Jak podzielić dysk na partycje?

(Michal Jesionek) #1

Witam chce sformatować dysk tak że usunąć wszystkie partycje a potem podzielić dysk na nowo ale nie wiem za dokładnie jak to zrobić bo odrazu po podzieleniu chce zainstalować windows mój dysk to: Segate Barracuda 7200.12 500gb jak mam podzielić ten dysk potem tak rozsądnie i na ile partycji mi się wydaje że na 4 tak jak mam proszę o pomoc

(Rayderz26) #2

Podczas instalacji Windowsa masz możliwość formatowania ,tworzenia i usuwania partycji… :slight_smile:

(Michal Jesionek) #3

no wiem że tam mam taką opcje ale jak usunę to sie cały dysk 500gb sformatuje?? i potem po ile mb np. mam podzielić tak optymalnie i w jakich jednostkach podać tam kb? czy mb??

(Db2524) #4

Myślę, że dwie partycje wystarczą. Na system Windows 7 - 40GB, Vista - 45GB, XP - 30 GB. Zależy zresztą od indywidualnych potrzeb.

W instalatorach jednostką jest bodajże megabajt.

(Porchekarera) #5

Podczas instalacji będzie opcja kasowania i tworzenia nowych partycji. Masz tam wszystko łopatologicznie wytłumaczone po zainstalowaniu windowsa, jak będziesz chciał wejść na te partycje system zapyta się czy je sformatować całkowicie inaczej nie będziesz miał do nich dostępu. Przy instalacji systemu naprzykład na partycji C: wybierz szybkie formatowanie. Tak samo gdy będziesz formatował reszte partycji w windowsie.