Jak podzielić dysk na dwa systemy?

Na moim laptopie mam dysk 160GB.

Chciałbym go podzielić tak, aby zainstalować “siódemkę” i Linuxa Mint.

Dodam, że teraz mam Vistę, która zainstalowała się gdy włączyłem pierwszy raz laptopa.

Jak mam podzielić dysk i kiedy? Najpierw instaluję Windowsa7?

Tworzę 3 dyski?

C: - Windows 50GB

D: - 50GB

E: - 50GB czyli linux

swap - 1GB?

Coś jeszcze, coś źle robię?

Co do Visty - nie polecam preinstalowanych systemów, szczegóły w pkt. 5 w mojej pierwszej wiadomości w temacie: problem-uruchomieniem-systemu-t491976.html

Co do reszty - instalatorem Windows utworzysz góra 3 partycje. Żeby utworzyć więcej trzeba pokombinować:

windows-innej-plyty-t477177.html?hilit=extended#p3009880

Ogólnie co do instalacji: windows7-instalacja-problem-t492462.html

Windowsem nie utworzysz też partycji w linuksowych systemach plików. Albo możesz w Windowsie utworzyć partycje w NTFS, a podczas instalacji Linuksa po prostu sformatować przygotowane partycje, ale w linuksowych systemach plików i określić punkt montowania (/ i swap).

Dobry byłby na przykład GParted http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta … 11279.html Po pobraniu otrzymujemy plik (obraz ISO) gparted-live-0.12.1-5.iso, który trzeba nagrać na płytę, żeby potem móc uruchomić komputer z tej płyty. Obrazu ISO nie rozpakowujesz. Do nagrania ISO możesz użyć bezpłatnego programu Active ISO Burner http://www.ntfs.com/iso-burning.htm. Im mniejszą prędkością nagrywasz, tym lepiej. Podobno wpływa to na jakość zapisu. Albo nagraj obraz ISO w Windows, Windows 7 posiada wbudowany mechanizm do nagrywania obrazów ISO: http://www.youtube.com/watch?v=zAw1t6RK0A8 Abo inne programy do wyboru: http://www.dobreprogramy.pl/Nagrywanie- … ws,32.html

Uwaga, przed partycjonowaniem, warto wykonać defragmentację dysku (Start \ wszystkie programy \ akcesoria \ narzędzia systemowe\ defragmentator dysków) oraz kopię zapasową ważnych danych. Albo można do defragmentacji użyć programów innych producentów niż Microsoft, do wyboru: http://www.dobreprogramy.pl/Defragmenta … s,154.html.

Najmniej kombinowania z odzyskiwaniem programów rozruchowych będzie jeżeli najpierw zainstalujesz Windows, a potem Linuksa.

Nie spodziewałem się tak profesjonalnej odpowiedzi :stuck_out_tongue:

Ja teraz mam czystą Vistę, nie mam na niej żadnych danych, chcę z nią skończyć.

Czyli tak:

 1. Wkładam płytę z Windowsem7 klikam dalej dalej itp.

 2. Czas na utworzenie partycji. Tworzę ją tak: 100GB na dysk C: Potem tworzę partycję NTFS czyli pozostałe 60GB

 3. Kończę instalację

 4. Ciesze się Windowsem

 5. Wkładam płytę live z linuxem

 6. Uruchamiam gparted

 7. Wybieram 1GB na swapa, ~50 na sda (czyli dysk linuxa)

 8. I czy coś jeszcze o jakimś dysku zapomniałem?

Tzn jeśli włożysz jakiś Live CD z dystrybucją Linuksa jaką chcesz mieć docelowo (czyli MInt) to on podczas kolejnych kroków podczas instalacji powinien zapytać cię czy podzielić dysk automatycznie czy ręcznie - wybierasz ręcznie. GParted się przydaje gdybyś chciał zmienić rozmiar partycji a miałbyś już Windowsa na komputerze.

W tym kroku instalacji można nawet podczepić partycje windowsowe (dysk C i D) jeśli natywne jest włączona obsługa NTFS - chyba openSUSE, Ubuntu i Fedora tak miały.

Jeśli masz dużo w miarę pamięci np. 6-8 GB to nie ma sensu tworzyć swapa.

W przypadku gdybyś chciał hibernować system powinno być go co najmniej tyle co RAMu.

Ja mam 4GB RAMu i 4GB swap, udało mi się go zatkać w maks. 1.5GB (wirtualziacja + nagrywanie ekranu trochę pożera…).

Zdarza się że użytkownicy dzielą dodatkowo system na /home i / czyli katalog z danymi użytkownika (taki C:\Users) i katalog główny (taki C:). Przydatne jest to podczas reinstalacji systemów, gdzie nie musimy się obawiać o kopię dokumentów i ustawień systemu.

Uwaga - trzy metody do wyboru. Wszystkie prowadzą do tego, żebyś miał partycje C, D i dwie partycje linuksowe - jedna na /, druga przykładowo na swap.

