Jak podłączyć wentylator

(Piecu92) #1

Witam ! Ostatnio dostałem kilka zepsutych zasilaczy. Postanowiłem wyjąć z nich wentylatorki i zrobić przewiew w mamy komputerze. Niestety nie wiem jak podłączyć je pod molexa. Uciąłem te kable od wentyla z zasilacza (czerwony i czarny) i końcówkę molexa. I nie wiem jak podłączyć.Przylutować do tych tych samych kolorów (czarny z czarnym, czerwony z czerwonym)?

Proszę o pomoc !

(dragonn) #2

Bierzesz molexa i czerwony do żółtego a czarny do czarnego, u mnie działało

To jest molex

65e41e0e081abf1am.jpg

EDIT

P.S Czerwony to 5v a żółty to 12v.

(Piecu92) #3

No tak to zależy od tego czy chcę mieć szybsze czy wolniejsze obroty. A jak podłącze pod 12v to sie nie spali wentylatorek ?

(dragonn) #4

Zależy od wiatraka, spróbuj poszukać na wiatraku jakieś informacji na jakie są napięcie, ale według mnie to większość jest na 12v.

(Shadowk) #5

12V wiatraczka lepiej nie podłączaj pod 5V, bo może Ci nie startowac za każdym razem (za małe napięcie). Możesz zerwać naklejkę z tyłu, wyjąć zatyczke i troche przesmarować, bo często są tak brudne, że przestają się kręcić.

(Piecu92) #6

4 Wentyle, które już wyjąłem z zasilaczy są na 12V. Tylko potrzebuje teraz wtyczki molex męskie. Wiecie skąd je wykombinować ??

(Shadowk) #7

Możesz kupić np. na allegro albo wyjąć ze starych cdromów albo dysków.

(dragonn) #8

Jak nie chcesz kupować to możesz zdjąć na końcu kabla izolację, polutować grubo cyną i włożyć te kable do molexa.

(Piecu92) #9

Wole już kupić :). Ale dzięki wszystkim za rady ! Na pewno sie przydadzą !!

(Darth ReX) #10

No mi też, bo mam wiatrak ze starego Mode Coma :smiley: