Jak podłączyć zworki do HDD?

(Muflon Gniezno) #1

mam problem, jak ułożyć zworki do twardziela,

[. . . .] [: : : :] [: : : : : : : : : . : : : : : : : : : :]

zasilacz| | zworka do płyty głównej |

chodzi mi o blok pomiędzy zasilaczem a zworką do płyty głównej

chodzi o ten blok zworek, są 4 zworki:

• H.D.D. LED

• RESET SW

• POWER LED

• POWER SW

jak je połączyć z twardzielem aby zadziałał??

(Dimatheus) #2

Hej,

Przecież to tak nie działa... :o

Pierwszy blok, to faktycznie podłączenie zasilania, a trzeci - podłączenie taśmy IDE do transferu danych między dyskiem i płytą główną. Blok 2 nie służy natomiast do podłączenia do płyty głównej, ale do ustawiania kolejności odpytywania napędów przez płytę główną i BIOS'a. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Pod wspomniane przez Ciebie pin'y na płycie głównej podłącza się na dobrą sprawę obudowę komputera - wskaźniki pracy dysku, całego komputera oraz przycisk włączania i resetu.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(karllodprogramy) #3

konkretnie co chcesz podłączyć

dysk do płyty głównej czy zasilanie

jakie zworki, które

jak możesz zrobić zdjęcie tego miejsca o które ci chodzi to zrób i podaj je tutaj

łatwiej będzie nam ci pomóc

sorki ale ciężki mi zrozumieć o co ci chodzi konkretnie...

jeśli chodzi o podłączenie przy dysku to kwestia czy masz jeden dysk na taśmie czy więcej- czy jest jeszcze jakieś urządzenie na tej taśmie podpięte

jeśli nie to na master

napisz jaki masz dysk

(Muflon Gniezno) #4

mój dysk:

SATA Barracuda ATA IV 40GB

zdjęcia nie umiem dodać więc proszę poszukać na necie

taki przykład:

http://www.pacificgeek.com/productimage ... -NDW-R.jpg

podobny do mojego starego hdd, po drugiej jego stronie są 3 bloki:

do zasilacza taki szeroki na 2 cm, węższy z czterema rzędami "grzebyków" po dwa [: : : :], szeroki blok do którego podłącza się płytę główną szerokim i płaskim paskiem.>>>>>>>>>>>>>>-------------------------------------------------------------------<<<<<<<<<<

Chodzi mnie właśnie o ten drugi blok co go podkreśliłem myślnikami a nie strzałkami, i mam 4 zaworki takie małe co odchodzą od włącznika kompa i jego reseta oraz lampek pracy kompa i pracy HDD, jak mam je podłączyć aby komp się włączył, oczywiście podłączony do źródła zasilania???

(karllodprogramy) #5

podstawowa sprawa to jest taka ze nic tam nie podłączasz więcej pod ten dysk

tylko kabelek od zasilania - ten pierwszy i ten trzeci taśma szeroka do danych

-- Dodane 16.09.2009 (Śr) 14:46 --

a co do tego drugiego pola z bolcami to ono odpowiada za pracę dysku czyli czy ma być tzw master lub slawe

czy do tej szerokiej taśmy coś jeszcze jest podpięte co chcesz podpiąć ten dysk???

(Cedar) #6

W skrócie: przewody obudowy komputera oznaczone jako:

podłączasz do podobnie/tak samo opisanych pinów znajdujących się na płycie głównej komputera. a nie do dysku twardego (HDD)

(karllodprogramy) #7

następną sprawa jest to że to nie jest dysk SATA

(Muflon Gniezno) #8

ok, kumpel podłączył mi te głupie zworki odpowiednio, więc komp działa, a jak się dowiem w jakiej kolejności są ułożone to napiszę aby inni mogli sobie poradzić z podobnym problemem.

ale jeżeli wiecie z czym to się je to piszcie, aby było wiele rozwiązań tego problemu, nasza praca może zaowocować :smiley:

:spoko:

(Cedar) #9

karllodprogramy , Wg "rysunku" to jest dysk IDE/ATA, wg tego co napisał poźniej ... tego sam piszący chyba nie wie :wink:

(karllodprogramy) #10

z tego co widzę to on "muflongniezno" się bardzo nie zna na takich rzeczach

tylko żeby to zrobić albo musisz mieć książkę od płyty głównej lub znać model płyty głównej - podaj go

(Adam Bialek) #11

muflongniezno , nie wprowadzaj ludzi w błąd. Ten twój kumpel to niezły artysta. To jest dysk ATA a we wskazane miejsce miejsce nie wpinamy żadnych przewodów. Jak dobrze obejrzysz dysk to albo przy pinach albo naklejce na dysku jest rysunek tych pinów i poprzez zwarcie odpowiedniej pary zworką ustawiamy tryb pacy dysku, MASTER, SLAVE lub CABLE SELECT. Odpowiednie oznaczenie MA, SL, CS. Przewody oznaczone jako

• H.D.D. LED

• RESET SW

• POWER LED

• POWER SW

wpinamy w odpowiednie piny na płycie głównej.

(karllodprogramy) #12

Dyzio23

po co jeszcze ty się wczepiasz i piszesz jakieś aluzje...

o co ci konkretnie chodzi.....

fajnie że wyjaśniłeś co gdzie i jak ale czytaj dokładnie....

przecież widać że "muflongniezno" jest nie kumaty w te klocki i może się pomylić i nie wiedzieć...

jak byś nie zauważył to "muflongniezno" napisał wcześniej:

zwróć uwagę na taki przykład

to był tylko przykład o co mu konkretnie chodzi bo mylił w ogóle pojęcia ....

mi chodziło o to że napisał SATA podając nazwę dysku (tylko o to że te dyski nie mają sata)

następną sprawą jest to że sobie poradził i temat zakończony...

(Dimatheus) #13

Hej,

Nie rozumiem po co wszystkie te dewagacje, powtarzanie w kółko tego samego i zastanawianie się, czy dysk jest SATA czy ATA - to przecież z samej nazwy dysku wynika. A swoją drogą w drugim poście i w artykule z linku, w nim zawartym, podana jest pełna odpowiedź "co i jak". #-o Zastanawiam się nad jednym - czy w ogóle zadajecie sobie trud i czytacie wszystkie poprzednie posty, czy tylko pierwszy i od razu do odpowiedzi??

Pozdrawiam,

Dimatheus