic Silver 5 lub Zalman ZM-STG1i oczywiście odpowiednia wentylacja w obudowie (minimum 2 wentylatory - 1x przód i 1x tył) - to optymalne rozwiązanie. Na boxowym chłodzeniu oc nie ma sensu. Przy ok. 3GHz procesor zacznie się niebezpiecznie przegrzewać, a tym samym platforma stanie się niestabilna; nie przejdzie testów Orthosem, zacznie sypać bsodami.

Dla przykładu wersja, którą miałam OPN: ADO5000DOBOX może pracować w max temperaturą 55-68'C. Tutaj możesz sobie to sprawdzić: http://products.amd.com/en-us/DesktopCPUResult.aspx


(Marcinb1992) #19

to widzę, że na razie nie mam co podkręcać..


(Noculak Barbara) #20

Podkręcać zacznij po zmianie zasilacza, chłodzenia proca i pasty termoprzewodzącej.