Jak podłączyć 2 dyski twarde do 3-ego


(Krzysztof Pieczkiewicz) #1

Witam,

Mam dwa dyski twarde: Seagate Momentus 5400.3 80GB i Samsung SP0411N.

Jak mam je podłączyć by współgrały z Seagate Barracuda ES ST3400620NS 400 GB ?


(Depedro70) #2

Podpinasz pod wolny port Sata na płycie i podłączasz zasilanie dysku. Po ponownym uruchomieniu komputer powinien bezproblemowo wykryć kolejny dysk twardy.


(Krzysztof Pieczkiewicz) #3

Raz już tak zrobiłem to komp nie odczytywał dysków. Po ponownym odpięciu też nie. Pozostał tylko format całego dysku twardego (podstawowego, jeśli mogę go tak nazwać)…


(Pioruns) #4

Dyski działają od siebie niezależnie i za każdym razem system operacyjny wykrywa nowy dysk. Jeśli u Ciebie tak to nie działa, to coś z systemem masz, albo ze sprzętem.

Podpinasz pod port SATA nowy dysk, ładujesz system, dysk się instaluje, po restarcie możesz nim zarządzać w aplecie “Zarządzanie dyskami” (uruchom diskmgmt.msc).

Podaj nam szczegóły swojego komputera, podaj dokładne nazwy i pojemność dysków, ich typ IDE/SATA, na którym z nich jest system a na którym nie, który działa, który nie chce; do tego model płyty głównej, zasilacz, procesor.


(Krzysztof Pieczkiewicz) #5

Płyta to Gigabyte 945P S3

Procesor : Intel Core 2 Duo E6320 1.6 GHz

Grafika: Gigabyte Radeon HD6870 OC

Zasilacz: Chieftec 650 W

Nie wiem za bardzo jak podać Ci te typy IDE/SATA.

Nazwy już podawałem Seagate Momentus 5400.3 80 GB (SATA) i Samsung SP0411N (IDE). Są to dyski niepodłączone, leżą teraz koło mnie. System zainstalowany jest na dysku, który jest w kompie czyli właśnie ten Seagate Barracuda ES ST3400620NS 400 GB .


(Depedro70) #6

Jeśli na dyskach nie ma żadnych danych to tak jak pisałem wcześniej powinny zostać wykryte bezproblemowo. Pod wolny port Sata na płycie głównej podpinasz następny dysk i przy uruchamianiu powinien zostać wykryty,jeśli będzie coś nie tak to musisz wejść w BIOS i posprawdzać jak te dyski są ustawione,na których kanałach pracują.


(Krzysztof Pieczkiewicz) #7

A jeżeli coś na nich jest ? Jak mam te pliki usunąć ?


(Pioruns) #8

Najpierw musisz dobrze podłączyć dyski do komputera, potem będziesz mógł usuwać pliki. To jest chyba logiczne. Twoja płyta jest wyposażona w:

  • 4 x SATA II 3Gb/s

Podłącz dyski do odpowiednich kabli (kabel sygnałowy i kabel zasilający), ustaw w BIOSie kolejność bootowania dysków, aby na pewno system się uruchomił z twojego głównego dysku. Upewnij się, że kontroler IDE jest włączony w BIOSie.


(Depedro70) #9

Wystarczy użyć programu GParted i sformatować dyski.


(thommy181) #10

Wcale nie trzeba kasować danych z dysku twardego jeżeli jest on uruchamiany jako dysk podrzędny. Mało prawdopodobne jest to żeby był konieczny format podstawowego dysku po podpięciu kolejnego. Robisz coś źle lub masz problemy ze sprzętem ewentualnie systemem.


(Depedro70) #11

Jeśli są jakieś gry,programy to oczywiste jest że nie ma potrzeby.Co innego jeśli posiada system i podpina go jako nadrzędny to wtedy może występować problem z uruchomieniem.