Jak podłączyć nowy dysk SATA do płyty z dyskiem ATA?

Witam.

Mam następujący problem.Posiadam płytę główną MSI KT4AV 6712, która ma tylko wejścia ATA. I do jednego z nich na taśmie mam od nowości podpięty dysk twardy WD 80GB 5400 obr/min. Nie ma żadnych zworków.

Kupiłem dysk SATA WD 500GB 7200obr/min,kontroler PCI(jest do niego płytka ze sterownikami) i kabel zasilający do tego dysku twardego(molex na SATA)

W tym dysku również nie ma żadnych zworków.

Nie wkładałem żadnych zworków do żadnego dysku.Podłączyłem oba dyski.Ale nie włącza mi się system.Kieruje mnie do Biosu.Co mam tam ustawić żeby było dobrze?Powiem że chcę zrobić tak, aby to nowy dysk był pierwszy a stary drugi?Czytałem coś o tych zworkach, że jedne na master, inne na slave czy coś tam takiego,ale nie chce się bawić bo jeszcze coś skitram.

Proszę o pomoc.

Nie “zworków” tylko zworek.

MASTER/SLAVE ustawiasz zworkami tylko przy napędach IDE/ATA, SATA tego nie wymaga i dlatego takich zworek te dyski nie posiadają

Prawdopodobnie masz w biosie ustawiony start systemu z tego nowego dysku/kontrolera, na którym nic nie ma, musisz wejść w ustawienia biosu i ustawić start na ten stary dysk.

Instalowałeś te sterowniki do kontrolera? Jest pewnie jakiś opis instalacji i jest tam napisane czy instaluje się je przed zamontowaniem kontrolera czy po?

Rozumiem, a jak zainstalować sterowniki do tego kontrolera PCI? Zainstalowałem je na tym starym dysku. Teraz będę chciał podłączyć ten nowy dysk i zainstalować na nim system.Czy dobrze robię? I jak zrobić żeby mieć jeden system na tym nowym dysku a ten stary nie miał systemu ale miał na nim dane?

Dodane 12.06.2010 (So) 19:26

w tym rzecz że nie ma nigdzie instrukcji jak zainstalować te stery do kontrolera…