 1. Z poziomu instalatora Windows tworzysz partycje C (przy okazji utworzy się mała partycja 100 MB) i D, instalujesz system na C. Gdy zainstalujesz Windows 7, to uruchamiasz Linuksa, Gparted i tam rozszerzasz partycję D w ten sposób, że z powierzchni D tworzysz kolejne dwie partycje na Linuksa

 2. Z poziomu instalatora Windows tworzysz partycje C (przy okazji utworzy się mała partycja 100 MB) i wszystkie inne potrzebne na Linuksa. Instalujesz Windows 7. Potem uruchamiasz komputer z Linuksa, Gparted i tam tylko formatujesz utworzone partycje przeznaczone dla Linuksa w linuksowych systemach plików, bo instalator Windows zrobi je w NTFS. Można powiedzieć, że to odrobinę skomplikowane. Szczegóły: windows-innej-plyty-t477177.html?hilit=extended#p3009880

 3. Uruchamiasz GParted, tworzysz partycję C i D (formatujesz je w NTFS), tworzysz partycje dla Linuksa (formatujesz np. w ext3 albo w ext4 i swap), a potem w trakcie instalacji Windows wybierasz partycję C jako miejsce gdzie ma zostać zainstalowany Windows. Uruchamiasz Linuksa i masz już wszystkie partycje przygotowane i tylko wskazujesz, która ma być /, która swap i tak dalej.

Wczytaj się i zdecyduj.

Co do instalacji Windows: windows7-instalacja-problem-t492462.html#p3100967

I nie wkładasz płyty Windows tylko wkładasz płytę Windows i uruchamiasz z niej komputer. O wszystkim masz w powyższym temacie.

Używanie GParted: http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta … 11279.html GParted jest w w wielu dystrybucjach. Tak samo jak w Windows podczas instalacji klikasz Dalej, Dalej i masz część “gdzie chcesz zainstalować system Windows?” i można przeprowadzić zmianę układu partycji, tak samo prawie każda dystrybucja Linuksa podczas instalacji zawiera “wbudowanego” GParteda, który pozwala dokonać zmian w układzie partycji. Albo można ściągnąć z internetu samego GParteda i wcześniej utworzyć sobie układ partycji. http://www.dobreprogramy.pl/GParted,Pro … 13209.html Co kto lubi, co kto potrzebuje.

W razie pytań pisz śmiało. Trzymam kciuki. Powodzenia.

Pozdrawiam!

Można też zrobić jedną partycję C i pozostałą część dysku zostawić pustą. Przy instalacji Linuksa wybrać zainstaluj w wolnej przestrzeni i Linux zainstaluje się i sformatuję tę wolną przestrzeń. W Windowsie zmniejszasz partycję C do rozmiaru jaki chcesz, np 50 GB, pozostałe partycje usuwasz. Uruchamiasz płytę z Linuksem i wybierasz instalację w wolnej przestrzeni.

Chyba zrobię coś takiego

Na laptopie chcę mieć 3 dyski

Windows C:/ i D:/

Linux E:/ czyli tylko jedna

 1. Instaluję Windowsa tworząc 2 partycje (tzn. 3 bo jedna mała ~100MB)

 2. Instaluje Linuxa z live cd i gpartedem dzielę dysk D:/ na SWAPA i home czyli “/”

I to wszystko?

Mam 1Gb ramu, czyli 1GB swapu?

I czy partycja w linuxie ma mieć ext4 czy ext3? :slight_smile:

Chyba jednak pomyliłem się. Przepraszam. Powinieneś zrobić z poziomu instalatora Windows partycję C (dodatkowa partycja 100 MB utworzy się sama) i partycję rozszerzoną. Następnie z partycji rozszerzonej utworzyć partycję D i zostawić nieprzydzielone miejsce. Z tego nieprzydzielonego miejsca zrobisz sobie potem - w trakcie instalacji Linuksa - partycje na / i na swap. Zobacz: windows-innej-plyty-t477177.html?hilit=extended#p3009880 Ja chyba zrobiłbym tak.

Albo - uruchom GParteda i przygotuj sobie partycje C (nie musisz bawić się chyba w dodatkową partycję 100MB), D i partycje linuksowe. Potem instalujesz Windows i potem Linuksa.

1 GB RAMu to chyba jednak trochę mało, żeby nie mieć SWAP? W tej sprawie poradnik http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta … 11279.html mówi, że przyjmuje się 512 MB albo dwukrotność zainstalowanej w komputerze pamięci RAM. Co do wyboru między ext3 i ext4, nie orientuje się. ext4 oczywiście jest nowszy, na forach znaleźć można pozytywne doświadczenia http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-87 … art-0.html, http://debian.linux.pl/threads/26972-In … f97b21a5d0. Proponuję poczekać na wypowiedzi kolegów zajmujących się Linuksem.

Pozdrawiam!

Mała sugestia, pomyśl sobie, czy instalacja Minta na HDD, jest Ci koniecznie potrzebna, ponieważ ta dystrybucja doskonale się spisuje np: na pendrive.

Na HDD chodzi dużo szybciej.