Jak podpiąc drugi twardy dysk? Pomocy!

Witam!

Mam taki problem. Kupiłem dysk twardy Samsung HD160JJ i nie wiem jak go podpiąc do komputera. Moja płyta główna to Gigabyte GA-P35-DS3l. Mam już podpięty jeden dysk (Seagate 250Gb), ale nie mam zielonego pojęcia jak podpiąc drugi dysk. Nie wiem skąd wziąść zasilanie dysku (skąd kabelek) jaka taśma mi bedzie potrzebna, gdzie co podpiąć itd. Mam razem z płyta główną, taśmę do podpięcia dysku ale ten który już mam nie jest tak podpięty (jakimis kabelkami a nie taśmą). Proszę o pomoc tylko tak krok po kroku, jak dziecku żebym czegoś nie zepsuł :smiley:

Ten dysk jest pewnie na SATA więc go podpinasz kablami SATA.http://images.google.pl/images?client=f … %B3w&gbv=2

OD zasilacza też musi być SATA: http://images.google.pl/images?gbv=2&hl … raz%C3%B3w (masz tam jak wygląda ten kabel i jak wyglądają przejściówki).

Dysk podłączysz bo Twoja mobo ma SATA.

Niby wszystko kumam… Kupiłem kable takie jak trzeba, wpinam na płycie głównej, ale nic z tego nie działa. Czy nie trzeba tu jakichś zworek? Bo na nowo zainstalowanym dysku nie ma żadnych. Jak podpinam oba dyski to albo wszystko się włącza ale nie wykrywa dysku, albo się włącza i jest czarny ekran a na końcu to się juz w ogóle komputer nie włączał. Pomocy…

To włącz kontroler SATA w BIOSie > integrated peripherals.

Kontroler SATA…? Wszedłem jescze raz w BIOS, potem w Integrated Peripherals i zobaczyłem 2 opcje w których nazwie było “SATA” więc zmieniłem na przeciwne ustawienia… kompouer się włącza po tym jak jedną spowrotem wyłączyłem, ale dysku niestety nie czyta.

Cześć .

Czy stary dysk jest typu Sata (podłączony do płyty cienkim kablem) czy IDE (szeroka 80żyłowa taśma?

czy r po włączeniu komputera normalnie uruchamia się win i tylko w systemie nie widać tego drugiego dysku?

możesz dokładnie opisać opcje które zmieniałeś?

Tak, mój stary dysk to SATA, tak samo ja nowy. System mam na starym i chiałem żeby z niego startował a nowy dysk żeby był takim dodatkowym. Jak zmieniałem opcje w BIOSie to zmieniłem najpierw “SATA AHCI MODE” na [AHCI] z opcji [Disabled] i “SATA PORT 0-1 NATIVE MODE” na [Enabled], ale przestało działać więc zmieniłem “SATA AHCI MODE” znowu na [Disabled]. Komputer się uruchomił ale Windows nie widział dysku. Jak ręcznie znajde dysk w BIOSie to komputer się nie włącza. Jak go nie znajdę ręcznie to sam nie wyszukuje i go nie widzi. Oba dyski są podłączone cienkim kablem “IDE”

Dobra dzięki.

A więc tak, jeżeli wszystko poprawnie zrozumiałem to sytuacja wygląda następująco:

jeżeli

przełączyłeś na

to wnika że stary dysk na którym był zainstalowany Win, chodził co prawda na złączu SATA ale w trybie zgodności IDE (czyli tak jakby symulował podłączenie szeroką taśmą) czyli nie wolno tego ruszać*

  • to natomiast mówi że porty 0,1 - Sata działają w swoim jako sata lub nie (zmień na to co było poprzednio)

A co do twojego problemu to :

Uruchom windowsa

Start->Narzędzia administracyjne-> Zarządzanie komputerem-> Magazyn->Zarządzanie dyskami

Tam powinien być widoczny twój nowy dysk.

Musisz go porostu sformatować.

Możliwe że trzeba będzie wgrac sterowniki do Sata (ahci)

(Sprawdź czy w menadżerze urządzeń nie masz jakichś żółtych znaków zapytania)

Ps sory za bełkot, Ale święta dają o sobie znać :stuck_out_tongue:

Nie do końca “SATA AHCI MODE” przełączyłem na [AHCI] z opcji [Disabled] bo tam są tylko 2 opcje [AHCI] lub [Disabled]. A jeśli zmienie “SATA PORT 0-1 NATIVE MODE” na tak jak było, to wszystkie opcje w BIOSie bedą po staremu czyli innymi słowy dysk nie bedzie działał. A w Start->Narzędzia administracyjne-> Zarządzanie komputerem-> Magazyn->Zarządzanie dyskami, nie wyświetla mi nowego dysku wię nie mam jak go sformatowac bo nigdzie go nie wykrywa.